Jump to content

Apa In Golf/Bora


Adi_UZI
 Share

Postare recomandată

golf sdi, multumesc pentru interes !

Apa curge exact in partea soferului, pica de undeva de sus in zona de sub pedale de sub bord, in timp ce masina stationeaza. Se intampla in timpul ploilor. Suspectez, cum ai spus, zona de sub grila dar nu pot ajunge acolo pentru ca nu am o presa sa desfac bratele stergatoarelor. Am incercat sa desfac si aparatoarele de noroi de sub aripa, dar un surub se invarte in gol. Masina nu are trapa

De aceea decat sa investesc bani in scule, m-am gandit ca e mai bine sa ma duc la cineva specializat.

Apropo de zona de sub grila, exista posibilitatea sa intre apa prin axele stergatoarelor sau prin prinderea lor ?

Multumesc !

Modificat de raduci
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, raduci am avut si eu aceeasi problema ca a ta, sub grila aia este o cutie prin care trec fire spre bord cred eu, sa ma corecteze cineva daca gresesc, la mine garnitura care etansaza cutia aia nu mai era buna, nu mai etansa cum trebuie, am rezolvat prin etansarea ei cu silicon.

Uita-te la postul #167 o sa gasesti acolo si o poza !

Bafta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratilor sunt disperat...am descoperit apa in masina. Pasla din fata si spate dreapta de la picioare e plina de apa. Am incercat sa o scot dar se pare ca e dintr-o bucata si nu iese. In fine...habar nu am de unde vine apa.Am verificat canalul de langa filtrul de polen ,e ok. Canalele de la trapa sunt functionabile de asemenea. Pe unde mai poate sa intre apa? Mai rau este ca din cauza apei ,imi aburesc geamurile pe interior si chiar ingheata cand e frig. Help :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am probleme cu trapa.mie nu mai imi etanseaza bine si imi baga apa.cine se pricepe in reparatii trape auto?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vladmury tu sigur ai infundata scurgerea de la AC.Acest necaz l-am avut si eu. Toata apa care trebuia sa se scurga afara imi ramanea in bazin ,si fiindca se acumula multa apa ,ea ajunsesera pe radiatorul de caldura ,la pasager si in spatele pasagerului era plina mocheta cu apa oparita , se vedea cum iesa aburi.Costa cam mult la service sa desfunzi acel canal...mie imi cerusera 250 ron ,alt sevice 400ron ,trebuia sa demonteze tot bordul ca sa ajunga in compartimentul cu radiator caldura/AC.

Incearca sa mergi cu AC la maxim vreo jumatate de ora ,parcheazo si vezi daca picura,sau se face balta .Daca nu ,mai mult ca sigur e asta.

Eu am desfundat canalul ala in felul urmator: am suit-o pe elevator si cu un pistol cu aer comprimat i-am atasat un furtun la pistol ,si celalalt capat de furtun l-am infipt unde trebuie sa picure ...imediat a inceput sa curga apa!

Sau poti sa cuplezi furtunul la scurgere si cu gura sa tragi, atentie sa nu inghiti :) ,sau mai poate fi si garnitura de cauciuc care are forma de clapeta,aceasta garnitura are rolul de a proteja canalul sa nu intre pamant ,se poate sa se fi adunat pamant acolo si blocheaza scurgerea...

Mentionez ca aceasta operatiune am facut pe passat ,dar nu difera cu nimic fata de golf.

zek ,trapa e prevazuta cu bazin de scurgere ,ea nu etanseaza fix .Deschide trapa si vezi ca in fiecare colt ai cate o gaura de scurgere ,cu o sarmulita lunga ( la un capat ii faci ochi sa nu sparga futunasul) inaintezi incet .In prealabil am taiat din (vezi poza) nu stiu cum sa ii zic,ca sa curga mai usor apa.Sarmulita o poti baga atat de sus cat si din capat de langa balamale.Capatul ala de furtun se poate scoate dar atentie la montare sa cuplezi furtunul ce vine de la trapa ,cu capatul de furtun,daca nu e cuplat bine apa se va scurge inauntru si nu afara.In spate aceste capete de furtun se gasesc in spatele triplelor.

