Jump to content

Apa In Golf/Bora


Adi_UZI
 Share

Postare recomandată

nu cred ca e de la ventilatie, revino cu poze si spune-mi pe unde se gaseste ''dopul'' ala de cauciuc sub masina, sau ce este. ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o problema cu apa in golf...am spalat acum ceva timp masina la cineva in curte. Omu nu are turbojet asa ca am dat cu furtumu...dupa ce am terminat de spalat surpriza; deschid portiera fata sofer si observ o balta mare sub pedalier....ma uit si in partea dreapta la fel...am crezut ca nu am inchis portierele bine si nu prea am dat importanta...dupa o perioada a plouat puternic afara...dimineata ma urc in masina...surpriza..."Oceanul Pacific"...portiera nu avea cum sa fie ca erau inchise bine altfel nu se bloca masina (plus de asta le verific mereu seara cand cobor din masina). geam intredeschis nici atat ca detin modulul confort si geamurile se inchid automat cand blochez masina. Am verificat chederul si am vazut ca are o taietura...putin probabil sa se fi infiltrat apa pe acolo ca era uscat cand am verificat. Atasez o poza cu taietura chederului si locul pe unde mi-a intrat apa in masina.

La 1 e locul pe unde mi-a intrta apa in masina, iar la doi e locul unde am chederul taita...poza nu e de la masina mea de asta nu se vede taietura. Mentionez ca alte taieturi ale chederului, rupturi sau degradari nu mai sunt. Pe partea dreapta nici un defect si totusi se infiltreaza apa la fel ca prin partea stanga.

Daca stie cineva vreo solutie rog sa imi spuna si mie.

Multumesc

post-67020-0-05056000-1291647907_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In prima poza este dopul ala de cauciuc...banuiesc ca la tine e lipsa sau rupt si din mers iti intra apa.Daca zici ca pe la hayon ,triple ,usi nu intra apa atunci nu a mai ramas decat dopul acesta si instalatia AC infundata ,alta solutie nu prea vad.

In a 2 poza se vede orificiul de scurgere de sub portiera,este ascuns de cheder.Daca e infundat se acumuleaza apa in portiera si se scurge inauntru pe la panoul din aluminiu.

ROCO la tine poate sa fie aceeasi treaba cu scurgerea de sub portiera ,la ambele portiere,sau in bazinul de sub parbriz unde se afla si filtrul de aer stergatoarele si ECU , se infiltreaza pe la fire, a imbatranit cauciucul ce etanseaza .Trebuie demontat de sub bord sa vezi traseul apei.

Banuiesc ca se vede de unde vine apa nu? ai putea sa zici de unde vine mai exact?

post-66212-0-94789700-1291652231_thumb.j

post-66212-0-32214600-1291652243_thumb.j

Modificat de golf sdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In prima poza este dopul ala de cauciuc...banuiesc ca la tine e lipsa sau rupt si din mers iti intra apa.Daca zici ca pe la hayon ,triple ,usi nu intra apa atunci nu a mai ramas decat dopul acesta si instalatia AC infundata ,alta solutie nu prea vad.

In a 2 poza se vede orificiul de scurgere de sub portiera,este ascuns de cheder.Daca e infundat se acumuleaza apa in portiera si se scurge inauntru pe la panoul din aluminiu.

ROCO la tine poate sa fie aceeasi treaba cu scurgerea de sub portiera ,la ambele portiere,sau in bazinul de sub parbriz unde se afla si filtrul de aer stergatoarele si ECU , se infiltreaza pe la fire, a imbatranit cauciucul ce etanseaza .Trebuie demontat de sub bord sa vezi traseul apei.

Banuiesc ca se vede de unde vine apa nu? ai putea sa zici de unde vine mai exact?

Singurul lucru care se vede este firisorul de apa ca se prelinge pe prag in jos exact in locul marcat de mine cu numarul unu in poza. altceva nu se vede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun am inteles,inseamna ca pe acolo intra la sofer...dar in dreapta?

