Jump to content

Apa In Golf/Bora


Adi_UZI
 Share

Postare recomandată

cand am vz pozele cu noroiul din spatele rotii am desfacut si la a mea. nu era absolut nimic in spate. probabil cei care gasesc mizerie au undeva o gaurica ce premite sa intre usor-usor pamant si in cativa ani,probabil, ai acolo cateva kg.

eu zic sa desfaci putin in colt,cat sa cracanezi plasticul 2-3 cm. si vezi ce e acolo. daca e curat nu are rost sa desfaci tot.

solutie de geamuri,eu folosesc ceva concentrat de la sonax care se pune in rezervorul de spalat impreuna cu apa,in felul asta evit sa stau cu bidon de 5l dupa mine. plus ca solutia miroase f bine (mar sau lamaie) si un flacon,20 ron tine destul de mult.la aceeasi bani as umple de 4 ori a cate 5 l rezervorul. cum un bidon de 5l e vreo 5ron...eu cred ca ies in castig.

apa am gasit si eu sub scaunul de la sofer dupa ce am spalat-o odata. era mocheta putin umeda. nu stiu de unde a intrat. poate si la tine intra la fel de e centura uda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Merci de sfaturi o sa ma uit si eu la aparatori cu prima ocazie sa vedem ce e pe acolo.

Solutia de parbriz umblam eu cu ea ca asteptam sa vad daca imi arata in bord cand e gol rezervorul, ca altfel nu se prea merita sa umblii cu bidonul dupa tine, aia 5.5 litri care ii are rezervorul se consuma a dracului de greu, decat daca nu esti vreun obsedat ceva sa fie parbrizul luna si dai cu spritul non-stop.

Inca o intrebare legata tot de apa in GOLF?

Ultima oara cand mi-a desfacut iulian usa de la sofer pentru schimbare switch am observat ca pe interior la usa sunt urme vizibile de noroi banuiesc de la cum a curs apa prin usa.

E normal sa se scurga apa prin usa sau e o problema de etansare pe undeva? Mentionez ca nu mi-a intrat niciodata apa pe la usa sofer in masina, inafara de centura sofer care mi s-a parut umeda dupa cum spuneam. E posibil sa se scurga pe undeva un firicel de apa?

Stiu ca este topic separat de usi la Golf.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

De intrat intra apa(mai mult sau mai putin depinde de cat de insistenti sunt cu jetul la spalatorie) pe la chederele care calca pe sticla geamului ,mai ales in extremitati dar pt asta usa are o gaura in baza de jos si e tratata cu un fel de ceara, care are rol anticoroziv.

Daca guma care este pe capacul interior al usii ,cel metalic pe care vine macaraua este intacta si etanseaza bine nu iti intra apa in masina pe acolo :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei care gasiti mizerie in spatele aparatorii de la roata verificati daca in coltul de sus al aripii, langa parbriz aveti o bucatica de plastic, care se prinde de aripa prin cateva urechiuse. Mie in partea dreapta imi lipseste iar cand am desfacut acolo in urma cu ceva timp m-am speriat de ce am gasit , iar in partea stanga nici nu am avut ce sa curat.Am pus si o poza(nu prea edificatoare) sa va dati seama despre ce vorbesc.

dsc00621d.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu plasticul ala il am putin crapat/deplasat de cand s-a montat parbrizul.

apa in usa intra dar si iese,dupa cum a explicat marius.

senzorul de rezervor stergatoare il poti vedea daca te uiti in partea de jos a vasului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand am vz pozele cu noroiul din spatele rotii am desfacut si la a mea. nu era absolut nimic in spate. probabil cei care gasesc mizerie au undeva o gaurica ce premite sa intre usor-usor pamant si in cativa ani,probabil, ai acolo cateva kg.

Mai uita-te odata :) Vezi ca tre sa fie adancitura in aripa, nu neteda si dreapta. Si eu prima oara am desfacut un colt si am pus mana si mi s-a parut ca e in regula dar defapt era batatorit pamantul acolo si mi s-a parut ca e tabla de la aripa. Dupa ce am desurubat.... am ramas masca. 2 mormane de pamant am scos :)

Cei care gasiti mizerie in spatele aparatorii de la roata verificati daca in coltul de sus al aripii, langa parbriz aveti o bucatica de plastic, care se prinde de aripa prin cateva urechiuse. Mie in partea dreapta imi lipseste iar cand am desfacut acolo in urma cu ceva timp m-am speriat de ce am gasit , iar in partea stanga nici nu am avut ce sa curat.

