Jump to content

Am o problema cu uleiul


mmbank
 Share

Postare recomandată

Salut!Am si eu o problema cu un passat 1,9 tdi pd AVB 2001.

Am skimbat uleiul si un nene mecanic prost mi-a bagat 505.00 (nu 505.01 cum inteleg ca ar trebui).El mi-a zis ca de-asta baga ei la tdi-uri.

uleiul pe care mi l-a bagat e mobil 5w 40 care respecta 505.00

nu mai zic ca mi-a bagat si ceva cam mult ulei,de am fost nevoit sa scot supa 1000 km(cand am vazut ) vreo 300 ml.

Ce ziceti,pot sa mai merg cu 505.00 asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut , si eu am masina identica cu a ta dar eu bag esso 15w40 si e super bun poate o sa raspunda alti colegi mai in domeniu(mecanici) :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu trebuie sa fii mecanic pentru a putea intelege ca uleiul pentru pd-uri trebuie sa respecte niste specificatii........ eu zic sa-l schimbi cat de repede.

cat despre esso 15W40, nu cred ca respecta specificatiile 505.01; s-ar putea insa sa ma insel.

nu zic ca nu e un ulei bun, dar nu cred ca e potrivit cu motorul vostru...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut mmbank!

Am si eu aceeasi masina Passat Variant cu motor AVB din 2001(al tau e limousina sau tot Variant? Te sfatuiesc sa iti pui neaparat ulei care indeplineste 505.01 si sa fie o marca bunicica ca se stie ca PD-urile cer ulei foarte bun. Vezi care e mai bun la pret. Eu zic sa alege ceva intre Texaco Havoline (de asta am pus eu chiar ieri, am masina de 2 zile), Aral(am vazut cu 700.000 litrul si m-am speriat la pret), Mobil 1, Castrol. Mai sunt si alte marci care poate sunt bune, dar neaparat 505.01. 505.00 e alta norma si e diferenta clara intre ele, mi-a spus un prieten de-al meu mecanic la reprezentanta VW, el de altfel mi-a m-a ajutat sa schimb uleiul, acum am invatat cum se face.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uleiul trebuie schimbat cat mai repede. Motorul PD este pretentios din punct de vedere al uleiului si daca nu il intretii cum trebuie, nu mai beneficiezi de fiabilitatea acestuia. Lipsa uleiului, uleiul neschimbat la timp sau cel care nu corespunde normelor cerute, atrage o uzura extrem de mare a pistoanelor, deci o segmentare prematura. Uleiul peste nivel, poate afecta catalizatorul.

Ca marca si model de ulei, iti recomand Castrol TXT 505.01.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o masina identica.

Cum ziceau si anteriorii, schimba-l repede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut mmbank!

Am si eu aceeasi masina Passat Variant cu motor AVB din 2001(al tau e limousina sau tot Variant? Te sfatuiesc sa iti pui neaparat ulei care indeplineste 505.01 si sa fie o marca bunicica ca se stie ca PD-urile cer ulei foarte bun. Vezi care e mai bun la pret. Eu zic sa alege ceva intre Texaco Havoline (de asta am pus eu chiar ieri, am masina de 2 zile), Aral(am vazut cu 700.000 litrul si m-am speriat la pret), Mobil 1, Castrol. Mai sunt si alte marci care poate sunt bune, dar neaparat 505.01. 505.00 e alta norma si e diferenta clara intre ele, mi-a spus un prieten de-al meu mecanic la reprezentanta VW, el de altfel mi-a m-a ajutat sa schimb uleiul, acum am invatat cum se face.

<{POST_SNAPBACK}>

Cu ce pret ai luat Texaco Havoline?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Salut!Am si eu o problema cu un passat 1,9 tdi pd AVB 2001.

Am skimbat uleiul si un nene mecanic prost mi-a bagat 505.00 (nu 505.01 cum inteleg ca ar trebui).El mi-a zis ca de-asta baga ei la tdi-uri.

uleiul pe care mi l-a bagat e mobil 5w 40 care respecta 505.00

nu mai zic ca mi-a bagat si ceva cam mult ulei,de am fost nevoit sa scot supa 1000 km(cand am vazut ) vreo 300 ml.

Ce ziceti,pot sa mai merg cu 505.00 asta?

<{POST_SNAPBACK}>

Uleiul e vital pt motor si un ulei mai slab va duce la uzuri si/sau gripaje la nivelul chiulasei la acest motor (chiar si la Dacia folosind Castrol GTX3 in anii 1993 si ulterior GTX3 Protect am ajuns la 160.000 km si nu consuma nici macar o picatura si era condusa de sora mea care tura motorul de ziceai ca iese biela prin capota cand pleca de pe loc).

:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Ovidiuboss si scuze de intarziere, nu am mai intrat pe topic-ul asta si l-am vazut doar acum. L-am luat cu 350.000 litrul, dar de la un prieten mecanic la VW care l-a luat de la ei zice. Am vazut la Paneuro cu 440.000 litrul. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

este normal ca dupa 6000 km sa se aprinda indicatorul galben de ulei (nivel scazut), si sa fie nevoie sa completez?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este normal ca dupa 6000 km sa se aprinda indicatorul galben de ulei (nivel scazut), si sa fie nevoie sa completez?

