Jump to content

Tempomatul


AndreiOnline
 Share

Postare recomandată

gata! cumparat, montat, tempomat probat :icon_bounce: :icon_bounce: merge super...cam 3 ore a durat montajul.probema mai mare a fost cu pinii, in sensul ca trebuie sa ai rabdare...noroc de un prieten electrician de la Cibernet...pentru colegiii din Neamt care vor sa monteze tempomat ii pot ajuta cu cea mai mare placere :icon_thumleft:

Modificat de danette
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 161
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    22

  • Al Bundy

    21

  • FABIAn RuSu

    14

  • Negresa

    13

Top Posters In This Topic

Posted Images

un pret estimativ pentru noi toti care ne dorim ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, daca te referi la Fabia, pe mine m-a costat toata treaba 110 lei din care 100 lei maneta si 10 lei cablajul luat de pe o instalatie facuta din fabrica. Am mai dat comanda inainte de a gasi acest kit de o mufa maro la reprezentanta Skoda Iasi dar nici dupa 2 saptamani inca nu m-au sunat, am cumparat o mufa de la reglajul oglinzilor care are acelasi cod cu cel ce vine in maneta, cu 5 lei. Adaptarea pe masina si cu Vagul le-am facut singur cu ceva ajutor primit de aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legat de preturi - in afara produselor SH, care depinde cum ai noroc sa le gasesti.... pretul kit-urilor noi, sunt aprox.

- Kit OEM - Fabia - maneta cu un singur buton pe lateral - pana in 350 lei

- kit OEM - maneta cu doua butoane pe lateral - in jurul la 370 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

legat tot de preturi....sunt la al 2-lea senzor/contact de la pedala de ambreiaj..... tot fara tempomat....momentan.

Originalul a tinut 8 ani, celalalt...2,5 ani...luat din alba, de la skoda....vreo 70 lei de tin bine minte.... si nu e singura deceptie legata de calitatea pieselor de schimb....ce am reusit eu sa gasesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am schimbat maneta tempomat cu modelul nou ( 1J0 953 513 ) si nu am descoperit inca cum lucreaza in mod normal. Sunt momente in care vreau sa activez functia tempomat, apas si eliberez butonul  +, in acel moment incepe o acceleratie brusca ce nu se termina decat daca calc frana sau ambreiajul. Cateodata apas + si nu se intampla nimic, nu cupleaza, cateodata cupleaza. Pe butonul - functioneaza de fiecare data. Incercarile sunt la viteze peste 30km/h. Ceva paraeri? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PAi setarea vitezei se face pe SET, tu daca apesi RES el face resume, te duce la ultima viteza memorata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si se reseteaza dupa ce opresti motorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna Ziua ,   pe Fabia Sedan Clasic  2003   1,2 12v AZQ   se poate pune tempomat ?   daca  da ,un link se poate 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorul suporta. Depinde daca suporta si centrala electrica.

Sent from my  using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un prieten care are interfata vag  . ce informatie este necesara ? sau trebuie sa desfac ceva sa citesc vreun cod ?

   multumesc anticipat 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va trebui sa verifici ce tip de centrala electrica este pe masina.

Centrala electrica cu codul : 

6Q1-937-049-xxx

6Q0-937-049-xxx

Suporta tempomat.          
Daca are codul:

6Q2-937-049-XXX

Nu suporta tempomat.

Modificat de carmina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit cu interfata  si codul centralei  este 6Q1- 937-049-C         deci in concluzie se poate da ?  o sa ma apuc de citit topicurile despre tempomat   

 Multumesc  si o duminica frumoasa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da.

Da, poti citi sa ai idee cum stau lucrurile, dar poti vorbi si cu colegul Negresa, el de curand a facut aceasta operatiune, si dupa cate vezi...s-a descurcat. Intampini ceva probleme, il suni.... eu sunt de parere ca te va ajuta.

Succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-a sunat si am vorbit cu el, prea multe nu am putut sa-i spun deoarece el vrea sa faca o adaptare a manetei de semnalizare standard la care sa-i monteze 2 butoane. L-am indrumat spre Florin, care din cate stiu, si-a modificat si adaptat o astfel de maneta. Eu am pus maneta originala cu functie tempomat si am respectat schema de montaj. La el, este ceva mai complicat, trebuie sa intelegi exact cum functioneaza sistemul.

Modificat de Negresa
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La skoda rapid / seat toledo cele noi se poate monta tempomat ? fiindca sunt ok dotate, mai putin cruise control ( ma refer la cele din stock )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie una sa o scanam sa vedem.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Am si eu o intrebare, si nu am gasit raspunsul pe topic. Maneta cu codul 18G 953 513A se potriveste la Fabia din semnatura? Ca 1J0 vad ca nu prea sunt foarte raspanite, si mi-a aparut posibilitatea sa fac rost de una, dar nu as vrea sa ma arunc fara sa fiu sigur ca mi se potriveste. Altfel, voi incerca solutia cu niste butoane simple.

Modificat de aviatoru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge, singura deosebire fata de 1J este ca asta e made in RPC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut- Am si eu o nelamurire. La fabia mea 1.4 16v aua vin tmbhc46y223318525 as putea sa-mi montez tempomat? daca da ce coduri maneta, cabluri sau chit ar trebui sa cumpar. Nu sunt in romania asa ca nu pot beneficia de preturile de la noi, sunt nevoit sa cumpar de pe ebay. Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce an este masina ?

 

cauta in paginile anterioare - am postat de mai multe ori codurile aferente......

 

cod maneta cu doua butoane - 1J0 953 513 sau 8L0 953 513 J -
modelul cu un singur buton pe lateral (recomand primul model postat)

cod kit complet - BEA 40002

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Florin.

E din 2001 iulie- in acte 2002. Motor Aua .As vrea sa ies cat mai ieftin ca am o gramada de schimbat la ea. Placute fata si discuri fata schimbate cu 120 euro. leam montat eu. Acum cauciucuri de vara(fiind in Italia de iarna doar daca vin acasa de craciun) 250 montat ,echilibrat, si convergenta. Sar putea sa am si un rulment fata dar astept sa-mi schimb anvelopele sa vedem daca mai aud vreun sunet. ar urma distributia care are vreo 80000 km dar sunt 5 ani. Egr care nu merge. Tub flexibil esapament(cred ca ala imi rontaie sub masina -e un eunet metalic care il aud mai ales la viteza mica). Am luat masina acum un an la 150000km.Acum are 177000.Dar nu a fost intertinuta deloc. Am schimbat ambreiajul , telescoape fata spate. ....macara geam sofer, telescoape portbagaj.... ulei filtre...am montat inchidere cheie briceag...asa ca daca as putea sa ies mai ieftin cu tempomatul mas bucura. am inteles ca as putea sa iau doar cablurile, am vazut pe net in germania la vreo 20 euro si sa montez eu 2 butoane.  1J0 953 513 e doar maneta daca vad eu bine. O gasesc la vreo 60 euro. Dar as avea nevoie si de cablaj. Ce sfat imi dai sa ies mai bine. mersi mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. cumperi maneta

2. mufa manetei - de la dezmembrari - de maneta tempomat - pe majoritatea VAG-urilor din perioada 1998-2005 (mai putin Polo si Ibiza, Audi A4, Golf5) sau mufa buton reglare oglinzi - la asta trebuie sa modifici aranjamentul pinilor.

3. Mufa centrala electrica - XS3 - cod 6Q0 937 702A - sau o alta mufa care merge... mai sunt variante.

 

spor la treaba !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salut fratilor buni ! Ajutati-ma va rog si pe mine cu cineva din Pitesti sau din imprejurimi care sa-mi monteze si mie tempomatul pe fabia 1 . Astept ! Va multumesc ! Daca cineva stie , astept  raspuns pe adresa mea de e-mail : adrianflorin_aba@yahoo.com

Modificat de ADRIAN_84
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!