Daca nu ati inteles ce trebuie sa faceti cautati pe google ca sigur gasiti,am incercat sa fiu cat mai explicit.

Bafta la amandoi si sa postati daca ati rezolvat.

post-66212-0-58042700-1288718596_thumb.j

Modificat de golf sdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic ca am probleme cu garnitura de la trapa pt k se vede inauntru.distanta dintre plafon si chederul trapei este de aproape 1 cm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti sigur ca mai ai chedeul ala? la asa spatiu ... eu am vreo 1/1,5/maxim 2 mm de jur imprejur si totusi e 'mancata' de soare.Poate geamul la trapa e de la alta masina...ai putea sa ii faci o poza? posibil sa fi uitat cheile fostul proprietar si a preferat trapa :),dar nu cred.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu pot sa i fac o poza pt k am pus autocolant de jur imprejur sa nu mi bage apa.nu stiu am impresia k e putin deplasata trapa.ti am zis am distanta de 1 cm.cunosti pe cineva care repara,sau un service care se ocupa cu asa ceva?tx

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu pe nimeni deoarece nu am avut de aface cu trapa,doar desfundat scurgerile, dar incearca totusi sa cauti pe google cum sa demontezi plafonul ca sa ai acces la sistemul culisant al trapei,tu daca ai spatiu 1cm de jur imprejur la trapa sigur nu e geamul original.O sa postez poze cu trapa mea.bft

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa va zic aventura mea de azi dimineata.

Asta vara, am umblat intesiv pe la masina (antifonare, modificari estetice, curatat compartiment motor).

A venit toamna, am fost nevoit sa plec peste mari si tari, la studiu.

Prospat ajuns in Constanta, am zis sa vad ce mai face bestia. Intru, nimic neobisnuit, pana vad un luciu puternic in dreapta la pasager.

Era o balta de apa, aproape de nivelul pragului (destul de "adanca") si comunica cu una din spate (iar ultima ploaie a fost acum 3 saptamani). A rezistat eroic :D

Din start, doua victime. Aduc aspiratorul, trag toata apa si incep sa ma uit pe unde ar fi intrat. La usi nimic, chedare nimic.

Bag mana sub torpedou. Ud.

Cand trag de polietilena de sub torpedou, un alt val de apa se revarsa pe mocheta. Aspir-o si pe asta.

Dau jos torpedoul, si constat ca ventilatorul centrifugal avea uda carcasa.

Aici mi-a picat si fisa. Am omis sa pun scutul de la filtrul de polen, iar toata apa a intrat pe traseu si a ajuns in ventilator, dupa care s-a scurs pe mocheta.

O frumusete.

Acum am uscat mocheta de pe jos, a mai ramas doar cea de pe panoul de foc care e umeda si accesul anevoios.

Probleme nu o sa fie, ca apa de ploaie e curata, iar cand se usuca nu lasa multe semne. Nici vorba de saruri sau cloruri. Cu rugina nu o sa am probleme. Doar cu mirosul de mucegai care sper sa-l elimin zilele astea, si cu o placere de a demonta tot bordul pentru a curata traseele de aer conditionat.

Zilele astea o sa demontez ventilatorul, sa vad inautru care e situatia.

Asa ca, mare atentie si sa nu faceti prostia facuta de mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa problemele ce le-am avut cu apa in interiorul masini iata cateva idei ce poate sunt de folos:

1. In spatiul unde este montat motorul electric al stergatoarelor sunt doua cai de acces a apei in interior : capacul cutiei cu connectori din partea soferului si cutia filtrului de polen din dreapta. Amble le-am banuit a avea probleme cu garnitura de etansarea asa ca le-am desfacut si am inlocuit garniturile. Dupa montare am mai dat un snur de silicon pentru a fi sigur ca etanseaza, ca nu-mi propusesem sa umblu pe acolo prea des.