<{POST_SNAPBACK}>

Depinde unde era inainte cu 6000 km :huh: nivelul pe joja.

In principiu, cum s-a mai discutat, conteaza f mult regimul de functionare a motorului pe parcursul celor 6000 KM. Daca ai tinut-o pe autostrada cu viteze de peste 130-140 km/h,e normal. Daca, la fel, obisnuiesti sa o duci de f multe ori, peste 3500 rot/min, si o mai si ti la acel regim, tot ce se poate. Insa in conditii normale, e putin cam mult.

Modificat de sebica79
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu folosesc mobil special v pe care ti-l recomand si tie la 400000 lei litrul daca vrei sa vii sa schimbi uleiul iti las nr de tel o788628048

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
este normal ca dupa 6000 km sa se aprinda indicatorul galben de ulei (nivel scazut), si sa fie nevoie sa completez?

<{POST_SNAPBACK}>

mie dupa 12000 km, in mers, mi s-a aprins becul galben pt niv. scazut ulei.asta inseamna ~1l consum,la regimuri de funct ~170-200 k/h :coolpics: pe autostrada,si in general ~120 intre loc.unii spun ca ar fi un consum super altii ca ar fi destul de mare...personal zic ca-i bine,de altfel cum am ajuns in Buc i-am si facut sch.de ulei+filtru imediat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Zicea cineva mai sus de Castrol TXT... intradevar eu am mers ieri la un magazin care are un soft unde introduci datele masinii (model, an,etc) si el zice ce ulei ai nevoie. Asta mi-a recomandat si mie, daca cineva este interesat eu am cumparat la pretul de 59 lei/1l. Nu m-am uitat ce numar de km se face cu el... poate cineva sa-mi spuna. Va rog.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Acum am in motor un ulei semisintetic. La urmatoarea revizie se poate sa trec la unul full sintetic fara sa realizez operatia de "spalare" a motorului ? Si cum se realizeaza operatia de spalare a motorului ?

10x

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

;)

Salut!Am si eu o problema cu un passat 1,9 tdi pd AVB 2001.

Am skimbat uleiul si un nene mecanic prost mi-a bagat 505.00 (nu 505.01 cum inteleg ca ar trebui).El mi-a zis ca de-asta baga ei la tdi-uri.

uleiul pe care mi l-a bagat e mobil 5w 40 care respecta 505.00

nu mai zic ca mi-a bagat si ceva cam mult ulei,de am fost nevoit sa scot supa 1000 km(cand am vazut ) vreo 300 ml.

Ce ziceti,pot sa mai merg cu 505.00 asta?

si eu am un golf IV dar bag 15w 40 si merge super bine. dar nu stiu ce sa fac pt ca la 8000de km mi se aprinde becul de la ulei si mai trebuie sa completez. nu stiu de ce ca akuma e singura data cand mi-a facut asa ceva.cred ca difera firma uleiului.habar nu am

mie dupa 12000 km, in mers, mi s-a aprins becul galben pt niv. scazut ulei.asta inseamna ~1l consum,la regimuri de funct ~170-200 k/h :P pe autostrada,si in general ~120 intre loc.unii spun ca ar fi un consum super altii ca ar fi destul de mare...personal zic ca-i bine,de altfel cum am ajuns in Buc i-am si facut sch.de ulei+filtru imediat

pai normal ca ti s-a aprins becul la ulei . ca motorul pe motorina se schimba uleiul la 9000-10000km .normal ca la 12000km se aprinde becul.nu e problema daca mergi cu viteza ca e masina doar... ;)

Depinde unde era inainte cu 6000 km ;) nivelul pe joja.

In principiu, cum s-a mai discutat, conteaza f mult regimul de functionare a motorului pe parcursul celor 6000 KM. Daca ai tinut-o pe autostrada cu viteze de peste 130-140 km/h,e normal. Daca, la fel, obisnuiesti sa o duci de f multe ori, peste 3500 rot/min, si o mai si ti la acel regim, tot ce se poate. Insa in conditii normale, e putin cam mult.

la 6000km sa se aprinda becul e naspa. si la mine se aprinde la 8000km dar nu stiu de ce ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uleiul la dieseluri nu se schimba la 10000 ! asta in primul rand, in al doilea rand, doar la noi in tzara se pune Castrol TXT la Passat-uri, pentru ca in RO nu se face servisarea in sistem LongLife (asta poate pentru ca vor sa faca mai multi bani la service-uri).

Masina mea a beneficiat de sistemul de servisare Long Life in Germania, si se schimba uleiul cu SLX 0 W30 (adicatelea sintetic) si se tinea 30.000 Km. Momentan am schimbat eu uleiul asta dupa numai 20.000Km, cu ocazia schimbarii distributiei si computerul de test spunea "calitate foarte buna a uleiului" adica nu trebuia schimbat. Acum a iesit pe piata, dar nu la noi (luat din germania) ulei SLX Long Life III a carui interval de inlocuire este de 60.000Km.

Apropos de consum, la mine masina a consumat 0,5 l ulei la un parcurs de 20.500 Km (de la 160.000 la 180.000 cand am inlocuit distributia), asa ca daca consumati mai mult, fie nu e bun uleiul, fie are motorul ceva, fie aveti voi o talpa incredibil de grea.

Bafta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!