O solutie ar fi sa prinzi alt cheder chiar de cel original (se gasesc chedere tip balon)de jur imprejur ,mai diminueaza din vajaiturile de la 100 km in sus si etanseaza mai bine impotriva apei . Taieturile le incarci cu silicon.

Modificat de golf sdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Roco nu ai alta sansa,trebuie sa desfaci fetele de usi si sa dai cu silicon pe la imbinarea dintre foaia de usa si panoul de aluminiu. Crede-ma si la mine a fost la fel,curgea un firicel de apa la ambele usi fata.Am facut treaba asta in vara si de atunci nu mai am probleme. Chederul nu prea are a face in situatia ta,singura vinovata e garnitura aceea de la panoul de aluminiu care nu mai etanseaza bine,si aproape sigur e in zona de sub boxa. Desfa si vezi ce gasesti,tine-ne la curent. Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In prima poza este dopul ala de cauciuc...banuiesc ca la tine e lipsa sau rupt si din mers iti intra apa.Daca zici ca pe la hayon ,triple ,usi nu intra apa atunci nu a mai ramas decat dopul acesta si instalatia AC infundata ,alta solutie nu prea vad.

In a 2 poza se vede orificiul de scurgere de sub portiera,este ascuns de cheder.Daca e infundat se acumuleaza apa in portiera si se scurge inauntru pe la panoul din aluminiu.

ROCO la tine poate sa fie aceeasi treaba cu scurgerea de sub portiera ,la ambele portiere,sau in bazinul de sub parbriz unde se afla si filtrul de aer stergatoarele si ECU , se infiltreaza pe la fire, a imbatranit cauciucul ce etanseaza .Trebuie demontat de sub bord sa vezi traseul apei.

Banuiesc ca se vede de unde vine apa nu? ai putea sa zici de unde vine mai exact?

ms frumos, maine pe zi o sa ma bag sub masina sa ma uit, si la usi la fel, revin apoi cu detali ce si cum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa mi sa intamplat si mie ,chiar acolo unde a insemnat el cu 1 imi intra apa si nu mi-am dat seama decat cand am antifonat usile am vazut traseul apei, bine ca curgea putin.

Ionut din poza traseul apei pleaca dinspre portiera...deci acceasi varianta valabila si pentru tine dar daca zici ca erau doar cateva picaturi...tot as baga un rand de silicon pe acolo.

Modificat de golf sdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Roco nu ai alta sansa,trebuie sa desfaci fetele de usi si sa dai cu silicon pe la imbinarea dintre foaia de usa si panoul de aluminiu. Crede-ma si la mine a fost la fel,curgea un firicel de apa la ambele usi fata.Am facut treaba asta in vara si de atunci nu mai am probleme. Chederul nu prea are a face in situatia ta,singura vinovata e garnitura aceea de la panoul de aluminiu care nu mai etanseaza bine,si aproape sigur e in zona de sub boxa. Desfa si vezi ce gasesti,tine-ne la curent. Bafta!

Multumesc de sfat...o sa incerc weekendul asta sa vad ce iese...si va voi anunta si pe voi daca de acolo era problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

In urma cu 2 luni am descoperit ca am balta in partea dreapta/fata, mocheta toata uda, am sters-o si dupa ceva timp s-a umflat podeaua, am un deal acuma si este foarte deranjant. Ce este de facut in acest caz ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Inarmeaza-te cu rabdare si citeste acest topic. Cu siguranta vei gasi rezolvarea problemei. ;)

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Fratilor sunt disperat! De 3 luni ma zbat sa gasesc rezolvare la aceasta problema spinoasa. Imi intra apa in masina ,toata mocheta de pasla la pasager dreapta (fata+spate) e imbibata de apa si am observat azi ca si la mine(pur si simplu a inghetat mocheta).Geamurile imi ingheata pe interior (din cauza umezelii excesive).Am trapa dar nu cred ca aia e problema(nu se vede nici o infiltratie).

