Jump to content

Ce Se Va Intampla Cu Masinile Noastre


ZBENG
 Share

Postare recomandată

Am observat ca dupa modificarile aduse 'taxei auto' a scazut dramatic cuantumul acesteia pentru o masina de 11-16 ani cu motor Euro2.

Spre exemplu la masina mea , 1.8 Euro2 de 14 ani vechime taxa va fi de ~650 Euro. Daca eu vreau sa o vand pierd jumatate din banii dati la achizitionare (nu mai zic de aia bagati in jante , suspensii , sistem auto si alte prostii). Daca poti aduce din afara un Golf III/Vento la 1000 de euro + drumul + taxa auto si iesi pana in 2000-2500 Euro de ce sa iti mai cumperi una din tara la un pret >= 4000 Euro ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • akileon

    6

  • mihuz

    5

  • bogmotorsport

    5

  • snack

    4

pai ce o sa se intample , o sa pierdem cu toti pe putin 1000-1500 euro din start . un golf 3 va depasi cu greu 3000 euro max .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca nu ii chair asa.Mai intai astept sa fie aprobata si sa isi intre in rol legea si apoi mai vedem.Si in Germania sunt scumpe masinile bune deci daca vrei o masina de 10 ani care are km putini si ceva dotari nu ii 1000 de euro sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa mai scada preturile dar nu asa drastic , probabil in jurul a 500 euro se va pierde , un golf 3 in germania la 1000 euro e o masina rupta in nici un caz o masina buna , dar sunt sigur ca vor fi destui care vor aduce toate cazanele in tara asa cum este si la bulgari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici in germania nu sunt asa ieftine masinile bune cu ceva dotari..1500-2000 E.Ca sunt si golfuri 3 care deabia mai stau pe roti asta ii alt ceva, iar cele ingrijite costa ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am dat pe Golful meu 2200 Eur si are ceva dotari pe el...si km putini, sub 2000 sunt cele neingrijite, km multi , mai sarace in dotari...asa ca isi fac iluzii desarte cei care se gandesc la Golf 3 la 1000 Eur

Mentionez ca l-am cumparat de 6 saptamani.

Modificat de Klaus7
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baieti, de ce sa moara si capra vecinului daca voi ati platit mult taxa de prima inmatriculare? Voua nu v-ar fi convenit sa platiti mult mai putin la vremea cand ati achizitionat-o? Acum nu fiti egoisti. Calmati-va ca nu toata lumea se duce in Germania sa-si ia masina. Si oricum masinile din Germania sunt mai bune ca ale noastre. De ce? Pentru ca ei au drumuri bune si ei le ingrijesc la service si nu in spatele blocului. Deci nu e nici un pericol sa le aduca romanii in tara, decat sa ia GoLoganul fara optionale, la un pret de-ti pica fata.

Deci... lasati capra vecinului sa traiasca pentru ca este dreptul ei. OK?

Sper ca m-am facut inteles.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci scaderea taxei implica scaderea preturilor, de ce? Pentru ca afaceristii care aduc masini le iau cu 500 de euro si le vand la 1500, pe langa ca sunt rable multe din ele mai si dau km inapoi cu nesimtire. asa ca de la 1 iulie degeaba ai masina intretinuta si veche de 12 ani ca nu se uita nime la ea cand vede pretul. se duc la aia care le-au luat pe nimic si e varza masina. De aceea au sa scada preturile din cauza "afaceristilor" care prostesc poporul. Asta e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect, chiar ieri m-am uitat pe mobile.de si acum vad topicul asta. G3-uri de la 1000 pana la 5000, da zau ca nu e unu in zaua lui decat de la 2400-2500 in sus, si din alea multe cazaturi...crezi ca daca e adusa din germania, asta e o emblema? Aia nu se-ncalta cu pantofi cu toc in fata? Diferenta e ca ei scapa de ele imediat cum apare prima problema si-apoi vine romanu si se chinuie cu ea pana-i sar ochii (stim noi forumistii mai bine)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu cred ca omul care aduce din germanica masina pt profit o sa caute ceva ieftin (chiar lovita) pe care sa-i dea o fata, eventula km inapoi si la targ cu ea...fraier e cel care da bani pe un astfel de cazan cu fata de masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In plus, "cazaturile" de dincolo, vor trebui sa treaca de RAR, ceea ce nu e deloc simplu. S-au dus vremurile "bune". Sincer? Bine ca s-au dus! Si ITP-ul a devenit o chestie dura si poate asa vor fi mai putine accidente. Stiti pe dincolo ce se intampla daca a avut loc un accident din motive tehnice la auto iar revizia a fost data pe "sestache"? Eu am vazut un caz (dincolo) cand nu a vrut sa-i semneze astfel revizia fratelui sau, motivand ca libertatea lui (inspectorului) e mai valoroasa decat piesele pe care frate-su nu vrea sa le schimbe. Asa ca vor aduce cazaturi, nu vor trece de RAR, vor veni pe forum , service-uri si magazine de piese auto si ... in final masina lor pusa la punct va costa mai mult decat a noastra :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand - sa fiu on topic : pretul pt un mk3 indiferent de an dotari etc, va fi mult mai mic. 100%.

