Jump to content

Lumini La Picioare


WooZie
 Share

Postare recomandată

Sunt cel putin 2 mici probleme pe care le vad eu doar postand si neverificand .Legand in mufa B tot trebuie sa tragi un fir ,tot va trebui sa ajungi sub torpedou sau in stalpul A deasupra pedalelor.Masa de la caroserie inseamna inca un fir pe care trebuie sa-l faci in una din masele din prag de sub ornamente ,deci inca un fir.Niciodata nu vei reusi sa cuplezi aceste fire pe traseele cablajului original .In alta ordine de idei nu stiu daca toate centralele electrice suporta aceasta activare...in fine,fiecare alege varianta in care are cea mai mare incredere.O sa adaug in serile urmatoare si cateva foto.Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate centralele electrice suporta lumini la picioare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Robert-Iulian

@Al Bundy..Spuneai intr-un post anterior ca se poate seta ca luminile de la picioare sa se aprinda odata cu pozitiile si sa reglezi intensitatea din bord,,este vreo codare ptr asta? sau din CB?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

codare, pe centrala electrica, la Long coding - setezi sa se aprinda luminile de la picioare, odata cu terminalul 58d.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Al Bundy..Spuneai intr-un post anterior ca se poate seta ca luminile de la picioare sa se aprinda odata cu pozitiile si sa reglezi intensitatea din bord,,este vreo codare ptr asta? sau din CB?

DA, la unele centrale exista, la altele nu.'

Si la unele la care exista nu se poate regla (de ex, la mine).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Robert-Iulian

Din pacate la mine nu este optiunea asta..ma gandeam sa trag un fir de la pozitii la luminile de la picioare..ar merge asa? cu diode sa nu amestec plusurile pe acolo..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai tu le vrei aprinse si cand ai pozitiile? Nu doar cand ai usa deschisa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Robert-Iulian

Da..ma gandesc ca ar fi frumos si util.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E o varianta, cu conditia sa le pui si cate o rezistenta , ca sa reduca din intensitate.

Si trebuie pentru fiecare lampa in parte trase fire. Nu e prea comod.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Robert-Iulian

Nu trebuie fir ptr fiecare in parte,se aprind toate patru pe un singur fir,(asa au venit) si am inteles ca asa este OM..Marti imi vin ledurile ptr ele..sa vad atunci cat de tare lumineaza..

Putin off topic dar tot despre lumini o intrebare ptr Al Bundy sau Florin..Ledurile ptr manerele din interior se leaga la mufa din usa? Daca da in ce pini?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am referit la firul de + suplimentar tras de la pozitii. Trebuie tras  pentru fiecare lampa in parte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Robert-Iulian

Sunt legate in paralel din lampa in lampa..+ de la prima se duce la a doua..din a doua la a trei ..etc..de ce sa duc la fiecare in parte?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate la mine nu este optiunea asta..ma gandeam sa trag un fir de la pozitii la luminile de la picioare..ar merge asa? cu diode sa nu amestec plusurile pe acolo..

 

da, merge sa faci asa.  Dioda sa nu se intoarca curentul plus un rezistor reglabil.... sa poti seta intensitatea, cand sunt aprinse pe pozitie.

 

Ledurile ptr manerele din interior se leaga la mufa din usa? Daca da in ce pini?

 

leaga la iluminarea butonului - fir de culoare gri . masa e maro....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Frumos ar fi sa le lege la pinul dedicat si sa le activeze software. Asta daca suporta calc de usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect....dar numai in cazul in care suporta....asa cum ai zis...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Robert-Iulian

In VCDS am vazut ceva cu "Interior handel iluminating"(parca asa )..in ce pin ar trebui legat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Robert-Iulian

Exista OM de cumparat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Robert-Iulian

Va multumesc mult ptr informatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut m-ar interesa si pe mine de cat trebuie sa fie rezistenta pe care trebuie sa o pun si pe ce fir o pot pune - sau +,din cate am citit in cazul lampilor cu led trebuie montata o rezistenta ca sa nu se mai stinga dupa 4secunde.Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune leduri can-bus, nu te complica cu improvizatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu pot sa pun led smd pt ca ce am cuparat eu au o placuta cu un led smd pe mijloc si din cate am citit la coadrea daca nu am obtiunea cu led si am pe cea cu bec normal merg doar 4 s si se sting si aceasta problema se rezolva cu o simpla resitenta pe fir e ca si cum imi da eroare de bec ars pe tester nu si pe bordul masini.Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Luminile de interior nu dau eroare de bec ars in bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da stiu ca nu dau in bord ci pe tester si deasta imi trebuie sa pun o rezistenta ca sa functioneze normal si nu stiu de ce valoare sa fie rezistenta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!