Am fost la mecanic in tara si a suflat canalele de scurgere cu aer ,a verificat filtru de polen ...a zic ca mai mult nu stie ca sa zica.(deah..ii era lene sa desfaca).

Trebuie sa rezolv problema cat de rapid, nu mai pot sta in situatia aceasta, va rog orice sugestie e binevenita. :(

P.S. Masina e bora din semnatura,dar ma gandesc ca ar trebui sa fie ca la golf.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Se pare ca problema cu apa e cea mai serioasa problema care am avut-o pana acum. Am efectuat urmatoarele operatii:

1.Silicon la imbinarea panoului metalic din usa(cel care tine macaraua de la geam) cu usa.

2.Silicon pe langa suportul filtrului de polen

3.Silicon pe partea soferului pe langa cutia unde intra cabluri in masina.

4.Desfundat canale trapa si cele de scurgere din fata

5.Pus silicon in masina la dopurile de cauciuc care nu erau etanse.

Totusi dupa 2 saptamani de munca apa continua sa intre. Cam prin toate partile ,pe partea soferului se acumuleaza atat in fata si in stpate (intra pe undeva pe deasupra pedalelor) iar pe partea pasagerului intra pe undeva in dreptul stalpului fata.

Incep sa imi pierd rabdarea. :(

Modificat de vladmury
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aceeasi problema am si eu,am fost la n mecanici,toti imi desfunda canalele si pun silicon si degeaba.unul chiar mi-a zis ca trebuie chederele schimbate.dar am obs ceva ciudat,de o parchez putin inclinata pe partea unde e uscata masina,apa nu mai intra.ciudat nu?multe solutii mi-au fost date de mecanici,ca exemplu : silicon pe suportul filtrului de polen,desfundare canale de scurgere.dar degeaba.......sincer si eu sunt cam disperat deja si ma rog sa vad cer senin....nu de alta dar masina e super buna si nu vreau sa ma despart de ea.sper sa aflu si eu o sugestie,vreun sfat si sa scapam de astfel de probleme.daca afli ceva plssssssss sa ma anunti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@tm14cln

Eu am descoperit problema pe partea pasagerului, e un cablu care vine din aripa si intra in masina .Pe acel cablu apa se prelinge si intra inauntru.Am confectionat un dop de cauciuc si nu mai intra acum.Pe partea soferului e mai dificil, apa intra intra destul de repede, dupa ce torn cu un flacon pe parbriz.Am suspectat cauciucul cablului de la capota dar gaura e altundeva.

Problema e destul de serioasa, eu am desfacuta masina de acum o luna, fara scaune si mochete pentru ca nu ar avea rost sa le pun la loc pana nu sunt sigur ca nu mai intra apa. Toarna cu un flacon pe toate partile si uitate pe unde intra ,e cel mai simplu. Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Multumesc frumos de sfaturi, eu folosesc masina in Nord intr-o zona renumita pentru faptul ca ploua mai tot timpul, mi-au fost de ajutor , asa e, Golful are aceste puncte de intrat apa, ciudat pentru o masina cu ceva pretentii totusi...Am desfacut stergatoarele, am scos grila am curatat frunzele de-acolo, am desfacut aripile interioare pe fata si am scos pamintul,nisipul, am desfacut portierele fata, si intr-adevar garnitura dintre folia de aluminiu si cadrul usii era ,,putreda'', am pus silicon, chiar pe portiunea de sub difuzor, totul este OK, acum, MULTUMESC MULT!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Mie imi curgea apa de prin bord, in zona pedalierului. Dupa vreo 2 luni am descoperit ca la grila de aer pentru habitat pe unde trage aer ventilatorul, era acolo plin de mal si frunze iar apa de la ploaie nu se mai scurgea si deborda pe la un burduf si-mi ajungea in bord. Am stat cam 2 ore sa scot ce era acolo, am folosit vreo 20 litri de apa ca sa clatesc bine si nu s-a dus tot. Am lasat asa pentru ca nu aveam cum sa scot acea grila, am scos pe laterale cat am putut sa bag mana.