II. Un exemplu elocvent sunt eu: mi-am vandut frumusete de mk2 1.6d, reconditionat din bara-n bara...si am ales sa-mi aduc un mk3 din .de la pretul de ~2800-3000e, asta pt ca bine zicea cineva mai sus - la 1000-1500e cumperi un cazan original si de toata frumusetea, care nu-l mai scoti in veci din rahat! Daca tot ma risc (cu taxa lu peste), macar sa stiu ca nu fac un sacrificiu aiurea, si anume, am niste pretentii: vreau o masina ingrijita, fara accidente, climatronic, scaune electrice/incalzite, geamuri el, trapa el, neaparat 1.9tdi de 90 sau 110ps, eventual - de ce nu - un TDI GTI 20JahreEdition sau vreun ColourConcept, ar merge si niste jante BBS ..si daca pe langa toate astea mai e ceva de adaugat (carte service, muzica, etc), zic sarumana neamtzule!

Socoteala e simpla. Pentru unii merita, pentru cei mai multi - categoric NU! Masina adusa in fata blocului ma duce maxim 3500. Pun taxa maxim 2000 (asta in cazul in care legea va ramane asa cum e, si prin metode proprii, nu am cum sa platesc mai mult de suma asta!) si ies la 5500. Un terminat de cielo

(no offence) e min4000. Mie personal mi se pare afacere, avand in vedere faptul ca ASTA imi doresc si, nu in ultimul rand, faptul ca masina de mai sus nu o gasesc in tara ..si chiar dc as da de ea si ar fi la vanzare, ar fi sigur peste 5500e cu dotarile astea (in RO, din ce am obs. eu, minim 4000e rezulta numai din 2 motive: golf3+motorina).

Abia astept sa vin cu el la prima mea intalnire mk3 (sper sa ma primiti, ca doar urc in ierarhie, nu?) :) :o

bafta!

Modificat de mihuz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

wow : vad ca au sarit preturile la golf3 pe la 5000 euro dupa ce am citit acest thread :)

sa fim seriosi : un golf3 din germania/romania cu optionale nu va costa mai mult de 4000 euro in cel mai fericit caz .

vor fi multi care aduc masini la 1000 euro plus drumul si vor trage rau de tot piata in jos .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Germania se platesc taxe anuale in functie de norma de poluare, deci Golfuri 3 cu km putini (benzina, motor mic si fara dotari, in 99% din cazuri...) se dau pe mai nimic cand... moare mosul... :)

Totul e sa fii pe faza, si asta nu e usor, decat daca ai pe cineva acolo...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

wow : vad ca au sarit preturile la golf3 pe la 5000 euro dupa ce am citit acest thread :)

sa fim seriosi : un golf3 din germania/romania cu optionale nu va costa mai mult de 4000 euro in cel mai fericit caz .

vor fi multi care aduc masini la 1000 euro plus drumul si vor trage rau de tot piata in jos .

la 1.000 de euro se vor aduce carute, nu masini!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

wow : vad ca au sarit preturile la golf3 pe la 5000 euro dupa ce am citit acest thread :banghead:

sa fim seriosi : un golf3 din germania/romania cu optionale nu va costa mai mult de 4000 euro in cel mai fericit caz .

vor fi multi care aduc masini la 1000 euro plus drumul si vor trage rau de tot piata in jos .

