Jump to content

Capota Blocata - Posibil Cablu Rupt


stefant
 Share

Postare recomandată

Salutare si bine v-am gasit,

Chiar daca am user de cateva luni, e primul meu mesaj postat si, cu parere de rau, trebuie sa fie despre o problema :question:

Aseara cand am parcat in fata blocului am vrut sa-mi fac refill-ul la lichidul de spalare a geamului. Trag de maneta sa deschid capota, maneta se misca in gol.. Capota, desigur, blocata.

Banuiesc ca ori este rupt cablul care leaga maneta de clema care tine capota inchisa, ori este desprins dintr-unul din capete.

Vreo idee, vreun sfat ceva din partea voastra pana la solutia "du-o in service"? Se poate deschide altcumva capota? Stiu ca nu e deloc grava problema, in cel mai rau caz trebuie schimbat cablul, dar inca nu mi-am bagat deloc nasul prin ea pana acum. Nu ma simt nici foarte bine sa merg cu ea in conditiile astea, doamne fereste se intampla ceva la motor si capota e blocata.

Mersi frumos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fara pretentia ca sistemele sa fie identice, ai mari sanse ca situatia ta sa fie FOARTE asemanatoare cu cea a colegului de AICI. Tocmai si-a rezolvat problema si explica si cum...poate se potriveste si la tine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fara pretentia ca sistemele sa fie identice, ai mari sanse ca situatia ta sa fie FOARTE asemanatoare cu cea a colegului de AICI. Tocmai si-a rezolvat problema si explica si cum...poate se potriveste si la tine

Thanks! Dadusem mai intai un search normal pe forum dar nu am gasit post-ul asta. Am dat apoi search cu bara de google din josul forum-ului si l-am gasit. Va tin la curent, ar fi excelent sa fie acelasi sistem.

Daca cineva a patit treaba asta la un Seat, let me know :wub:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da am patit asta iarna la un seat leon din 2004, trageam de maneta in gol. M-am dus afara si am apasat pe capota in locul de unde o ridici, a facut click. Dupa asta maneta nu a mai tras in gol.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat intre timp, marti dimineata mai exact, la un service din zona mea (Grand Garage, pe Valea Cascadelor vis-a-vis de Vodafone). Cablul nu era rupt, ci doar desprins din partea cu incuietoarea. Cel mai probabil nu a fost pus bine de baietii care mi-au schimbat capota in iarna.

N-a fost foarte complicat, au incercat sa scoata mai intai grilajul din fata, dar si-au dat seama repede ca nu se putea fara sa rupa ceva. Chiar daca s-ar fi putut nu ar fi ajuns la mecanismul de incuiere, care nu e chiar in marginea capotei. Pana la urma, au urcat masina pe o rampa si "au intrat" pe sub ea :P a fost relativ usor, mai ales ca nu am scut.

De-acum :D fara griji :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!