Jump to content

Tempomatul


AndreiOnline
 Share

Postare recomandată

ValentinDan

Salut, sunt nou pe aici ,

Am o Skoda Fabia 1,4, 16 valve 74 kw as vrea sa ii pun tempomat, maneta este pe masina doar ca nu are cablaj la ea, cel de la care am luat-o ia pus doar maneta, stie cineva prin Galati, sau Braila pe cineva care ma poate ajuta,

 

Multumesc anticipat,

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
  • Replies 161
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    22

  • Al Bundy

    21

  • FABIAn RuSu

    14

  • Negresa

    13

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am achizitionat si eu un tempomat iar cablajul m-a bagat in ceata. Are o mufa neagra pentru tempomat, una maro nu am inteles unde se infige si doua fire unul rosu fara mufa si unul negru cu mufa care vin din mufa tempomatului, cea neagra. Nu reusesc sa incarc o poza de 500kb ca cica dimensiunea admisa este maxim 1.95. Cum vine asta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca s-au mai postat schemele, mufa maro intra la centrala electrica, , cel rosu cu mufa se leaga la un pin de alimentare, ori la sigurante ori la switchul de frana si celalalt trebuie dus pana la ecu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand multumesc foarte mult pentru raspunsul prompt. La mine din 2001 cantrala este sub bord sau pe stalp ? Si nu am inteles cu firul pentru ECU. Am vazut ca sunt mai multe posibilitati in functie de masina. Da nu am reusit sa inteleg pentru a mea unde este ECU si care este locasul pentru acel fir.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci, imi pare rau sa-ti spun, daca cu toate informatiile de pe forum nu te descurci, mergi la cineva care stie ce are de facut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Eu am folosti informatiile din postul 15 de aici http://www.briskoda.net/forums/topic/247323-cruise-control-problems/ pentru maneta cu codul 18G 953 513 A

Trebuie tras un fir din mufa mare de la ecu de la pinul 14(fir alb) inauntru(eu am tras firul prin garnitura de la cablul de la deschidere capota).

Centrala electrica e sub bord in stanga pedalei de ambreiaj.

Inainte sa te apuci afla ce cod are centrala electrica(te uit cu vag com pe canalul 9 ori demontezi plasticul de peste pedale,scoti toate mufele din centrala,dupa care scoti centrala si te uiti ce scrie pe ea).In link ul de mai sus scrie ca trebuie sa inceapa cu 6Q0 sau cu 6Q1 ca sa poti monta maneta.

 

Modificat de Akos09
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Multumesc pentru informatii , dar am reusit sa il montez de unul singur. Greu a fost sa demontez sub bord sa ajung la calculator. Singura lucru care ma enerveaza este ca nu am ledul indicator in bord. Am demontat panoul cu ceasurile de bord si nu exista acel indicator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fabia 1 nu are martorul respectiv in IC(cel putin eu n am vazut asa ceva pana acum).

Mie mi a luat mai mult pana am introdus firul din compartimentul motor,a trebuit sa scot mecanismul de la stergatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar eu nu am tras nici un fir din compartimentul motor. Aveam 2 fire, unul la sigurante si altul la calculator care este sub bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate am citit e mai usor sa tragi firul de afara decat sa introduci in casuta de sub bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut!

Am o (noua) intrebare (daca se poate). De cateva zile tempomatul cand merge, cand nu merge. la o scanare mi-a aparut:

"17977 - Cruise Control Switch (E45) 
            P1569 - 35-10 - Implausible Signal - Intermittent
Readiness: 1000 0100"

Banuiesc ca este vorba de un contact imperfect, poate cineva sa-mi spuna unde sa verific?

multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!