Jump to content

Lumini La Picioare


WooZie
 Share

Postare recomandată

lampa iluminare cu carcasa metalica 6L0947415

mufa lampa 1J0971972

Pini mufa 000979131E

Deci ai nevoie la toate x2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Apelez la ajutorul vostru fiind in necunostinta de cauza. Doresc si eu sa montez lampi in portiere (fata si spate daca e posibil) si as dori sa stiu cam ce ar trebui achizitionat si ce proceduri stau la baza montarii lor. Doresc piese originale si am 2-3 intrebari:

- exista cabluri in portiere pt. asa ceva?

- se monteaza in locul ochiurilor-de-pisica deja existente?

- de ce componente am nevoie si cam la ce pret se ridica operatiunea(exceptand montaj)?

Doresc sa nu risc si sa respect indicatiile producatorului si astfel voi apela la o persoana priceputa.

Multumesc!

post-15273-0-09970500-1326479144_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista cablurile, se monteaza in locul ochilor de pisica, .Usile din spate au geamuri electrice ? Din ce an e masina ta?

Door Warning Light x1 1K0947411A

Connector Housing x1 1J0971972

repair Wire for door lamp x1 000979019

Repair Wire for door module x1/2 000979009

lampa este 11E, asta insemna 55 lei la reprezentanta, mufa este 1,5E asta inseamna 7,5 lei . kit reparatie fire de la 18 lei in sus bucata. in functie de ce vrei sa montezi faci socoteala.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mestere, ai cumva idee daca se pot monta lumini in usa pe Polo 6R si in spate, la picioare, pe modelul celpr de la Golf?

Multumesc :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Designer, vezi ca avem un coleg care vinde asa ceva - tot setul - plug and play. Cabluri, mufe, lapile cu tot cu becuri .... cauta la vanzari - tuning - postul lui B 76 JAF. Merg perfect.....am montat mai multe seturi pana acum, din cele comercializate de el si nu au fost probleme.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici cu cele OEM nu sunt probleme si am montat destule.

Mestere, ai cumva idee daca se pot monta lumini in usa pe Polo 6R si in spate, la picioare, pe modelul celpr de la Golf?

Multumesc :)

Nu stiu dace exista efectiv decuparea in scaune pentru a pune lampa acolo, sub scaun. vezi daca exista locasul. De ;legat se leaga in paralel cu cele din fata.

Cat despre luminile din usi, daca exista locasul , le putem pute si lega de plafoniera, pe schemele electrice nu apar lumini in usi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista cablurile, se monteaza in locul ochilor de pisica, .Usile din spate au geamuri electrice ? Din ce an e masina ta?

Da, sunt electrice si pe spate.. an. fabricatie iulie.2007.

Se pastreaza plasticul de la ochii de pisica sau lampa vine cu un plastic alb? Cum arata de fapt? aveti poze?

Modificat de Designer
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In acest caz se pot monta si pe cele din spate fara prea multa bataie de cap. Nu se pastreaza ochii de pisica de pe usa, lampa are partea de jos transparenta si cea de pe lateral rosie.

post-1788-0-53214900-1326484659_thumb.jp

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gasisem ceva de genul asta.. deci nu acesta e cel oficial (OEM). Ma deranjeaza lipsa cablurilor trase ceea ce da multa bataie de cap..cu scosul fetei de usa.. etc :(

post-15273-0-32715900-1326485103_thumb.j

Modificat de Designer
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BA au cred ca e OEm in poza pusa de tine. Nu se vede partea alba , transparenta deoarece e in jos, sub usa. Si nu e problema cu scoaterea fetelor de usi, cu sculele necesare nu se rupe nici un clips. Iar firele... mai usor decat scosul fetei de usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
micuzzu_marius

ce ciudat m am tot uitat azi la locurile din fata si nu gasesc locasele pentru becuri picioare (lampele OEM) , pe spate in scaune sunt locasele, Cristi ai montat pe jetta ultimul model lumini picioare? Exista acele locase ca eu nu dau de ele :unsure: , cand sa mi comand piesele stai ca nu am unde sa le pun si sa le prind la misto pe acolo nu are sens :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce leduri se pot monta in lampile de la picioare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ceva CanBUS, ca sa nu ai probleme dupa aia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu au alea, mai sunt si cu 2 si 4 smd-uri care incap. Vb cu cei care vand asa ceva - sigur stiu ce merg acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu parca stiam ca lampile din masina nu sunt monitorizate ca sa dea erori la bord, plafoniera sigur nu e, asa ca nu vad de ce ar fi necesar sa fie can-bus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

calitatea lor e superioara celor normale. Nu iti aprinde nimic in bord, dar iti da eroare pe VCDS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mircea Victor

Vezi aici am montat eu in acest weekend si pe fata si pe spate si m-am gandit ca ar ajuta pe cineva apeleaza cu incredere la b_76_jaf pentru necesarul de piese si la Florin pentru montaj si codare daca crezi ca te baga in ceata DIY meu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

ceva CanBUS, ca sa nu ai probleme dupa aia.

ca o curiozitate, daca avem eroare in bord de bec ars sau in vcds, in afara de faptul ca avem becul aprins in bord se poate intapla ceva? putem strica un modul electronic al masinii sau altceva? ma gandeam ca ar putea fi si scos acel bec daca deranjeaza inutil :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur nu se arde nimic. Un comportament anormal la unele componente, poate aparea - nu am intalnit la VAG-uri asa ceva, pana acum....dar de ars ceva - exclus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mircea Victor

Pentru lampile de interior nu o sa ti se aprinda nici un bec de eroare de bec ars in bord dar in schimb la scanarea cu vcds sau vagcom-ul o sa vezi eroare care va putea fi stearsa dar va reaparea imediat ce vei folosi una dintre becurile cu led sau smd daca nu te deranjeaza asta atunci poti monta cu incredere leduri. Luminile de interior nu sunt monitorizate pentru a aprinde in bord acel martor de bec ars

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

nu e deranjant deloc ca ar fi eroare la scanarea cu vcds, deranjant e ca nu mai sunt locasele pentru lapile de picioare la jetta 6, sunt doar cele pt locurile din spate, nu stiu de ce au renuntat la ele ca doar nu era o reducere de costuri daca ramaneau niste decupari pt lampi :ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se fac usor, nu-i bai. E adevarat ca era mult mai usor cand erau deja facute, dar nu e mare impediment.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin, am o intrebare te rog.

Eu am leduri la picioare, doar in fata si le-am legat peste pinul plafonierei, cand se aprinde ea se aprind si ledurile. Crezi ca nefiind monitorizate, le-as putea lega peste pinul care normal ar fi pt luminile la picioare ? se aprind ? se schimba ceva in functionarea lor ? cam care ar fi diferenta fata de cum le am acum, asta ma intereseaza....si care este pinul dedicat pt ele, merci mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!