Jump to content

Ce Ulei de Motor Recomandati?


B77PZY
 Share

Postare recomandată

schimbul i l-a facut cu o saptamana inainte sa o cumpar. deci are 3,5 luni si vreo 2000 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 26.01.2016 at 20:04, EEXCALADE a scris:

La Roma la reprezentanta castrol professional costa 31€ / litru

Iar in padova unde sunt eu la mecanic  LL castrol profesional 21€ litrul

App.daca mai am de la ultimul schimb ulei ramas si pun restul din asta adica 500 ml peste ce pun astia de la service,sa cumpar doar 4 litrii in loc de 5  e ok? Acelas ulei este.

Nu cred ca ar fi probleme nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat acum pe bidonul de Ravenol şi zice că are termen de garanţie 4 ani de la data fabricaţiei, iar cel de Mobil 5 ani. Deci nu văd ce probleme ar fi. Bine, presupun că nu ai mai mult de 3-4 ani de la ultimul schimb:D.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aa nu...eu la maxim12 mii schimb de obicei

ultimul schimb in august.ideea e ca acum sunt in it si pun uei de aici la ultimul schimb eram in Ro si a mai ramas din ala 500 ml.da nu cred ca ar fi problema

Modificat de MariusPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce parere aveti de Divinol DPF 5W-30? Dupa atatea auzite de Castrol, as vrea sa il schimb cu Divinol, la masina din semnatura. A mai folosit cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este mai slab decat Castrol, vezi ce ambalaje anoste folosesc, se imbuteliaza la noi, nu prezinta nici o garantie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desi, poate, nu conteaza ambalajul, as avea aceeasi parere. Oricum am vazut ca au schimbat ambalajele rosii cu unele gri.

De unde sti ca ambaleaza in Romania?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am scris in urma cu ceva timp, era o hala langa Pitesti care ambala Divinol, butoaiele de tabla si bidoanele erau afara stiva pe paleti, am oprit sa vad cum e treaba,( tot la fel m-am gandit ca dau lovitura la acest pret), atunci era sub 100ron bidonul, am vazut cum sta treaba si m-am linistit. Cred ca si-au mutat locul ca anul asta nu am mai vazut nici o miscare in zona. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, ma gandeam ca daca nu e asa cunoscut, la noi, este chiar made in DE.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu m-as risca , mergi la sigur pe Ravenol . este 100% Germania si pretul e cu putin mai mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut ...sper sa nu gresesc cu aceasta intrebare.... La masina din specificatie ... Ce credeti ca pot sa ii fac urmatorul schimb cu ulei 10w40 Total Rubia Tir 8600 ...am acest ulei de la tiruri sigilat la bidoane de 5l ....scrie pentru toate motoarele diesel E4/5 Syntethic Techonology ....Masina se apropie de 200mii km mai am 3000km ??? multumesc

Modificat de djemmy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu poti pentru ca norma ta cere ulei special pentru PD, 5w40. Nu iti bate joc de motor pentru 150 ron cat e un schimb de ulei de calitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

59 minutes ago, djemmy said:

Va salut ...sper sa nu gresesc cu aceasta intrebare.... La masina din specificatie ... Ce credeti ca pot sa ii fac urmatorul schimb cu ulei 10w40 Total Rubia Tir 8600 ...am acest ulei de la tiruri sigilat la bidoane de 5l ....scrie pentru toate motoarele diesel E4/5 Syntethic Techonology ....Masina se apropie de 200mii km mai am 3000km ??? multumesc

E un Full Sapps 10w40 cu vascozitatea unui 5w40...   Daca aveai un 1.9 ALH as fii putut paria ca e ok dar tu ai un PD.. si e cu risc toata afacerea asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok ...Dar dupa 200mii km nu trebuie sa bag 10w40 , am golful 5 si un touran cu acelasi motor 1.9 PD 105Cp am luat ulei mult din asta gratis din germania de la colegi si pr de pe tiruri ca ni se dau pt completari ....iar ma refeream ca e un ulei nemtesc , pt ca in romania se imbuteliaza castrol peste tot si nu sti ce sa mai iei sau sa crezi....unii spun ca e original altii ca nu . astept mai multe pareri.multumesc !

Modificat de djemmy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru motoarele PD pompa duza se foloseste strict 505.01. Daca uleiul nu are aceasta norma, NU se foloseste. 

Asta zice fabrica. Asa fac toti posesorii de PD inca de acum 15 ani. 

Tu faci cum vrei.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru un B7 cu motor 1.6 Tdi CAYC, adus din Germania cu Castrol LL dupa cum scrie pe carte si pe etichetele masinii, ce recomandati intre:

Ravenol VMP 5W-30

Ravenol WIV III 5W-30

Castrol  Edge Titanium FST 5W-30

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sincer ti-as recomanda Castrol..il folosesc de 3 ani,n-am avut nici-o problema niciodata,sa fie nevoie sa completez sau sa tacane motoru urat pe masina..dar schimbul neaparat sa fie facut in reprezentanta!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la reprezentanta e scump Castrol. Eu as merge pe Ravenol VMP

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este mult... pentru un ulei de 35 de lei cu adaos....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum mai sa fie mult?

eu dau 21 de euro pe un litru de castrol LL5w30 daca vreti sa fie bun.daca nu,luati petarde si stricati masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu zice nimeni ca NU este un ulei bun. Dar la 35-40 lei iei un ulei la fel de bun. 

Fii sigur ca nu e apa sfintita in Castrol ala la 21 euro / litru

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, ma poate lumina si pe mine cineva? Am un touran din 2006, 2.0 TDI 140 / DSG, motor BKD, are vreo 266.000 km, nu stiu daca are DPF sau nu, poate ma poate ajuta cineva sa stiu daca are sau nu...bun, as vrea sa ii fac schimbul de ulei si filtre ...ce imi recomandati..un ulei mai bun, Castrol Edge Professional LongLife III 5W 30 ..504.00, 507.00, sau un Castrol Edge Turbo Diesel 5w-40 (Titanium FST) / 505.01? Multumesc mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai DPF trebuie pus doar LONGLIFE,5w30,sa nu cumva sa faci greseala sa-i pui altceva,in actele masini te -ai uitat sa vezi daca scrie ceva de DPF?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am vazut nimic in actele masinii, mai exact unde sa ma uit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!