Jump to content

Ce Ulei de Motor Recomandati?


B77PZY
 Share

Postare recomandată

Vă rog să păstraţi discuţia ontopic!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mecanicul meu care se ocupa de masini de ani de zile, chiar la reprezentanta VW, m-a intrebat, sper ca retoric, ce-i aia Motul, ca nu a auzit de el. El mi-ar pune tot Edge. Mi s-a tot pvoestit de Edge e cea mai mare gogorita comerciala din domeniul uleiurilor auto. Orice de la Castrol, dar nu Edge. Acum, nu mai stiu ce sa fac... voi ce ziceti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atâta timp cât un ulei îndeplinește normele producătorului, e ok. În rest e o chestie de preferințe, în general cei mai mulți se iau după zgomotul motorului și consumul de ulei, nu știu câți merg cu probe de ulei uzat la laborator.

Masina actuală a mers 230.000 Km cu castrol, și nu am avut probleme. La ultimul schimb am ales Shell C2/C3 "pentru că" GTL și V.I. 204 (cred ca cel mai mare la momentul actual), decizia am luat-o singur după ce am studiat un pic cam care este rolul unui ulei, și ce proprietăți trebuie sa îndeplinească.

Nu înțeleg de ce sunt unii atât de încrâncenati împotriva Castrolului, dar un motiv trebuie sa aibă

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu sunt impotriva Castrol, am mers 30k cu acest ulei, nu am avut probleme, ideea e ca este piratat la greu si nu stii ce cumperi, este vital sa fie bun pentru PD, aici e marea indoiala, pentru mine care fac schimbul pana in 10 000km banuiesc ca nu ar produce uzuri, dar nu am certitudinea ca este la fel ca si cel din Germania, asa ca mai bine am ales un ulei german sa scap de stresul unei eventuale tepe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Castrolul e blamat fiindca, ca un ulei utilizat de reprezentante, e vandut la suprapret. Cand imi vinzi cei 2 ani de garantie Castrol la 60-70 ron/l, normal ca pe banii mei imi iau Motul la 30-35 lei si nu mai vreau sa aud de Castrol.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motul e mai scump la bidonul de 5 litri decat Castrolul Edge. Cel putin la Craiova.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu ce aveti voi cu Castrol dar eu folosesc de cand am masina asta si nu ,numai.daca iI schimbi la timp  este totul ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De cati km mergi cu castrol ? Uleiul isi dovedeste calitatea pe termen lung

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu m-am fript de doua ori cu Castrol si nu-mi mai trebuie.

Prima data la G II, ulei cumparat din Bucur Obor (magazin nu taraba) am schimbat ulei / filtru si am plecat la munte. Pe drum mi s-a aprins becul si suna soneria in draci de parca nu mai aveam ulei. Am tras pe dreapta, am asteptat sa se raceasca si am plecat iar la drum. Cum se incalzea, se facea apa si se aprindea martorul. In Sinaia am bagat Aral si gata problemele.

La G IV am bagat Castrol Magnatec si iarna cand am tras joja, era un fel de marmelada, nu curgea nimic.

Nu-mi mai trebuie Castrol.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ce ulei folosesti acum? Eu sunt in pana de idei pt alh-ul meu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu tocmai mi am comandat fuchs gt1 5w40,la bidon de 20 de litri ,costa 86 de euro bidonul,vine din germania,nu stiu daca pe bidon scrie made in germania...o sa fac schimbul pe la 8 mii de km...a mai pus cineva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu il folosesc, de vreo 2 ani, este bun. Unde ai gasit tu la 20 litri cu transport gratuit? 

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e un ulei bun, doar ca pare prea ieftin, la Lubrifuchs e dublu ca pret

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andrei, este la acelasi pret ~ ca si Ravenol sau Motul, ma refer la preturile ebay.de sau ebay.co.uk. Este aceasi discutie ca si uleiurile Amsoil/Redline din Usa, la ei pe ebay gasesti cu pana in 10 dolari litru si la noi gasesti la 20 dolari litru, adaos comercial.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deenman ,site ul este ..123piecesderechange,, nu stiu daca face livrari in romania,eu sunt in afara tarii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai sa fi multumit de ulei, foarte important sa-l schimbi pana in 10 000km si sa verifici mereu joja sa fie pe maxim! Drumuri bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici chiar ravenol si motul nu sunt asta ieftine... si alea se duc spre 110-120 euro / 20 litri... in fine, e posibil 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ce ulei folosesti acum? Eu sunt in pana de idei pt alh-ul meu.

Acum am Valvoline 5W30, dar vreau sa trec inapoi la Mobil 1  0W40 de care am fost cel mai multumit. Incerc sa cumpar din DE ,) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveți grija de unde cumpărați uleiul, chiar dacă este ebay.de, sunt mulți ruși în De, și după cum se știe, la ei este patria uleiurilor contrafăcute (pusese cineva o știre).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E plina piata de ulei contrafacut.Ramane sa cumparam de la poarta fabricii :D  http://www.promotor.ro/masini-noi/news/cum-arata-o-fabrica-de-uleiuri-auto-contrafacute-din-rusia-care-producea-14-mil-de-euro-lunar-galerie-foto-14957725

"Aceştia produceau uleiuri contrafăcute care apoi erau vândute în întreaga Europă sub eticheta Shell, Mobil, Elf, Castrol, BP, Elf, Liqui Moly."

"Uleiul contrafacut era de fapt o combinaţie de ulei de proastă calitate adus din Belarus, amestecat cu ulei reciclat."

post-74110-0-53283300-1453184313_thumb.j

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@SSorin ,

De pe www.ato24.de am cumparat eu ulei oem vw  si a fost ok ! Ultimele dati am luat de pe www.autoteile-meile.de , ii face reclama si la radio, banuiesc ca nu-si strica reputatia cu contrafacute.

Drumuri bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e, ti-a umplut kspic creierul cu informatii utile si voila, nu mai e bun 0w40 e mai bun 5w30, la un motor din 1900 toamna, uleiul ala e foarte bun, dar nu pt motorizarea ta, tu ai voie sa ai tbn mare si sulf imens, ca nu ai componente care sa nu reziste la putina funingine, in schimb la motoarele noi(2008+ si tsi-urile fragile) trebuie uleiuride genul 5w30 low ash oil, cu tbn minuscul (3-4) si depuneri cat mai mici, eco friendly. La tractoarele vechi e bun uleiul heavy duty sau uleiurile 5w40 HTBN, sa bagi 5w30 in motoare cu sute de mii de km nu e tocmai cea mai isteata idee, ai sa te convingi singur.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!