Jump to content

Apa In Golf/Bora


Adi_UZI
 Share

Postare recomandată

In prima faza trebuie sa cauti compozitia produsului, sa nu aiba ceva proprietati " corozive". Sa nu atace plasticul mai sensibil ( furtunele de scurgere) sau cauciuc.

Si mai apoi banuiesc ca solutia respectiva ( gel) isi face efectul cu o cantitate mare de apa care poate ar trebui sa aiba si presiune. Ideea nu e rea dar ar trebui sa iei in calcul mai multi factori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe scurt: IMI PLOUA IN GOLF. Aseara cand ploua rau de tot, am avut treaba vreo 3-4 ore prin Aviatiei. Eram cu un prieten. Eu m-am dus la treaba si el a ramas in masina. Dupa vreo 2 ore constat ca mi-am uitat tigarile in masina. Ma duc la masina, deschid usa si mare surpriza: prietenul meu era cu niste pungi in mana si se chinuia sa prinda apa in ele.

Il intreb: Ce faci ma, ai innebunit?

El raspunde: Frate, ploua in Golf.

Va dati seama ce reactie am avut. :banghead:

Din cate am vazut, ploua pe la usa soferului, chiar unde stalpul se uneste cu plafonul. Apa se prelinge usor pe stalp, curge, curge si tot curge pana la manerul de unde se deschide capota. Rezulta ca: JOS E BALTA. :banghead:

Faza este ca, pana acum nu mi s-a mai intamplat chestia asta. :huh:

Salutare.Frate, am avut si eu apa in Golf in urma cu 2 ani.A fost destul de socant momentul.Problema a fost urmatoarea.Este o cutie care face legatura firelor care trec de la bord la motor, pozitionata in partea opusa filtrului de polen.Nu stiu din ce cauza cauciucul nu era fixat bine, si cand ploua (avand in vedere ca pe acolo trece apa) nefiind inchis ermetic ,intra putina apa....asa incat....intr-o sg zi a umplut cu apa toata partea stanga aprox 10 l.Curgea, cum spui si tu, pe la manerul unde se deschide capota.La reprezentanta mi-au zis ca trebuie sa las masina la ei vreo 5 zile....pretul era destul de...... M-am inarmat cu rabdare, am dat scaunele jos, scos mocheta, am spalat-o ca incepuse sa miroase urat, am uscat-o si am izolat cu silicon acea cutie buclucasa.In vreo 3 zile masina a fost ca noua, fara alte cheltuieli.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut! am citit deja 3 topic-uri, si toate mi-au dat o idee pe unde intra apa in masina in cazul lor, INSA in cazul meu chiar nu stiu ce sa zic, ma depaseste, parca cineva imi varsa intentionat apa in masina ca sa ma puna de desfac pe acolo! :icon_thumright: serios!

DECI: in cazul meu - Golf 4 TDI hatch, 5 usi - imi intra apa pe undeva prin portbagaj in partea stanga si apoi se prelinge pe sub bancheta tot in partea stanga. spun asta pt ca apa nu are cum sa vina de la bancheta spre portbagaj pt ca este o panta mica. mocheta de la picioare nu se uda, deci tot ce-i ud este capitonajul din portbagaj in partea stanga spre bancheta si apoi dupa ce se prelinge apa, uda si spatarul, bancheta si mocheta de sub bancheta.

totodata mentionez ca am prins, ploi, ninsori, cate si mai cate si nimic, si acum 1 sapt stiti cum a fost in bucuresti, a picat asa pe ici pe colo si gata, APA APA APA. nu stiu daca a intrat in mers sau in stationare.

problema asta am avut-o si acum un an, apa in acelasi loc, drept urmare am desfacut tot, am bagat vapul cu presiune pe sub masina, pe la roata si nimic. atunci am zis ca poate s-a varsat ceva din portbagaj si s-a prelins pe bancheta/sub bancheta. si am lasat-o asa.

dar acum mi-am dat seama ca, chiar imi intra apa in masina in acel loc! ce-i drept nu intra f mult, dar se umezeste destul de bine!

pe "parcursul" sau "cursul" apei sunt 2 doape de cauciuc, le-am vertificat si sunt etanse, nu cred ca intra pe acolo.

va rog uitati-va la poze. zona umeda este marcata de X si sageata este cred cursul apei (apa nu poate sa vina invers cred din cauza pantei).

voi ce ziceti?

help pls, e de domeniul sf!

ps: mentionez ca nu am trapa!

pps: mentionez ca nu am varsat nimic si nu mi-a varsat nimeni nimic acolo intentionat!

