Jump to content

Bandouri Portiera


ZBENG
 Share

Postare recomandată

Va salut! Imi poate trimtie cineva prin posta(ramburs) clemele alea sau cum s-or chema ele de la bandoul de pe portiera stanga fata(la sofer)??Imi sta un pic cascat bandoul si se vede urat :wub:.Am un vw vento din 94.Macar unul de ala,care prinde,clama cu shina si chestia care intra inauntru in portiera.Eu nu le gasesc nicaieri sa le cumpar ,nu costa o avere dar nu stiu de unde sa le iau.Dati-mi un pm sa va dau adresa daca e cineva care doreste sa ma ajute.Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 74
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • paul_ral

    4

  • Nomood

    4

  • AdryanDim

    4

  • BogdanBlaa

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

Daniel cand treci prin Botosani mergi la Chamade (langa OMV), de acolo am cumparat (comandat) eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am rezolvat intrun mod original problema bandoului: l-am dat jos si am pus putina banda izoler pe clema care intra in usa, a introdus-o mai fortat si acum e perfect,nu mai se misca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema cu bandourile am rezolvat-o cumparand cateva cleme pt prindere,le-am gasit in Brasov la Domar,e in jur de 3 lei bucata, dai comanda si in 4 zile lti le aduc baietii de acolo;) se schimba f usor. bafta !aa..am un prieten care si-a pus bandouri de GT pe un CL,inclusiv ornamentele alea care vin la aripi,s-au potrivit perfect si arata super bine. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare ma puteti ajuta cu niste bandouri ptr wv golf 3 ,GL,in 2 usi de pe dreapta fie ele si sh :blah_: ca mi le-au ciordit in parcare.Sau daca stiti o adresa ceva de unde le pot comanda .Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer si eu am avut aceasta problema cu bandourile dar la mine s-a rezolvat repede am curatat zona pe care vine bandoul de rugina si am lipit cu poxilina si acu nu mai am probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer si eu am avut aceasta problema cu bandourile dar la mine s-a rezolvat repede am curatat zona pe care vine bandoul de rugina si am lipit cu poxilina si acu nu mai am probleme.

la inceput si eu am facut la fel ,cu timpu' se dezlipesc ,m-am chinuit mai mult sa curat dupaia poxilina de pe portiera ca am pus ca "gheorghe" sa tina..a iesit si pe langa bandou cand l-am presat,ma rog acum nu mai am treaba :unsure: :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pot monta bandouri late (gen GT) in locul celor inguste gen CL, GL.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Sincer si eu am avut aceasta problema cu bandourile dar la mine s-a rezolvat repede am curatat zona pe care vine bandoul de rugina si am lipit cu poxilina si acu nu mai am probleme.

imi poti spune detaliat cum ai lipit bandoul ca si eu am aceiasi problema la masina mea cu badoul si l-am lipit cu poxipol si la prima spalare sa dezlipit :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu le`am lipit cu banda dublu adeziva :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca mod de reparatie...eu am procedat in felul urmator. Am cumparat ,,clemele'' negre cu 1leu bucata se folosesc la logan si se gasesc prin targuri sau magazine de piese auto pe care le-am taiat caci aveau ciuperca rotunda, am gaurit clema alba si s-au potrivit la fix in gaurile din usa prinderea fiind mult mai ferma ca la cele originale, dar nu atat de ferma incat sa reziste la tratamentul supus de prietena mea....frecarea de stalpi metalici :) asa ca cine are un bandou de usa dreapta spate si e de prin apropiere va rog sa imi dati pe pm ca al meu nu mai este utilizabil.

post-15002-1241449458_thumb.jpg

post-15002-1241449471_thumb.jpg

post-15002-1241449536_thumb.jpg

post-15002-1241449781_thumb.jpg

Modificat de petre_mk3
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am lipit un bandou care nu mai avea decat 2 cleme cu prenandez moment si are deja vreo 6 luni si nu s-a dezlipit. Ca metoda de aplicare am curatat bine vopseaua cu diluant unde venea prins iar pe bandou am dat putin cu hartie abraziva extrafina pe urma am aplicat prenandezul cu simt atat pe portiera cat si pe bandou, l-am lasat putin sa se usuce si am presat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o intrebare: la montarea bandourilor...se lucreaza doar pe partea din exterior a usii...sau trebuie data si fata de usa din interior jos...???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...
Multumesc pentru ajutor.