Good joke! De ce crezi ca nu poate depasi Golful III 4000 Euro? Eu l-am luat pe-al meu in 2007 cu 5800 Euro cu toate dotarile pe care le are, si daca avea si Klima, dadeam chiar mai mult. Masinile ingrijite si modificate merita mult mai mult decat o masina stock, fara dotari.

Parerea mea despre preturile maxime actuale ale masinilor din tara (second hand):

Golf III fara dotari - 3000 Euro

Golf III cu dotari (sau tuning) - 5000-6000 Euro

Golf IV fara dotari - 6500-7000 Euro

Golf IV cu dotari (sau tuning) - 8000-9000 Euro

Golf V - peste 10000 Euro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut prieteni!In septembrie imi expira toate actele!In iulie-august trebuie sa o inmatriculez.Am cumparat-o cu 2500eur dec.2007 si am mai bagat in ea 1700eur.Nu mai bag niciun leu in ea pana n- o inmatriculez!

Modificat de sorin74
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golf III fara dotari - 3000 Euro

Golf III cu dotari (sau tuning) - 5000-6000 Euro

*

In general trebuie evititi "minitehnicusii" care isi modifica masinile, nestiind in ce conditii aceste modificari au fost facute... Daca ai stii limba germana si te-ai plimba pe forumurile lor, ai stii si de ce... :)

In general se recomanda sa se cumpere masini "stock" chiar daca vrei sa o tunezi dupa aceea...

Deci, dotari DA , tuning, NU...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mea a fost modificata in tara, de catre fostul posesor, schimbandu-i-se suspensia de la cea stock de TDI la cea de VR6. In concluzie amortizoare, frane, directie, toate de VR6. S-au potrivit perfect si au fost luate de pe un Golf VR6 adus in tara de piese. Motorul a fost pus pe alta masina. Omul a verificat, a masurat si a ajuns la concluzia ca se potrivesc perfect. Si a meritat tot efortul, pentru ca ma pot bucura de frane adevarate cu disc fata-spate. Nu vad nici un rau in asta. Desi ai dreptate cand spui ca nu stiu limba germana si nu inteleg mare lucru de pe websiturile lor (in afara de unele traduceri germana-engleza facute online), nu pot concepe ca nemtii modifica prin metode "neortodoxe" (cu dalta, ciocan si alte prostii), mai ales ca au bani destui. Daca ar fi sa-mi mai iau un golf 3 acum, nu m-as da inapoi de la a mi-l aduce din Germania chiar daca a fost modificat.

Parerea mea!

:lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu ma refeream la asta, adica adaptarea de piese din gama superioara pe un "entry level"...

Golful 3 este deja o masina "veche", statistic vorbind, cei care fac tuning serios, prefera o masina mai recenta, si , la fel, tot statistic, ea este tinta tinerilor nemti cu bani putini si idei multe, care ciocanesc din greu in fundul curtii si folosesc piese luate de la "cimitire de masini"... :rolleyes:

PS: daca tu nu poti concepe ca nemtii au "macelarii" prostii si saracii lor... eu concep cat se poate de bine... :P

Modificat de sorin6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt.ce o sa zic mai jos este posibil sa starnesc dusmania, dar va rog sa nu mi-o luati in nume de rau.

Eu, vara trecuta(2007) mi-am luat un golf 3 din bulgaria, m-a costat 2500E cu tot cu acte. Masina a fost luata din Varna, de la un parc auto, iar bulgarul a luat-o din italia cu 600E, (am vazut cotractul cu italianu').

Posibil sa fi avut noroc, masina nu are pic de rugina, merge perfect. Am 13.000 de km de cand am luat-o si am schimbat la ea asa:

-amortizoare spate, bujii , flansa de la injectie, de doua ori ulei+filtru, filtru de benzina si cateva sigurante de 10A (aveam un scurt la geamurile electrice)

Concluzii:

1. Daca esti atent poti sa iti cumperi o masina foarte buna din afara si la bani putini.

2. Taxa nu este buna! Nu toata lumea isi permite o masina noua. Eu aveam o cazatura de dacie cu care imi era frica sa fac un drum de 200km ca sigur pica ceva la ea ;)

3. Nu va mai dati cu parearea referitoare la parcurile auto din BG sau Germania... daca ati fi fost acolo sa vedeti masinile nu ati mai comenta negativ despre ele! Adevarat ca exista si cazaturi si tepe dar cine e dispus sa dea 2000-2500E isi va lua o masina buna! Daca esti chitros si iti iei o masina la 1000E este inevitabil sa nu fie teapa.

