Jump to content

Zgomot La Motor


Lord Nikon
 Share

Postare recomandată

Salut! De ceva timp incoace se aude un fluierat la motor pe masura ce cresc turatia creste si "fluieratul" . Cureaua de la servo sigur nu e , si nu sunt sigur daca nu cumva e de la distributie; m-am uitat la curea si nu prezinta semne de uzura. Mentionez ca am motor 1.9 TDI 66kw . Stie cineva care ar putea fi problema sau a mai patit cineva ceva asemanator ? Multumesc anticipat!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate fi de la alternator (rulment) sau de la pompa de motorina. la mine se aude de la pompa de motorina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la mine se aude dar doar in viteza a 5 a , nu am crezut ca este o problema ci doar puterea extraordinara de 75 cai :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca e de la alternator, scoate un fluierat asemanator cu cel scos de radiourile auto vechi care trebuiau sa mearga cu un condensator sa nu mai fluiere cand accelerai.

Si la mine se aude in a 5a, dar cred ca este de la rulmentul de presiune de la ambreiaj.

Modificat de GBI
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

nu cred ca e de la alternator ca imi dadeam seama de zgomot. dar ce ziceti de turbina? zgomotul e un fel de fluierat , dar se aude ca si cum ar fluiera vantul. Nu stiu sa explic exact. si se aude tot mai tare pe masura ce cresc turatia motorului. a si sa nu uit se aude si cand e pe liber si in mers

Modificat de Lord Nikon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil sa fie pompa de servo directie...?

Modificat de Paul.Iasi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu n-am servo , nici turbina fiind pe benzina si tot fluiera :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la mine se aude zgomot urat de la motor dupa ce trec de 80 km/h indiferent daca e in viteza sau pe liber tot se aude

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

Zgomotul nu e de la servo sigur, mie mi s-a parut ca ar fi pe unde e distributia sau prin zona aceea. Nu stiu exact unde e turbina, k din ce am mai auzit, ma gandesc sa nu fie imbacsita sau ceva in genu. Deci zgomotul meu se aude ca si cum ar aspira aer da se aude fluierat si se aude din ce in ce mai tare pe masura ce cresc turatia motorului indiferent ca sunt cu masina pe loc sa in mers( nu conteaza ce viteza am). Poate stie cineva cine e "responsabilul" pentru acest zgomot!

Modificat de Lord Nikon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la mine se aude zgomot urat de la motor dupa ce trec de 80 km/h indiferent daca e in viteza sau pe liber tot se aude

Esti sigur ca e de la motor, ca am patit odata sa am un zgomot destul de enervant dupa ce treceam de 80 si de fapt erau de vina rulmentii spate ( mi-am dat seama dupa muult timp si tot asa am crezut initial ca de undeva din fata se aude), ii poti verifica usor daca sunt ei de vina. Ridici doar masina pe cric ( la roata respectiva, fara sa fi tras frana de mana) si invarti de ea , daca se aude zgomot cel mai probabil sunt rulmentii de vina ( in mod normal nu ar trebui sa sa auda cam nimic) si nici nu sunt scumpi ( vreo 40 de lei setul).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cureaua de la distributie mai suiera daca e stransa prea tare sau rola intinzatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la mine se aude cand se incinge... am schimbat carbunii la alternator.. insa mai multi mi-au zis ca este placuta cu diode.. din alternator (se repara cica). carbunii pe producator sunt cam 90ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu va spun asa :) Daca nu exista scut la motor, suiera cureaua de la alternator din cauza prafului, si la mine este la fel. suflati-o cu aer comprimat si pentru o perioada nu va mai suiera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!