Eu zic ca e coincidenta, mizeria nu pe acolo intra ci prin gaurelele de scurgere de sub parbriz. De fiecare data cand e murdara masina si mergi la spalatorie mizeria se scurge pe acolo, la fel cand ploua... in timp se aduna. Ce am avut eu acolo era foarte fin, cam ca si nisipul de pe cea mai fina plaja.

Modificat de Aerofan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nisipul ala fin e de fapt praf din picaturile de apa. foarte multe picaturi din balti au trecut pe acolo si cand se usuca isi lasa bagajul :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca la metoda asta va trebui sa recurg si eu :) , (cu menghina)

Ms.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu mai imi etanseaza trapa bine si m am trezit cu apa pe tapiterie la o ploaie torentiala.solutii ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ceva timp in partea dreapta fata mocheta a inceput sa miroasa foarte urat (a cartofi stricati sau beci). Am desfacut scaunele din fata am scos mocheta , am spalat-o si am lasat-o sa se usuce vreo 2 zile. Mirosul venea de fapt de la pasla de sub mocheta , partea din fata, pe care am spalat-o si pe ea si am lasat-o la uscat. Am montat la loc si nu a mai mirosit cam o saptamana dupa care mirosul a reaparut. Prima oara am gasit un pic de umezeala sub pasla. Astazi am desfacut cat am putut in acea zona si totul este perfect uscat , doar ca miroase. Mirosul se simte in masina prima oara cand ma urc in ea dupa ce aceasta a stat ceva timp (dimineata de ex) sau cand dau pe recirculare si isi trage aer din acea zona. Am verificat daca nu cumva curge picuratorul, e ok. Am arunat o galeta de apa pe masina sa vad daca intra pe undeva apa, si nimic. am lasat mocheta si pasla asa si am dat pe ea cu OUST 3in1 sper sa se aeriseasca...

Dati-mi va rog o idee cum scot mirosul asta din pasla si mai ales cum fac sa nu mai apara, ca turbez..... ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hremus mai bine verifici daca acel miros nu vine de la clima. ai poate nevoie de o igienizare la clima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vine de la clima. Am desfacut si am curatat radiatorul ala acum 2 luni si nici nu se pune problema sa fie clima. Miroase total diferit, plus ca am mirosit mocheta si pasla aia nenorocita. Mirosul de la ele vine si numai in partea pasagerului fata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adaug si o poza ...

post-8948-1280909686_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Incearca cu ceva antibacterian sau fungicid. Sporii aia nu mor daca se usca acolo apoi la umezeala reapar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Si la mine e problema cu mirosul din masina. In ultimele zile mirose asa de tare incat ma duc doar cu geamurile deschise. In prima faza am crezut ca este pasla de sub presuri deoarece cateodata vad ca la usa din dreapata picura putin sub difuzor. Dar nu asta era, am deschis portbagajul sa scot cricul si surpriza: toate lucririle ruginte si mucegaite. Nu stiu cum ajunge apa acolo sau sa fie condens? Adevarul este ca masina a avut candva carlig si cumva sa fii ramas ceva gauri neacoperite. Astept sa vad daca cineva a mai patit asa sa vad cum sa rezolv problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Sa va mai zic ceva, azi am observat ca si centura de siguranta este umeda. Cred ca incet va trebui sa port si umbrela in masina. Nu stiu unde le-a fost capul proiectantilor golfului, eu am avut cateva masini dar asa ceva n-am patit cu niciuna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

centura e uda...jos sau sus? eu cred ca se uda in partea de jos si tu o simti cand o tragi/derulezi. nu e ud si sub scaun?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da este uda cand o derulez, cred ca iese uda din caroserie si evident miroase. Ce s-ar putea face?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am si eu o problema de la ultima ploaie. In partea dreapta fata, la copilot, in dreptul balamalei usii dreapta, pasla aceea din interior se uda si astfel am avut toata podeaua imbibata cu apa. Mentionez ca numai in zona aceea s-a udat pasla de pe toc. Stie cineva pe unde ar putea curge si cum de se prelinge numai pe acolo, de ce nu se uda si cea de sub bord?

