Jump to content

Pietricica In Toba Finala


Wizard84
 Share

Postare recomandată

Salut,

Ultima patanie: am o piatra in toba finala. (dusmanii astia...)

Se poate scoate cumva?

Eu m-am gandit ca daca scot toba finala si o intorc cu gura in jos o sa cada piatra aia. Dar cineva mi-a zis ca tevile care intra in toba sunt prelungite inauntrul tobei, si degeaba o intorc invers ca nu va cadea nimic...

Am atasat o schema, pentru cine stie cum e o toba de Golf 3 (stock), sa-mi zica si mie, e ca in schema A sau B?

Sper sa fie o solutie fara a inlocui toba...

Va multumesc si sarbatori fericite!

post-14665-1209219428_thumb.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine e ca in poza B , si peretii sant captusiti cu pasla ( sau ceva asemanator ) si plasa perforata . Dar mai probabil ca e o bucata de filtru ( metal ) de la rugina , decat piatra . Ai putea incerca o " operatie " cu faiul si sudat la loc :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau incearca cu un aspirator de la o spalatorie auto. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai reusit ? am si eu un vecin cu o problema asemanatoare si ma intereseaza daca ai scos pietricica :P si cum.

Modificat de Kicker
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai reusit ? am si eu un vecin cu o problema asemanatoare si ma intereseaza daca ai scos pietricica ;) si cum.

Inca nu, am fost cam puturos in perioada asta de sarbatori. O sa caut pe cineva care are autogen si aparat de sudura ca sa imi scoata teava de evacuare din toba, sa scot ce are acolo si sa mi-o sudeze la loc. Cam asta ar fi solutia. Rezultatul il postez mai tarziu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si cum se manifesta acea piatra in toba ?! te deranjeaza !?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si cum se manifesta acea piatra in toba ?! te deranjeaza !?

Zdrangane la relanti ca o piatra intr-o stricla de 2 litri, agitata, in mers nu se aude.

Cu masina oprita daca lovesc in toba sau o zdruncin, se aude ca este ceva inauntru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic ca nu e pietricica piatra sau alte cele. Sigur e ruginita toba pe inteior si s-a rupt o bucata din ea. Poate cel de la care ai luat-o a facut "tuning" la toba. a invelit-o pe aia veche ca sa iasa mai ieftin si a plasat masina la vanzare. cine stie. In primul rand cum se explica pietricica ca a intrat in toba?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratilor am patit si eu chestia asta .. nu am scos "pietricica " din toba caci la mine e mai complicat ..

dar mecanicul a zis ca nu e nici o piatra ci e o bucata de ceramica din catalizator !!!

ceea ce ma sperie ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!