Sper ca a fost de ajutor postul meu pentru cei care vor mai avea probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut, ma puteti ajuta va rog:

imi picura apa in portbagaj pe la becul care lumineaza acolo

de la antena sa fie oare, sa se prelinga, intradevar la antena in exteriorul masini e cam mancat cauciucul ala care etanseaza ,

ma gandeam sa dau cu silicon acolo se rezolva oare?

cum pot rezolva problema ?

multumesc de intelegere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.Am si eu un golf 4 si problema e ca imi curge apa cand spal masina sau atunci cand ploua chiar in locul soferului.Apa se prelinge pe chestia aia unde iti sprijini piciorul din stanga.am desfacut stergatoarele si plasticul ala,si am turnat cu sticala niste apa acolo in gaurile unde se scurge apa de pe parbriz..surpriza pe acolo se infiltreza.Va rog sa imi spunetzi ce sa fac,ce sa desfac,care ar fi problema.....Va multumesc.

Sper ca am postat bine ,daca nu rog pe cineva sa mute postarea unde isi are locul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am avut si eu acceasi problema ca a ta, eu am rezolvat prin etansarea cu silicon a cutiei aleia prin care trec firele spre bord !

Uita-te la postul #167 o sa gasesti acolo si o poza, sa intelegi mai bine despre ce vorbesc !

Bafta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

mersi de sfat Marmonu,am siliconat acolo si astept sa se usuce ,sa fac o proba,revin cu rezultatul.

Am o intrebare pentru marius1982.11 referitor la postarea #177,de la ce ee mufa aia din dreapta sus a pozei???.Mersi fain.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca deschizi oricare usa din fata, vei observa langa balamale un furtun mic. Pe acolo ar trebui sa se scurga apa de la trapa. Verifica putin capatul furtunului sa nu fie "lipit"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei care au inlocuit parbrizul la masina sa verifice daca nu cumva intra apa pe colturile de jos deoarece sunt "meseriasi" care pun siliconul pe sticla si nu pe tabla si la montaj ...Am patit eu la o Skoda Fabia dupa ce am inlocuit parbrizul sa gasesc toata masina inundata dupa o ploaie ca in filme de a trebuit sa scot mocheta afara sa se usuce dupa care, cu masina dezbracata m-am dus la service sa le arat si ei radeau si incercau sa ma convinga ca nu e de la ei.In cele din urma i-am covins sa demonteze parbrizul si nu le venea sa creada cand au vazut cat de prosti sunt si cat de rau fusese lipit parbrizul.Colac peste pupaza la montaj au crapat parbrizul si nici macar nu mi-au spus si cand am vazut minunea am luat foc iar ei dadeau vina pe soarele arzator de afara numai ca masina era inca in service.Asa ca atentie la cine va reparati masinile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am si eu o problema cu apa.la sofer am mai tot timpu covorasu ud,am observat cand am facut curat in masina,am dat cu peria pe el si a facut spuma,ma gandesc ca poate fi de la solutia de geamuri,dar nu ii dau seama daca are cum sa ajunga acolo,mentionez ca spalatorul de la luneta nu functoneaza,nu ajunge apa la el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se infunda scurgerea de sub parbriz si intra pe la cutia de conexiuni...garnitura de acolo e de cacao...

Am patit-o si eu azi...

Puteam da la peste in masina azi dupa torentiala de aseara...si nu glumesc...niste guvizi aveau loc de balaceala in liniste...

Un amic a zis ca imi doneaza niste pestisori din acvariul lui...iar nevasta cica tre' sa-i dau colac de salvare in loc de centura, ca nu stie sa inoate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi unlocked this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!