post-10258-1222793847_thumb.jpg

post-10258-1222793909_thumb.jpg

post-10258-1222793930_thumb.jpg

post-10258-1222793977_thumb.jpg

Modificat de vale46
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hahah

cred ca apa iti intra cam in aceeasi perioada in care folosesti spalatorul de la luneta :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci am avut si problema asta cand am luat masina, era furtunul iesit si baga apa in haion. deci zici sa urmaresc parcursul furtunului sau cum? help!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sugestie: verifica si acea garnitura de cauciuc de la stop. mie au uitat sa mi-o mai monteze in service si de cate ori spalam masina imi intra apa pe acolo si gaseam apa in aceeasi regiune ca cea pe care ai marcat-o tu in poza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru Vale46

In aceeasi zona se umezeste cateodata si la mine, destul de tare. Am incercat sa dau cu jet de apa - nimic, am incercat sa torn apa - nimic, am desfacut stopul - garnitura OK, faceam cu nervii. Problema a aparut de vreo 6 luni. Umezirea este aleatoare si aveam impresia ca nu este strict legata de ploaie sau spalare, ci mai repede de inclinatia / miscarea masinii. Si pana la urma (dupa indelungi cautari) CRED ca am gasit motivul plauzibil aici. Saptamana viitoare ma duc sa mi-o desfaca la service si atunci voi putea sa si confirm daca de acolo a fost. Sper sa te ajute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna

la mine mi se uda plafonul foarte tare deasupra manerelor la locurile din spate si la capatul stalpilor din spate.

a mai patit cineva asa ceva?

mentionez ca am trapa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum sa descopar pe unde imi intra apa? Este a doua oara cand ma trezesc cu apa si in cantitati mari in spate pe partea dreapta jos.Prima data am crezut ca nevasta a uitat usa deschisa in fata dupa care a urmat o vijelie puternica si am avut apa cred ca ceva litri in spate.Totul ok am verificat chedere , gaurile de scurgere chiar am pus fata sa stea cu furtunu in mana si eu de asemenea ca sa avd pe unde intra.Am strans usile sa se inchida mai greu si sa imi preseze chederele calumea. Dar dupa 2 luni ma trezesc dinou cu apa in spate . Am trapa la golfu meu dar plafon complet uscat nici macar o dara de umezeala. Cred deja ca prima data nu a fost o intimplare si usa sa fi fost inchisa. Deja inebunesc cand ma gandesc ca trebuie iar sa o i-au de la capat. in porbagaj si sub canapeaua spate nici macar urma de condens , si totusi de unde vine apa asta. SI ca sa fie supansul mai mare am verificat si gurile de aer de sub scaun si tot ce inseamna gauri ptr aer, perfect uscate si fara o dara de apa pe ele.

Singurul loc pe care il suspectez este in partea stalpului in interior mocheta este uda pana intra in plasticul de pe stalp dar in interiorul stalpului unde se afla dispozitivul de centura de siguranta este perfect uscat si la fel fara urma de apa.

Ce sa fac pentru ca deja ma depaseste?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine intra apa in interiorul portierei drepta spate.

am scos sita de la difuzor( a fost candva difuzor acolo) si se aduna apa in interiorul usii

suspectez ca intra pe langa chederul din partea de jos de la geam, fiindca la imbinarea cu cele laterale exista o distanta cam de 2-3mm

uita-te sub usa (in interior pe panou)ai cheder?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine e uda mocheta in spatele soferului. Nu am capacul de la filtru polen spart si chederul de sus pe unde am inteles ca poate intra apa pare ok. E posibil sa fie sub masina vreun dop care sa fie sarit si sa arunce apa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Am folosit si eu metoda lui franciuc, pentru ca si mie imi curgea apa cand spalam masina pe la footrest. Eu am folosit mastic albastru ca scria pe eticheta ca resista la inghet.

Partea mai dificila a fost sa scot conectorii aceia de sub cutie dar pana la urma s-a rezolvat cu doua surubelinte.

In cateva ore s-a uscat si masticul si am pus-o la loc dupa care am testat-o (mentionez ca am curatat si jghiaburile acelea dar am dat si aparatorile jos si m-am mirat ca nu a crescut iarba la cat pamant aveam si imi cam obtura scurgerea apei) si nu a mai curs nici un strop de apa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda urat cu apa asta iti da palpitatii si eu gaseam cateodata umed pe la pragul din stanga fata si in final mi-am dat seama ca usa nu se inchidea cum trebuie si ramanea un mic spatiu..oricum am rezolvat..dar asa m-am cam panicat :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pentru Popescu Andrei

Salut,

Ai reusit sa desfaci grila aia de la stergatoare, ca si eu am aceasi problema cu apa. Imi intra pe sub bord si am deja plin de apa sub covoras. Am incercat sa desfac grila dar nu am putut, in schimb am inghesuit mana pe sub grila si am gasit numai pamant pe la scurgerea aia, l-am curatat cat am putut, dar la o incercare cu furtunul am constatat ca tot intra apa. Deci trebuie scoasa de tot grila si curata bine. Zi si mie ce ai mai facut / daca s-a rezolvat.

Multumesc.