4. Nu mai sustineti taxa de prima inmatriculare! Daca am fi avut vreun beneficiu, noi ca populatie, poate ar fi meritat inca o taxa. Dar ca orice alta taxa banii rezultati din ea nu se vor reflecata in nimic! Un aer mai curat cu siguranta nu vom respira!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pey asta spuneam si noi , chiar si in germania sau in alte tari un golf 3 bun este in jur de 2500 euro , visele cum ca plec in germania si imi cumpar golf 3 beton la 1000 euro sunt pure fantezii , la noi un golf 3 bun este in jur de 4000 ceea ce mi se pare cam scump , eu am dat pe golfum meu din 92 super chel , 3000 euro ceea ce este mult , dar asta este momentan pretul pietei , si la noi am vazut golfuri din 94-95 la 2500 euro care cica sunt in " stare buna " , cand o masina se vinde in mod normal cu 3500 si tu ceri 2500 ceva pute

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bogmotorsport

eu pe golful meu 3 din 94 inmatriculat in RO am dat in luna iulie 2007,4mii euro.am mai primit pe langa ea un set de cauciucuri noi de iarna si ca sa zic optional avea un mp3 player care era nou;nu il luase de mult timp si avea factura de 5 mil si mi-a dat si casetofonul original al masinii si un set de lanturi...ca probleme cand am luat-o avea un burduf de planetara care a costat 20 de lei si sonda de temperatura care nu indica bine ce a costat 65 lei.inainte sa o cumpar m-am uitat in primul rand cati proprietari a avut si au fost doar 2 si revizii facute la tess cu carte service si atunci m-am hotarat sa o iau pt ca era super ingrijita dar astea doua lucruri m-au determinat nici sa nu mai stau pe ganduri...pe parcursd cred ca in total am bagat 1mie de euro in ea pt ca am schimbat toate consumabilele plus 2 semeringuri si garnitura de la capac si in rest mofturi...jante,stopuri,semnalizari,buza de vr6 plus altele care acum nu imi vin in minte.in total peste suma de 4 mii cred ca am ajuns la 1mie investiti in ea...atunci mi s-a parut mult 4 mii de euro dar am preferat sa dau atat decat sa iau un cazan si sa mai bag 2 mii in el...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bogmotorsport

un golf 3 bun si ingrijit in germania sub 2-3 mii nici nu gasesti iar ca sa platesti taxa de inmatriculare,avionul pana acolo,cazare,benzina,actele te ajungi tot la 4 mii cu el dar avantajul e ca este ingrijit si rulat dincolo...astea ce le vedem aici de vanzare cu numere de strainatate la preturi fantoma de 1-2 mii va dati seama ca sunt cele mai ieftine de acolo si mai tre sa-si puna si romanul ca doar nu face acte caritabile...sunt luate la preturi de nimik si varza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai de aia scad preturile ca nu ni le mai ia nime. Altii prefera sa dea cu 1000 de euro mai putin si sa zica ca a luat masina buna doar ca-l abureste vanzatorul care a luat un cazan (sa spun si eu ca si voi :Driver: ). atunci noi cerem cat cerem ca suntem fani si ne place sa avem masini ingrijite si nu le ia nimeni pentru ca vin aia sa vanda ciurucuri si au pret de dumping. omul nestiutor nu are habar si ia masina pentru ca e mai ieftina si vede numerele straine. Crede-ma ca daca vinzi oale sparte si au numere de gertmania le vinzi ca painea calda daca pui pret sub piata. Asta e romania, multi sar de la dacii la masini si atunci ei nu vad diferenta decat cand pica ceva pe masina. Plus ca romanul e fixist si p... scuze de denumire. Nu a-ti vazut ca in romania peste 50% sunt dacii mai vechi de 95? la ce va asteptati? Noistim sa le reparam, asa ca se prefera masinile mai bune decat daciile si mai ieftine ca sa aibe ce repara si sa nu-i lasa in camp ca si daciile. scuze dar cred ca topicul asta o sa dureze pana dupa ce se scoate taxa :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!