Jump to content

Ce Se Va Intampla Cu Masinile Noastre


ZBENG
 Share

Postare recomandată

Incerc a da un raspuns intrebarii din titlul topicului. Masinile noastre se devalorizeaza, oricat de mult am investi in ele. Odata cu cele venite de afara, ale caror preturi de revanzare se tripleaza uneori, valoarea masinilor noastre ajunge la un pret de echilibru undeva superior uneia aduse+taxe, in functie si de dotari. De cele mai multe ori potentialii cumparatori nu sunt atrasi (oare?) de dotari. Degeaba spun eu ca am climatronic, cruise control, etc pentru ca mi se raspunde sec:ce-mi trebuie mie climatronic, ma multumesc cu aer de afara, unde sa folosesc tempomatul pe drumurile din Ro. Daca nu ai optionale - frate nu ai aia, nu ai aia - poate sa aiba masina linie, nu-ti iei banii. Mai degraba pui niste jante de carrefour, o boxa de nunti in portbagaj, neoane sub masina, stickere gen NFS, decat o pleoapa de firma, un eleron subtil, o lampa fumurie, praguri de GT etc. Masini bune aduse de afara la bani putini sunt rare, dar daca nu ai probleme merita banii.Probleme poti avea si cu masina noua, si atunci e mai grav si enervant. In fond atati bani, asa masina. Imi pare rau ca nu ma inteleg cu sotia, am vazut un vento care, la prima vedere, chiar daca nu are multe optionale arata bine si as cumpara-o. Am mai ratat un G3 syncro, http://www.piataauto.ro/index.php?action=i...nt&id=72116, care in opinia mea merita banii.Avand in vedere cele suse si de alti colegi, din care unii locuiesc in tari cu adevarat civilizate, un golf/vento bun valoreaza, la noi, intre 3500-4500e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • akileon

    6

  • mihuz

    5

  • bogmotorsport

    5

  • snack

    4

treaba cu preturile e discutabila. nu e totul roz chiar si in germania. cunosc pe cineva care s-a dus in germania sa isi ia un g3. dupa lungi cautari si ca sa nu vina fara masina acasa si-a luat unul in 3 usi, 1.6 benzina din 94 varianta clasica,adica doar trapa el la dotari. in plus stopuri clare si faruri cu aspect d golf4. masina e destul de ingrijita. la asta se mai adauga si cheltuielile adusului. deci...........

2 prieteni de-ai mei s-au apucat de treaba cu adusul masinilor din germania. am de gand sa o schimb pe a mea cu una din 95-96 cu motor d 1.6 sau 1.8 si ceva dotari. una buna (kilometri sub 200.000,geamuri el,ac,nelovita) e in jur de 1700euro. la asta se mai adauga si adusul + comisionul te duce la 2500 e.

spuneau ei ca sunt multe parcuri ale romanilor de pe acolo care iau masini p mai nimic de la nemti si le repar ei : o aripa ,o rugina,ceva km in fine. le gasesti la 1000 e sau 1200 cu ceva dotari-maxim. aqm depinde de cum te ai pe bune cu norocul. parerea mea e k daca vrei masinaa din germania sau si alta parte sa te duci personal. daca ai pe cineva de incredere care a mai fost si stie e mai bine..

am primit o sugestie de la un prieten de familie. el a avut doar masini noi(functia si salariul il ajuta) . s-a dus la reprezentanta in buc k s faca comanda d el si o cunostinta de acolo i-a recomandat ca s il i-a din germania chiar daca asteapta 2-3 luni,pe motiv ca masinile fabricate pt tara lor sunt mai rezistenete decat cele facute pentru export. e foarte multumit de ea. facand comparatia cu un X care de knd si-a luat masina noua(aceeasi marca) uita sa te salute(se stie el),zilele trecute era la o vulcanizare s isi faca pana si intamplarea a facut s fiu de fata cand i-a cerut tipului de la vulcanizare vaselina sa dea el la un rulment pe fata ca troncanea.

concluzia o trageti voi.oricare ar fi!! asa ca hai sa deschidem bine ochii si sa ne informam cand vrem sa cumparam ceva mai ales cand e vorba de masini pt ca e si viata noasta si a altora dar si banii nostrii in joc.multa bafta si sa nu avem evenimente neplcute !!

Modificat de paul_ral
1.Anunturile de vanzare le pui in aria specializata. 2 Nu suntem pe chat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Abia acum am dat si eu peste topicul asta si m-au napadit amintirile :P Acum un an aveam niste banuti stransi si visam sa-mi iau si eu ceva pe 2 roti sau chiar 4 roti, ceva fara pretentii, doar sa ma duca si sa m-aduca... Cele mai ieftine solutii erau mk 1 - 2 , tico sau alte variante similare... Practic, nu puteam alege nimic multumitor la 2000 de euro. Tot atunci am fost pentru prima oara cu un G3 (GTI) si am ramas impresionat ce diferenta e in calitatea interiorului, comparativ cu mk2 pe care-l aveau ai mei.. Zicea tipul ca ar face vreo 4000 de euro sau chiar mai mult si asta m-a pus pe ganduri..."oare cat timp va trece pana cand mk3 se va vinde la pretul la care e mk2 acum?" (intrebarea mea era pusa putin diferit de-a voastra)

Si raspunsul a venit nu dupa mult timp. In septembrie imi luam un golf 3 GT cu interior ca nou, tablarie stas, km pareau a fi reali (are carte service, un proprietar pe acte), mfa, jante bbs, trapa si 2 usi.... Nici nu visasem sa ajung asa repede la o asa masina. Am luat-o pe bani putini, am mai bagat in ea ca s-o pun la punct (distributie, amortizoare, rulmenti, cauciucuri vara si iarna, filtre, ulei) si acum am peste 12k km cu ea si sunt pe deplin multumit.

Sper ca nu v-am plictisit cu povestea mea :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Topicul nu mai este de actualitate.... inchis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!