Am dat comanda pentru portiera fata. Primul reper : 2,5 RON , al doilea 2 RON iar al 3lea (respectiv 'ghidajele' , pe calculator a aparut altceva dar banuiesc ca aia e piesa) tot 2 RON.

salut . de unde ai dat comanda de clipsuri ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiu ca am deviat cam mult de la subiect dar a pus/schimbat cineva bandourile negre de pe praguri? se gasesc? is scumpe? cineva imi zicea ceva de 100 euro perechea dar mi se pare destul de mult

Modificat de omu_negru84
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am citit tot topicul,dar tot nu am inteles cum se dau bandourile jos fara sa rup clemele de prindere!Va rog sa-mi spuneti si mie pentru ca vreau sa le vopsesc si as dori sa le dau jos totusi! Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este foarte greu sa le dai jos fara sa le rupi.Cel mai bine, intai iti faci rost de alte clipsuri, dupa care dai bandourile jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si de unde as putea cumpara?sau daca ma poate ajuta cineva care are de unde lua si sa mi le trimita prin posta?Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu de la magazinul de piese auto Unix am cumparat si m-a costat 5 lei bucata. Insa trebuie sa va spun ca aceste clipsuri contrafacute sunt mult mai slabe calitativ fata de cele originale :))

Modificat de zuuup
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca o metoda sigura ca sa dai jos bandourile fara sa rupi clemele este sa dai fata de usa jos. Mult prea complicat . De preferat este sa cumperi cleme noi.

Modificat de Tracto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok!Va multumesc pentru sfaturi!O sa ma apuc de masina maine si o sa dau o fata de usa jos ca sa iau o clema si sa ma duc sa caut,iar daca nu gasesc o sa continui si la celelalte bandouri,numai ca partea proasta este ca masina e in 2 usi si e mai greu pe spate...Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si daca le rupi nu este o problema , se gasesc usor la piese auto , eu am dat 15Ron pe 10buc si sau potrivit la fix chiar daca sunt aftermarket. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat...am dat fetele de usi jos si au iesit usor,fara sa le rup!Multumesc pentru sfaturi!Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Tocmai am descoperit ca am fost pradat de bandoul din dreapta fata (4 usi).Va intreb ce solutie se poate adopta pentru a preintimpina acest lucru:

-prindere cu suruburi in loc de clipsuri, fie direct prin bandou, fie surubul sa inlocuiasca doar varful clipsirilor (ceva de genul solutiei cu clipsuri de logan prezentata de cineva anterior,doar ca se va folosi surub-piulita in loc de clipsul negru)

-astuparea gaurilor de prindere si trasarea unei dungi negre in locul bandoului, eventual cu chit sa fie adus la nivel cu portiera canalul bandourilor

Eu inclin sa aplic prima solutie (evident daca voi gasi bandoul lipsa) si sa aplic surubul prin clips ca sa nu se observa nimic la exterior, si atunci sa-l vad pe ala care vrea sa mai fure bandoul, mama lor de hoti...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. in urma furtului a 4 bandouri la un coleg cu mk3 ca solutie, am lipit bandourile evident si cu clipsuri dar am pus silicon negru (kit montaj - se intareste ca poxipol) pe toata suprafata. s-a ma incercat sa fie furate dar fara rezultat. sper ca am fost destul de explicit. de curand am vazut in piata de masini la un golf 3 bandouri home made. tabla de inox preparata cu suruburi de prindere sudate, garnitura de cauciuc pentru a nu intra apa. era al nivel cu tabla si ofera un aspect placut masinii. o zi buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!