Jump to content

Scartaie Usile...


Gabi Albert
 Share

Postare recomandată

Gabi Albert

Salut,

de 1 saptamana am o problema cu ambele usi din spate si cea de la pasagerul din dreapta. Mi se parea ca se dechid cam greu si manerul parca nu are cursa lina de la inceput ... si .. de meseiash ce am fost :D am luat problema in mainile mele si am dat cu ulei de mecanisme fine pe la balamale si pe la mecanismul de inchidere .. asa cum s-a putut fara sa desfac absolut nimic .....

consecinte -> amble usi din spate scartzaie in draci cand le deschid de tot, spre capatul cursei ....scartzaitul pare sa vina de la elementul dintre balamale ... acela ce intra intr-un fel de buzunarash captusit la exterior cu cauciuc, iar la manere nu se observa nici o schimbare.

Daca stie cineva cu ce si in ce fel se poate unge totul frumos sa mearga lin si fara zgomote (atat manerele de la care se deschid usile cat si balamalele pe care danseaza :) ) va rog sa ma ajutati si pe mine cu niste indicatii.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cumva a fost masina atinsa? Daca nu, rezolvare exista dar pe o perioada scurta de timp,este un spray cu un fel de unsoare speciala pentru asa ceva , poti incerca cu ala dar cel mai sigur e sa te duci la un tinichigiu bun si sa-ti regleze portierele.Am si eu aceeasi problema cu balamalele si nu prea ai ce sa le faci ca sa scapi definitiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragos Colescu

Am avut si eu aceeasi problema dar s-a rezolvat cu niste ulei de motor turnat cu pipeta pe balamale iar pentru limbile acelea intermediare cu vaselina. Operatia trebuie facuta cam de 2 ori pe an.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gabi Albert
Publicat (modificat)

salut,

masina nu a fost lovita ,

daca citit atenti primul post o sa vedeti ca doar dupa ce le-am uns cu ulei dinacela de mecanisme fine au inceput sa scartzaie tare tare.

De uns manerele usilor (mecanismul de inchidere/deschidere) cum se face ?

merci.

Modificat de Gabi Albert
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragos Colescu

La praful din Romania nici un producator nu recomanda sa ungi broastele ptr ca se shiclesc.

De obicei scartaie limba accea intermediara care trebuie unsa numai cu vaselina.De preferat vaselina la spray, dar e buna si aia la cutie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu folosesc cu succes W40 care are si o pipeta pentru locurile mai inguste

o data pe an curat de mizerie si incuietorile

incearca si tu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La praful din Romania nici un producator nu recomanda sa ungi broastele ptr ca se shiclesc.

pliz toc rumenian :(:D

shiclesc = ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Skorrida Red

Pai e rumenien :rolleyes: , dar e regionalism. Asa cum zicea un coleg pe topicul Spalam sau nu motorul - "praful are prostul obicei sa adere la grasime".

Modificat de Skorrida Red
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragos Colescu

Merci Skorrida Red , Scuze pentru regionalism, nu mi-am dat seama.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pantera roz
salut,

masina nu a fost lovita ,

daca citit atenti primul post o sa vedeti ca doar dupa ce le-am uns cu ulei dinacela de mecanisme fine au inceput sa scartzaie tare tare.

De uns manerele usilor (mecanismul de inchidere/deschidere) cum se face ?

merci.

Recomand si eu WD 40, unde poti sa dai si pe manerul usii (daca-l tii deschis). La mine a facut minuni si pe timpul iernii cand l-am aplicat in incuietori si in duzele de spalare parbriz care nu au mai inghetat desi a fost o iarna mai rece.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot cu WD 40 mi-au uns usile si intr-o saptamana faceau la fel,poate trebuie reglate cumva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pantera roz

Se poate sa fie mult praf si-si piede efectul repede

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E foarte posibil.La cum sunt drumurile la noi....a inceput sa-mi zangane geamul de la sofer la denivelari...am inteles ca e boala generala si nu ai ce-i face.La portierele mele se vede clar ca au fost unse,acum este un amestec de praf cu unsoare WD 40 :icon_thumright: si tot scartaie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Broken Identity

am avut aceeasi pb si eu,la portierele din spare.scartaiau ingrozitor la deschidere.le-am uns cu ulei de floarea soarelui ( pe chestia ai intermediara ) si a doua zi pb rezolvata :icon_thumright:

Modificat de Broken Identity
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la mine scartaie rau cele din spate... :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ungeti cu ce vreti dar NU cu ulei de floarea soarelui ( asta doar in cazul in care nu doriti sa va miroase urat de tot in masina)!

Am facut eu prostia (la tinerete) de am uns ceva cu ulei de floarea soarelui => dupa 2 saptamani un miros greu/insuportabil si-a facut aparitia in zona respectiva de a trebuit sa desfac respectivul mecanism si sa frec vreo 2-3 ore, deoarece uleiul de floarea soarelui are prostul obicei sa se usuce.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si atunci alt ulei ce se recomanda?

vreun fel de vaselina?

si la mine scartie pe caldura asta (cele din spate - se pare ca e boala cronica si asta) si le-am dat cu wd40 anul trecut. insa efectul a durat vreo 3-4 saptamani dupa care mecanismul ala (lamela) unsa arata ca uscata. degeaba am repetat "tratamentul" ca tot atat a tinut...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si ale mele....silicon?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele 5 Functii de baza ale WD40

Curatare: WD-40 indeparteaza mizeria depusa curat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi problema am avut-o si eu. Nu stiam toate calitatile lui WD-40 dar l-am folosit si in prima faza scartzaia si mai tare. A doua zi nu a mai scartait. Am cautat peste tot vaselina siliconica, chiar am gasit un site care vindea asa ceva dar cand a sosit am constatat ca nu era vaselina ci pasta termoconductoare (folosita in general la procesoare). Asa ca am pus vaselina folosita in contactoarele de la locomotive, nu isi schimba proprietatile indiferent de temperatura -50 pina la +50 grade celsius). Momentan e super bine.

Modificat de BogdanOnet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!