2.Garniturile de pe fata metalica din interiorul usilor se degradasera in partea de jos si astfel patrundea apa. Apa se prelinge pe geam, pe langa chederul de geam, , pe sistemul de actionare electric si apoi pe fata metalica din portiera. S-a rezolvat realtiv simplu inlocuid doar de la jumatatea panoului in jos cu cheder cauciucat (de pus pe la gamuri) cu o parte autoadeziva ce l-am gasit la magazine cu materiale de finisaje inerioare & instalatii. Ambele usi din fata aveau probleme iar in spate doar una.

3. La una din usile din spate imi izvora apa de pe sub chedeul de cauciuc chiar in partea de jos in mijloc. Intra apa pe langa cheder si prin capilaritate trecea dinspre exterior spre interior iesind jos . Chederul usilor din spate isi pierduse fermitatea cu care se tinea strans de caroserie in zona incuietorii unde face un unghi destul de ascutit si armatura metalica din interior e solicitata mai mult. L-am tras usor pana s-a desprins pe o portiune mai mare de sus pana jos in dreptul aripei spate si am strans usor cu un patent lat in cleste si fara dinti canalul "U" ce se fixeaza pe caroserie. Urmeaza apoi operatiunea inversa de presare pe pragul metalic.

Recunosc ca am descoperit destul de greu sursele problemelor dar informatiile din aria topicului au fost de folos. DIn pacate odata patrunsa apa in interior trebuie intervenit in forta altfel incepe sa se cam imputa lucrurile, la propiu. Am scos toate paslele alea de pe sub mocheta cu toate ca erau umezite doar intr-un colt sau pe mijloc, si le-am lasat sa se usuce bine, inclusim mocheata a stat intre timp departata sa circule arerul si sa se usuce totul pe acolo.

Modificat de CristyD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte bine ai rezumat problemele care pot aparea. Si la mine usa sofer si-a luat o doza sanatoasa de silicon mai special in partea de jos la garnitura aia de la masca de tabla. Ai idee poate si de unde se umezeste usor centura de la sofer atunci cand ploua foarte mult??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine la golf apa se infiltreaza pe partea cu volanul si se prelinge pe la deschizatorul de capota.....la mine in curte masina sta un pic cu botul in sus fiind un pic de panta si am observat ca balteste apa sub masca de plastic de la stergatoare dar numai im partea soferului...nu trebuia sa se scurga pa undeva chiar daca sta un pic cu fata mai sus? Are pe undeva un orificiu de scurgere?

Modificat de gianys
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am desfacut si sistemul de aer conditionat. Doua suruburi de 6, pe burta ventilatorului si ai demontat un sfert din el.

Am aspirat si apa de aici si cu asta am terminat.

Am refacut oarecum si traseul apei, care a intrat prin filtrul de polen, jos pe tubulatura, s-a strans intr-o galerie inaintea ventilatorului si a curs pe la valva de recirculare (este o plasa de plastic, cu un burete cauciucat deasupra).

Semne de apa in incinta cu radiatorul nu am vazut.

In mare parte, am uscat toata masina, doar o parte din pasla (de sub mocheta mai e umeda).

O sa incerc o masina de plimbat aerul si sa o pun in masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine intra apa in masina si ma chinui de ceva timp sa vad pe unde .Mereu gasesc locul di spatele soferului ud! Nu stiu de la ce !cand ploua ma uit sa vad pe unde se prelinge dar degeaba !

Parerea mea este ca ne trebuie un calorifer in golf!:Driver:

Si la mine imi intra apa in potrt bagaj si stau de ceva timp sa urmaresc pe unde dar sincer nu stiu !

Nu am nici macar cea mai vaga idee peste tot uscat numai in partea dreapta ud dar tare ....

Daca are cineva vreo idee ...

verifica farurile de pe spate,poate in ele sa fie problema(apa in portbagaj)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut!

De cand au inceput ploile, am observat si eu ceva apa in porbagaj, in partea stanga. Nu e foarte multa dar sunt imbibate partile care se unesc in latura stanga a portbagajului. Pana acum nu am mai patit, indiferent cat a plouat. Am ridicat mocheta si era acolo ceva apa, unde e capacul acela rotund de plastic / cauciuc.

