Jump to content

Ce Ulei de Motor Recomandati?


B77PZY
 Share

Postare recomandată

Certificat sau cartea masini.daca nu scrie inseamna ca nu ai!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, multumesc mult, daca pun un 5w30 LL, are vreo probl motorul..sau nu este pt PD? 

 

Pe mine ma intersa sa l dau jos pe la 20.000km asta 5w40 am inteles ca la max 10.000km trebuie dat jos..merci mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este nici o problema.

Norma 507 indeplineste si norma 505.01.

Modificat de loghy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super...si pot sa l dau la 20.000km?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu!! este prea mult,in conditile in care traim in RO...eu schimbu il fac la fiecare 10000 de km,indifrent de tipul de ulei bagat...totusi uleiu e viata motorului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teoretic pe motoarele cu interval de service flexibil se poate schimba la maxim 30.000 km.

Eu personal totusi nu il tin mai mult de 15.000 km, si ca mine sunt destul de multi pe forum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta cam asa este...la drumurile si viata din romania..este cam mult..atunci voi opta pt 5w40 daca tot il arunc la 10.000km..multumesc mult de sfaturi...doamne ajuta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am schimbat uleiul si filtrul la un golf 5 motor BKC 1,9 PD ulei 5W40 Am  cautat un topic pentru a intreba si scuzati ma daca nu pot posta aici.Am o nelamurire; cand am schimbat eu uleiul acum 2 ani capacul(filtrului de ulei) avea cateva cleme unde se prindea filtru si apoi il introduceai cu capatul subtire in jos si strangeai capacul,iar cand scoteai capacul iesea cu tot cu filtru si trebuia sa il fortezi un pic sa iasa din acel capac,hei,acum cand am desurubat capacul filtru a ramas  inauntru si a trebuit sa-l scot cu mana iar in capac am observat ca are cateva cleme de plastic insa nu poti ataca filtru in aceste cleme8parca ii lipseste ceva),probabil au fost rupte de cei care au schimbat uleiul la revizii.Intrebarea mea este ,are vreo importanta daca filtrul nu sta fix in acest capac? Eu acum l-am pus cum era inainte,adica,filtru l-am bagat cu mana in carcasa iar dupa aia am infiletat capacul si nu stiu daca am facut o treaba buna punandu-l cum l-am gasit .Astept pareri va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in interioul capacului era un disc prins cu un arc. Pe acel disc se prindea filtrul de ulei. 

Verifica acel capac, daca filtrul nu sta perfect apasat in jos, acea codita nu etanseaza canalul de scurgere si uleiul scapa in baia de ulei, lasand sistemul fara presiune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult,capacul nu mai are acel disc in care se prindea filtru,are numai clemele,iar cand o acceleram in sarcina se auzea un tacanit de tacheti,dar numai in sarcina in gol nu se auzea si nici nu mi sa aprins becul niciodata la ulei,banuiesc ca daca presiunea ar fi mica sar aprinde becul in bord !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut colegi,am si eu o problema cu brotacul..tot mananca ulei dar intr-un mare stil..Am facut schimbul acum 3000 de km si azi s-a aprins martorul,am folosit castrol 10w40..in speranta ca nu il mananca dar cred ca nu i-a placut..este vorba de un new beetle 2000 motor 1,6 benzina 159,000 km..ce ulei recomandati? ma gandeam la 

Mobil Super 3000 X1, 5W40 

MOTUL 8100 X-clean,5w40

LIQUI MOLY Top Tec 4100

VOLKSWAGEN Original Special Plus  5W40

Care ar fi mai bun?Astept recomandari

Modificat de Dantr
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate sunt OK, incearca Mobil, pretul este cel mai bun din lista. Oricum e mult mai calitativ fata de Castrol-ul folosit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru sfaturi,am mers pe VOLKSWAGEN Original Special Plus  5W40

Pretul nu mi s-a parut urias..244 lei 5L

Modificat de Dantr
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 3/18/2016 at 10:33 AM, vasile said:

Multumesc mult,capacul nu mai are acel disc in care se prindea filtru,are numai clemele,iar cand o acceleram in sarcina se auzea un tacanit de tacheti,dar numai in sarcina in gol nu se auzea si nici nu mi sa aprins becul niciodata la ulei,banuiesc ca daca presiunea ar fi mica sar aprinde becul in bord !

 

Nu se aprinde becul din pacate, pt ca presiunea sta pe undeva la 1 bar. Becul se aprinde sub 0.5 bar

NU mai merge asa cu masina !!!!

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unde gasesc si eu uleiul asta   Synpower Xtreme MST C3 5w-40 ?

Modificat de gaby22
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa nu luati uleiurile contrafacute din link-ul de mai jos de la fel si fel de comercianti ca nu stiti de unde provin:

http://www.4tuning.ro/piese-si-accesorii-auto/uleiul-de-motor-contrafacut-in-rusia-a-inundat-toata-europa-de-est-28898.html

Modificat de SacreDro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Synpower Xtreme MST C3 5w-40 am vazut la Carrefour pe raft 220 ron 5l

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau la UNIX

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 3/22/2016 at 1:46 PM, GTD said:

Synpower Xtreme MST C3 5w-40 am vazut la Carrefour pe raft 220 ron 5l

Da...pot sa confirm si eu. Are norma VW 505.01, care nu e prezenta la Synpower-ul 5W-40, fara Xtreme. Indeplineste si normele MB 229.51 si Porsche A40. Este fabricat in Olanda. Totusi 220 RON este un pref f mare fata de alte uleiuri. Isi merita banii oare ?

20160318_201648.jpg

Modificat de Laurentiu M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

foarte dragut C3 +VW 505.01. un deceniu s-a zis ca C3 sunt "slabe", numai urechi inchise.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai sunt si alti producatori care au de ceva vreme ulei C3 MidSaps ce respecta exact aceleasi norme, si cu fisa tehnica destul de asemanatoare: https://www.motul.com/en/en/products/oils-lubricants/8100-x-clean-5w40?f%5Bapplication%5D=139&f%5Brange%5D=25&f%5Bviscosity%5D=34# 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari,

Caut un ulei cu htst mare, dar sa fie 0w sau cel mult 5w. Am acum 0w40 new life care m.a incantat pana am tinuto pe dn in 4500 de ture o ora. Uleiul are 2000 de km. 

Ceva cu htst 4 sau mai mare exista? Ce recomandati?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

redline 5w-40, hths 4.4, sau 0w-40 cu 4.0

sau daca pui uleiul doar pentru alergat, 5w50 cu 5.0  sau 10w-60 cu 5.8

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!