Ar mai fi o chestie ciudata s-a umezit plafonul in dreptului manerului de sustinere a mainii de la copilot, dar in jurul trapei este uscat, ar putea fi chederele de la usa de vina, mie mi-se par a fi ok? Daca a mai patit cineva, as vrea sa tiu si eu cu a rezolvat problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AMETISTU ai verificat daca sunt desfundate scurgerile la trapa? deschide trapa si vezi daca e apa in bazin, sau cu un bidon versi apa in fiecare colt si urmaresti daca se scurge pe langa roti, am avut infundate toate 4 scurgeri si apa ramanea depozitata acolo si la fiecare viraj era minune :blink: .Mie mi se prelingea pe stalpul dreapta pe interior (se cunostea ca era uda) si toata apa se strangea sub mocheta la pasla.Sau depinde cum e masina parcata in panta...ma mai trezeam cu apa in spate la pasager si ramanea vizibil traseul apei de la trapa inspre stalp .Eu nu mai puteam sta in mirosul ala imbacsit dupa ce era masina in soare ,am demontat tot am scos mocheta si pasla ,leam spalat si acum miroase a masina noua...dar nu iti doresc asta.

SI daca trapa e ok verifica la portiera dreapta jos ca ai un cheder care sigur e plin de noroi praf si obtureaza scurgerea din portiera afara (apa intra pe la chederul care sta lipit de geam pe laterale).

SI ultima varianta ar fi sa verifici daca furtunasele sunt infipte in cauciucul ala din stalp (nu stiu cum sa ii zic) ,sa verifici si in spate langa triple .

Asteptam un verdict. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce sa mai fac numai reusesc sa ii dau de cap,credeam ca am scapat de problema apei din masina,sant la culmea rabdari

chiar nu imi dau seama pe unde intra apa,se umezeste bancheta spate si in porbagaj pe partea soferului,precizez ca masina a stationat cand a ploat,problema persista de la inceputu anului,am dat jos sptopu spate am pus silicon l-am pus inapoi si chederul de la porbagaj l-am dat jos i-am pus putin silicon,o perioada a fost ok,dar vad ca a revenit aceasta problema,akcept orice fel de sfat si sper sa rezolv pana la iarna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de la stop sa ajunga apa pana la bancheta...asta inseamna ca portbagajul balteste deja. incearca sa localizezi pe unde intra. si asa ploua mult. las-o cu ziare inauntru si vezi locul unde incepe sa se ude. mai ales in zona chederului potbagaj si usi din spate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In fata daca este apa in partea de jos adica mocheta de la picioare de la sofer sau pasager cauza este destul de simpla, trebuie pus niste silicon sau mastic sau altceva in partea de jos de la masca aia de tabla care este sub masca de la usa si pe care sunt prinse macaraua de la geam si toate celelalte chestii. Acea tabla este tinuta lipita de usa prin suruburi si printr-un strat ca de silicon sau mastic dar care se poate uza in timp.

Din ce imi dau seama apa se poate prelinge pe langa geam si in mod normal ea se scurge prin usa si apoi se duce jos dar daca garnitura de la acea tabla se uzeaza in partea de jos atunci o sa se prelinga in masina incet incet.

Cand au fost ploile alea sanatoase parca am simtit si eu centura putin umeda cand o trageam deci tot in partea de jos s-a prelins de undeva, banuiesc ca si usa daca e cazuta putin are un efect in etansarea chederelor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un service sau un meserias care sa se priceapa la problemele astea stie cineva in Bucuresti ? Nu mai rezist, acum a inceput sa intre apa pe la sofer, curge de undeva de sub bord in dreptul volanului, mi-am cumparat un sul de mastic si mi-am adus aminte de zilele cand aveam Dacie, dar parca in aia nu intra atat apa ca in "masina germana". In masina miroase groaznic, am desfacut mocheta si astept sa se usuce acum. Vreau sa o vand si sa rezolv problema asta inainte de vanzare, ca sa nu ma injure cumparatorul.

Precizez ca m-am uitat pe topicul de service dar nu am gasit nimic legat strict de asta.

Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

raduci iti curge apa pe gurile de ventilatie de la picioare? ai facut o proba sa vezi daca e infundata scurgerea la AC ? plimbate si tu vreo 30 min cu AC la maxim ,parcheazo si uitate daca este balta sub masina.

Alta solutie ar fi sa verifici la plasticul ala de la baza geamului ,unde e filtrul de polen,acolo se aduna nisip ,pamant, frunze, apa....

Ai cumva trapa? daca da verifica daca sunt infundate scurgerile...se poate ca un furtun sa fi sarit din locul lui si toata apa sa tio bage inauntru.

Eu nu am cum sa-ti spun exact unde e buba,cel mai bine verifica tot...doar asa ii dai de capat. Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi unlocked this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!