De unde vine, si ce se poate face?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@calin_vw sa nu curga solutie de spalat geamul. la mine asa s-a intamplat. e ud doar jos sau ai si pe portbagaj ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Muale N-as fi foarte sigur ca e de la solutia de parbriz care ajunge in hayon. Recent mi l-a desfacut si a remediat problema acolo un mecanic.

O sa urmaresc ce se intampla daca nu mai folosesc spalatorul in spate.

Insa sunt inclinat sa cred ca intra apa pe undeva pe dedesupt, nu stiu exact pe unde. Dimineata m-am uitat si in compartimentul in care se tine trusa medicala,...etc, si era si acolo ceva umezeala tot inspre partea portbagajului.

Am apasat putin de dopul de cauciuc din stanga de sub mocheta si acolo mustea a apa.

Modificat de calin_vw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. de vro 4-5 luni am observat ca am bancheta(partea din stanga in partea soferului) uda in masina cand ploua afara, am dat bancheta afara, m-am uitat pe acolo dar nu am observat mai nimic ciudat(bine ca nici nu ma pricep foarte bine). astazi am observat ca este ud si jos la pasagerul din spate stanga :( balteste apa acolo. are cineva idee pe unde intra apa?

post-68724-0-49874200-1291477540_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. de vro 4-5 luni am observat ca am bancheta(partea din stanga in partea soferului) uda in masina cand ploua afara, am dat bancheta afara, m-am uitat pe acolo dar nu am observat mai nimic ciudat(bine ca nici nu ma pricep foarte bine). astazi am observat ca este ud si jos la pasagerul din spate stanga :( balteste apa acolo. are cineva idee pe unde intra apa?

si la mine aceeasi problema,eu tind sa cred ca e stopu+chederul de la haion sant de vina(pe partea soferului spate)si se prelinge pana la bencheta daca reusesti sa remediezi anunta-ma si pe mine sa rezolv si eu problema

Modificat de Bogdanwvb
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are cum sa fie asa ceva la mine pentru ca s-ar vedea ud pe unde se prelinge apa. la mine parca se uda din jos in sus, de la caroserie spre bancheta. poate ma ajuta si pe mine(sau pe noi) cineva cu mai multa experienta in asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ionut_mdln1 plafonul este ud? ai fost la o spalatorie si ai verificat tu personal pe unde si daca intra apa? ai trapa la masina? ai scurgerea la AC infundata? te-ai uitat pe sub masina sa vezi daca ai dopul de cauciuc acolo la pasager ? ai verificat daca ai apa in portiera? sub portiera este un cheder si daca tragi de el putin se vad orificiile de scurgere ,toarna apa pe geam pe la cheder si vezi daca se scurge acolo jos,se poate sa fie infundat si apa intra pe la panoul din aluminiu si se prelinge jos la picioare.

La cum e uda bancheta la tine tu sigur ai plafonul ud...daca e uda urmareste traseul apei ca se cunoaste...sau cumva ai pozitionata ventilatia spre picioare ?ma gandesc ca o "urca" pe bancheta , verifica ce am mentionat eu si ma anunti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai... plafonul sigur nu este ud, la spalatorie am verificat de mai multe ori si nu intra apa, am dat fata de la usa jos i in usa era putina apa(cateva picaturi nu mai mult) dar in rest nimic nu era ud, nu am trapa. merg ceva timp cu ventilatia la picioare, dc? banuiesc ca nu are de ce sa fie de la ventilatie pentru ca era uda si in partea cealalta. locul se uda cam de la imbinarea cu spatarul si se duce spre margini dupa cum se vede in poza. nu stiu treaba cu dopul de cauciuc sub masina la locul pasagerului, cam pe unde este montat?

deci plafonul sigur nu e ud, o sa verific si maine pe zi dar stiu sigur ca nu era ud, dupa parerea mea venea de jos apa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca mergi cu ventilatia orientata spre picioare banuiesc ca urca apa spre bancheta...ai guri de aerisire sub scaun in spate.Ai demontat si panoul din aluminiu?ai verificat jos la portiera la cheder ? o sa revin cu poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine poate să-mi spună din ce cauză se udă puţin plafonul şi tapiţeria st

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi unlocked this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!