Modificat de Sande
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Marius,

Multumesc, dar am si golf iv si la el am problema, nu la golful v. Cand am creat contul nu m-a lasat sa pun si golf iv si golf v.

Ieri am incercat sa scot grila aia de plastic de sub stergatoare, dar nu am reusit pt ca nu am utut sa scot stergatoarele(azi am vazut cum se scot si stergatoarele), dar vroiam sa stiu daca grila mai are alte prinderi inafara de suruburile de la filtrul de polen si bratele de la stergatoare.

Multumesc

Modificat de Sande
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Ok. Vezi aici. :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci mult Marius.

M-am documentat si o sa incerc sa vad daca ma descurc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare colegi,

Pentru cei care au problema la golf , seat leon skoda fabia si alte modele, cu apa care se prelinge din usa ,pe la garniturade de sub difuzor , pe prag si in masina solutia este simpla: silicon .

La mine problema era la toate 4 usile dar numai daca masina statea inclinata ( binenteles curgea in masina pe partea unde era mai sus ) . Dupa ce a venit putin caldura m-am pus si am desfacut frumos toate usile , garnitura dintre fata de usa ( cea de tabla pe care este prins difuzorul si macaraua de geam + altele) era atat de mancata in cat daca o atingeai usor cu degetul se sfarma , in plus deja era si mucegaita in anumite locuri.

Dupa ce am desfacut fata de usa din material ( mare grija, care aveti comanda pt geamurile electrice in fata , se rup repede pini de plastic de la maner cand il desfaceti ) am dat jos suruburile din partea de jos de pe interiorul de tabla si am slabit suruburile de sus . Am tras putin de tabla si s-a distantat cam un centimetru ( destul cat sa poti face operatiunea). Am luat un pistol cu silicon sanitar si nu m-am zgarcit in cantitatea pusa, dar cu grija sa nu curga in usa si sa astupe gaurile de scurgere a apei ) . Dupa ce am pus silicon , eu am pus doar pe jumatea de jos , am strans suruburile , am pus fata de usa inapoi si de atunci totul e ok nu mai intra apa, inafara de mirosul de silicon care a persistat vreo 2 sau 3 zile , dar era suportabil .

Toata operatiunea a durat aproximativ 2 ore pt toate usile .

Spor la treaba celor care trebuie sa se apuce de lucru .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am rezolvat problema cu apa si m-am gandit sa va zic ce avea, ca poate este folositor.

Am desfacut grila de la parbriz si este acolo un capac de plastic pe unde intra si ies cabluri(exact in dreptul volanului). Apa intra pe langa acel capac. Am curatat bine locul, am lasat sa se usuce si am pus silicon. A doua zi am turnat doua sticle de apa si am astupat gurile de scurgere din parti si nu a mai curs deloc, dupa care am fost cu ea si la spalatorie ca sa incerc si cu presiune. Nu a mai curs nici la spalatorie. Acum astept sa se usuce presul de la sofer si sper sa nu am surprize cu mirosul.

Va multumesc pentru sprijin.

O zi buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am citit postarile voastre, insa nu am gasit un raspuns pt problema mea. am observat de curand niste pete pe tapiteria masinii, mai precis pe plafoniera si pe stalpul din partea stanga spate a masinii. nu stiu de cand au aparut pt ca sincer nu prea m-am uitat prin zona aceea, doar acum cateva zile cand cautam ceva prin spate le-am observat. ce e curios e ca petele au o culoare albastra ( alabastra e si culoarea masinii) si apar doar in partea respectiva. tapiteria plafonului fiind alba se vede cam urat. dupa forma lor apar ca infiltrari de la apa.

a mai intalnit careva asa ceva? eu cred ca ar fi de la chederul de deasupra, dupa portiera mai e o bucata de plastic (probabil cheder) care e un pic fix, sau se desface mai greu. probabil pe acolo ar putea intra apa.

are idee careva cum ar putea patrunde apa? si de ce petele au culoarea albastra ( banuiesc ca e de la vopseaua masinii, dar totusi nu cred sa se duca de la apa...)

cum se poate demonta "chederul" respectiv?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut dumping,

Eu am patit acelasi lucru cand mi-au schimbat parbrizul.Mai concret la prima ploaie(noroc ca eram in Bucuresti) a inceput sa-mi intre apa exact pe unde ai spus si tu numai ca mie imi intra si pe stanga si pe dreapta :blink: .Rezolvare: au uitat sa-mi puna nu stiu ce mastic la imbinarea dintre parbriz si caroserie exact in dreptul stalpilor.Acum nu stiu daca ai schimbat parbrizul de curand dar cel putin asta a fost rezolvarea in cazul meu.

Ps: lucrare facuta la PBN. :vaidecapulmeu:

Bafta in rezolvarea problemei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu am schimbat nimic, deci e in forma in care a plecat din fabrica!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi unlocked this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!