Jump to content

Apa In Golf/Bora


Adi_UZI
 Share

Postare recomandată

Sunt nou pe forum si nu stiu dac problema pe care o am s-a mai discutat. Am un golf 4 TDI variant si problema e ca atunci cand ploua in partea stanga, la sofer se aduna apa sub mocheta. Mai nou la ultima ploaie mai serioasa am observat ca apa s-a dus si in partea din spate stanga si s-a imbibat foarte tare si mocheta din spate. Am verificat chederele dar se pare ca apa nu se prelige pe langa ele, covorasele sun ok, nu am gauri in podea :Driver: . Sunt disperat, ma-m saturat sa tot strang apa din masina dupa fiecare ploaie.

Daca cineva s-a mai lovit de aceasta problema, il rog sa ma ajute si pe mine cu un sfat. multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica 'burduful' ce izoleaza cablul de la capota de masina ( trece pe sub plasticul ala del a stergatoare.

P.S.: sub mocheta sigur n-ai pasla d'aia de insonorizare ? Ca la mine asa e si daca se imbiba trebuie scoasa si pusa la uscat :D

COmpleteaza profilul cu LOCALIATEA te rog :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, am sa verific. Din pacate am pasla si e foarte imbibata cu apa, mai dificil e sa o scot din spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai putea sa mergi la o spalatorie auto si sa-i rogi pe baieti sa traga apa cu aspiratorul. Ramane un pic umeda dupa, dar daca e cald afara sau sak dai drumul la caldura se usuca imediat. Dar mai intai inlatura cauza ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Verifica 'burduful' ce izoleaza cablul de la capota de masina ( trece pe sub plasticul ala del a stergatoare.

Daca dai jos aparatoarea aceea de plastic de la stergatoare verifica si daca gurile de scurgere din jgheab sunt desfundate . De regula mai intra frunze pe acolo si se infunda acele guri de scurgere , apa se aduna in jgheab si apoi intra in masina .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam aceeasi problema am si eu

dupa o ploaie / spalatorie am apa in stanga spate la picioare, mocheta e imbibata in apa, mai rau dupa o ploaie

treaba e ca DOAR acolo intra apa si nu imi dau seama de unde (am verificat pe la chedere la usa) pentru ca nu este ud decat exact la picioare, ca si cum ar intra apa de dedesubt :|

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e doar umeda carpeta e bine. Eu am gasit mai de mult "piscina" in masina dupa o ploaie torentiala, era apa pana la prag. Lasasem masina sub un burlan si au curs pe ea tot felul de mizerii, de la frunze uscate si mucuri de tigara pana la noroi. Banuiesc ca a intrat apa pe la filtrul de polen, dupa ce jgheaburile de scurgere s-au infundat cu mizerie. Apropo, daca are cineva o poza cu jgheaburile de scurgere cred ca ar fi foarte util sa o puna aici, ca sa vedem exact ce trebuie desfundat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in cazul meu nu cred ca are legatura cu filtrul de polen, pt ca apa nu am nicaieri in masina decat in stanga spate la picioare, si nu pare sa se fi "scurs" de nicaieri, mai degraba sa fii intrat pe undeva (btw. eu am Bora Variant)

mi-a zis unu la spalatorie cand am fost ultima oara ca s-ar putea sa fi sarit "dopurile" de scurgere de sub masina, care tb scoase in cazul in care intra apa in masina ca sa se scurga pe dedesubt

stie cineva cum / unde ar fi dopurile astea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Ai demontat cumva centurile din spate?. Uita-te sub bancheta din spate si vezi ca sunt acolo niste gauri tehnologice care ar trebui sa aiba dopuri. Poate a sarit vreunul (trebuie sa dai jos mocheta). succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am avut si eu problema asta! s-au infundat gaurile de scurgere de la trapa, din cate am inteles de la cei ce-au demontat-o!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut. Aceeasi problema si la mine. Plin de apa in stanga spate. Deja imi pute mocheta de sub covoras de ma innebuneste. M-am bagat sub masina - toate capacele la locul lor, nu vad nici o gaura. Ceea ce am observat este ca mie m-i se uda cand trec prin balti cu masina, nu m-i se uda cand ploua si masina sta.

PLEASE HELP.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut,am avut si eu problema asta si in final am rezolvat-o dupa mai multe teste cu furtunul cu apa :apa intra prin usa (exsista o garnitura pe tabla aia care vine pe usa ,dupa fata usii ,care putrezise si am dat cu silicon)Apa se prelingea pe langa cheder si apoi ajungea pe jos langa scaun .Asta a fost la mine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La garnitura din foto ma refer post-3735-1185781259_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

La mine se intampla (nu mereu) sa intre apa pe la trapa (Golf IV) si ma trezesc cu apa in plafonierele de sub parasolare, mai mult in cea din dreapta. Imi poate spune cineva daca trapa are scurgeri, si daca da unde sunt situate si cum se ajunge la ele? Trapa are pe margini un fel de cauciuc, ala ar trebui sa etanseze pe tabla? Nu de alta dar pare imbatranit si nu cred ca etansaja prea bine...

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
poate te ajuta link-ul asta si da , masina are un sist de drenare al apei pentru ca garnitura aceea nu are rol stric de etansare si lasa si apa sa se scurga pe langa ea , putina dar trece .

http://vwforum.ro/index.php?showto...95&hl=trapa

Salut am gasit si eu apa in masina din semnatura (f

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut! azi, la o frana mi-a dat o galeata de apa prin gaurile alea de la tunelul de casetofon (seamana cu o aerisire). m-am speriat. am verificat chederele de la usi, trapa, portbagaj: nicio urma de scurgere. sa fie (asa cum au spus baietzii mai sus) de la stergatoare? am si pasla d-aia pt izolare fonica(buretele ala de sub mocheta) se demonteaza greu? afara nu mai e cald ca sa se usuce de la sine... toata tarasenia mi s-a intamplat pe partea dreapta, dar repet, numai la frana (brusca). deci s-a strans undeva nebuna, si cand a vrut, mi-a facut "surpriza" i-a mai iesit cuiva apa de acolo? ms!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Se pare ca am si eu probleme cu apa in masina pe partea soferului. Am fost azi si am spalat masina la spalatorie toate bune si frumoase vin acasa si cand ridic presurile sa le spal surpriza ud totul sub cel de pe partea soferului. Chestia e ca pana acum nu am avut probleme... Covorasul era uscat desupra. Am incercat sa vad pe unde a intrat dar nici un semn. Parca ar fi intrat pe dedesupt ( tipul de la spalatorie a dat cu jetul si pe dedesupt ). Venind in casa am vazut pe forum ca e posibil sa fie infundata o scurgere de sub stergatoare ... am fost si am verificat si surpriza era un servetel bagat acolo ( habar n-am cum a putut ajunge acolo ). Intrebarea mea e oare de acolo sa fi fost problema ? Daca nu pe unde poate intra apa ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca spui ca era infundat eu zic ca de-acolo provine apa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Popescu Andrei

Si eu am patit faza cu apa in masina sub mocheta mai intai la copilot dupa o spalare a masinii apoi a ajuns pana in spate (dupa 1 luna deja daca stateam cu masina in panta se aduna apa acolo de puteai sa o iei cu paharul :wub:). Ce am obs de curand ca s-a crapat grila de plastic de la stergatoare (cea de sub parbriz) si pe acolo cred ca intra apa, dar apoi ajunge in suportul de deasupra filtrului de polen de unde e redirectionata pana in colt unde e o scurgere care pare ok (am crezut initial ca e o gaura mare si ca pe acolo i-mi intra apa si am vrut si eu sa o astup ca am mai auzit pe altii ca au bagat silicon acolo, dar vazand discutia de pe forum mi-m dat seama ca e scurgerea). Oare care e cauza, ori e infundata acea scurgere si intra apa pe la suflanta ori se scurge prin scurgere si ajunge cumva acolo sub praguri. Faza e ca daca ar fi infundata acea scurgere ar trebui sa fie plina de apa si nu este :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea este sa demontezi baia parbriz si sa bagi apa si sa cureti scurgerile. Daca problema persista, schimba garnitura de la suportul filtrului de polen, poate nu mai etanseaza.

Mihai, acel cheder costa pana in 200ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema e ca nu stiu sa demontez baia parbriz sau si daca nu e greu nu stiu exact care e acea baie. Intr-adevar acea garnitura este destul de obosita si trebuie schimbat si filtrul cu totul ca erau ceva mizerii ieri cand l-am dat jos. Sapt viitoare o sa schimb acel filtru si o sa schimb si grila de plastic de la stergatoare. Ramane sa vad cu acea scurgere daca e infundata si care e problema acolo.

Nu mai da quote la postul anterior pentru ca este interzis de regulament!

Foloseste "add reply" sau "fast reply".

Multumesc!

aryes13

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sa postez cum s-a rezolvat la mine ... initial am crezut ca problema este de la acele guri de scurgere de sus, am crezut ca sunt infundate dar dupa cateva verificari mi-am dat seama ca problema nu este de acolo. Am incercat sa merg la service dar aia de acolo m-au aburit ca e mult de desfacut ca dureaza etc etc si ca nu se baga ( era ora 5 sfarsit de program) ... atunci mi-am luat inima in dinti si am zis sa vad de unde este problema si m-am apucat sa vad pe unde curge apa adica am desfacut aripa interioara de la roata si surpriza surpriza .... in partea de jos intre aripa si aripa de plastic ( aripa interioara ) aveam pamant cat sa umplu doua ghivece .... acel pamant bloc scurgerea apei in partea de jos astfel la un volum mare ea se aduna acolo si patrundea in interiori. Solutia am curatat bine acolo si gata au disparut si problemele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fel si eu acu vreo 2 luni in urma cand am desfacut aripa aveam pamant acolo si am curatat bine locul, dar apa inca mai intra. I-mi este si frica sa mai merg la vreo spalatorie ca de la un jet puternic daca ajunge unde nu trebuie iara o sa am lac sub mocheta. Momentan am uscat locul. Sper sa se rezolve in service, pe langa multele alte probleme pe care le mai am :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine intra apa in masina si ma chinui de ceva timp sa vad pe unde .Mereu gasesc locul di spatele soferului ud! Nu stiu de la ce !cand ploua ma uit sa vad pe unde se prelinge dar degeaba !

Parerea mea este ca ne trebuie un calorifer in golf!:Driver:

Si la mine imi intra apa in potrt bagaj si stau de ceva timp sa urmaresc pe unde dar sincer nu stiu !

Nu am nici macar cea mai vaga idee peste tot uscat numai in partea dreapta ud dar tare ....

Daca are cineva vreo idee ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi unlocked this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!