Jump to content

Tempomatul


AndreiOnline
 Share

Postare recomandată

  • Replies 161
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    22

  • Al Bundy

    21

  • FABIAn RuSu

    14

  • Negresa

    13

Top Posters In This Topic

Posted Images

pentru cei care nu gasesc sau nu vor maneta cu butoanele de cc:

deoarece am gasit maneta - dar fara cablaj am renuntat la ideea de maneta si am montat pe laterala volanului doua butoane serioase, unul pentru set si celalalt pentru res, iar on/off-ul contact permanent. merge ok de vreun an deja. cost total 2 butoane x 2 lei parca + ~3ml cablu (la t6y iar la ecu am pus direct); indicatorul luminos de la bord se pare ca nu exista pe cablaj, am incercat toate variantele sa-l aprind :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata,mi-am dat seama cum lucreaza,....

Tempomatul de Golf are 2 butoane in cap si unul culisant cu 2 pozitii, cel de Octavia are 1 buton in cap si unul culisant cu 3 pozitii din care una cu revenire si aia e RESUME, nu RESET.

http://vwforum.ro/index.php?showto...mp;#entry708157

Mai jos e o schema in care am desenat cum am legat firele la butoane.

schema_tempomat_.pdf

post-1788-1220633187_thumb.jpg

Modificat de al bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi al_bundy, vazusem schema pe topicul celalalt,dar eu mai si verific, sa imi dau seama...Din poza ta,maneta de sus e pt fabia,dar eu nu vazusem modelul asta,ci doar pe cel de jos,si chiar nu imi dadeam seama de ce in schema apare comutatorul ala cu 4 pozitii+set si nu vedeam deloc resume (care eu ziceam ca inseamna reset). DAr dupa ce am rasfoit documentatia de fabia si am dat de poza aia,m-am lamurit.

Daca ai cumva ceva poze cu modul in care arata comutatorul desfacut , si modul in care ai amplasat butoanele,poti sa le urci sa ne mai facem niste idei...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maneta este goala pe dinauntru, se desface parte din spate iar butoanele ai fost montate asa: poze . post 220.

Modificat de al bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am realizat si eu tempomatul in varianta mea,apropiata cu a lui al_bundy. Merge beton.Multumiri pe aceasta cale urmatorilor:

- fili_costi , pentru schemele electrice postate ;

- al_bundy , pentru idee si incercarea de a ma ajuta ;

- b1ade , pentru ideea cu firul tras de la ecu direct ;

- saboteur , pt incercarea de a ma ajuta cu documentatie.

Mai jos e poza,turbo fiind pentru "set" si reset pt "resume".Am incercat sa fac o lucrare fara a demonta prea multe,si fara a deteriora nimic din aspectul initial al masinii.

post-8458-1225210430_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
am realizat si eu tempomatul in varianta mea,apropiata cu a lui al_bundy. Merge beton.Multumiri pe aceasta cale urmatorilor:

- fili_costi , pentru schemele electrice postate ;

- al_bundy , pentru idee si incercarea de a ma ajuta ;

- b1ade , pentru ideea cu firul tras de la ecu direct ;

- saboteur , pt incercarea de a ma ajuta cu documentatie.

Mai jos e poza,turbo fiind pentru "set" si reset pt "resume".Am incercat sa fac o lucrare fara a demonta prea multe,si fara a deteriora nimic din aspectul initial al masinii.

ai resusit cumva si sa faci indicatorul din bord sa se aprinda cind folosetsi tempomatul? si eu mi l-am improvizat cu 2 butoane serioase prinse pe stinga coloanei volanului - sa nu trebuiasca sa intind mina prea tare - dar n-am reusit sa fac icon-ul din bord sa se aprinda, el exista acolo, se vede conturul cind te uiti dintr-un unghi anume....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

n-am reusit sa fac icon-ul din bord sa se aprinda, el exista acolo, se vede conturul cind te uiti dintr-un unghi anume....

daca e acolo de ce nu se aprinde nici macar la masinile care au tempomat instalat din fabrica ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu mi-a fost gandul la indicatorul ala.Dupa cum am mai zis,am vrut sa demontez cat mai putin.Iar pe partea cealalta,mai bine sa nu se aprinda nimic,pt ca nu am pus si comutator de on/off,si ar insemna sa-mi stea un martor aprins in bord tot timpul,caci este mereu activ.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu exista martor de bord la Fabia pentru tempomat !

cu siguranta :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...

pe bord este indicatorul, nu stiu daca este conectat la electronica, o sa incerc sa fac o poza dintr-un anumit unghi al bordului sa atasez aici, cu ochiul liber se vede foarte clar

Modificat de BLiTZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi racesc gura de pomana pe toate topicurile, regulamentl forumului nu-l citeste nimeni: NU este tolerat QUOTE la mesajul anterior. Gabriel, avertisment verbal!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt tare curios unde e martorul ala "sub acoperire" :))

sunt 28 martori in bord disponibili indiferent de varianta de dashboard

eu ii am activi pe toti 28 si nici urma de tempomat

aceeasi poveste e la O1

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

martorul "sub acoperire" este nr 8 din imagine, asa arata si pe bord

acuma ca am lamurit existenta daca are cineva o idee cum il si aprind :>

post-13758-1226858587_thumb.jpg

Modificat de Gabriel DIACONU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ei da, aici m-ai prins cu "indiferent de varianta de dashboard" :icon_thumright: :)

la generatiile din 2004 incoace in schimb nu exista martorul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

martorul "sub acoperire" este nr 8 din imagine, asa arata si pe bord

acuma ca am lamurit existenta daca are cineva o idee cum il si aprind :>

Pai tot in acel manual cauta semnificatia pinilor care intra in mufele bordului. Sigur gasesti ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Din ce am studiat am vazut ca IC comunica cu Centrala electrica pe CAN. Deci tb studiati pinii de la centrala electrica.

Am vazut ca si CC comunica cu centrala tot pe CAN, asa ca nu stiu daca se poate.

Modificat de al bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Stie cineva care este codul cablului de tempomat pt fabia? Am maneta si nu am cablul. Cod maneta BEA 400002. Ajutati-ma va rog

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am reusit sa fac rost si de cablu, pe care l-am comandat de pe ebay germania. In felul acesta m-a costat 250 Ron tot Kit-ul si nu 435 Ron ca la Avia. Azi am sa termin montajul si am nevoie de bunavointa unei persoane care are Vag-com pt a seta tempomatul. Ma poate ajuta cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vino la intalnire azi la Sala Polivalenta, ora 19.00 si sigur te va ajuta cineva.

Modificat de b1ade
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salut! Va rog daca stie cineva un service sau un "meserias" in Constanta care sa monteze la un pret decent un tempomat pe Fabia din semnatura! Kitul tempomat l-am gasit pe ebay.de cu aprox. 70 euro cu drum cu tot dar vreau sa fiu sigur ca pot sa il pun pe masina. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Va salut!

Am o Skoda Fabia 1,4 MPI AZF si as vrea sa stiu daca se poate pune tempomat si la modelul asta si eventual un cod pentru el ca sa-l caut. Cat ar costa in Targu Mures, stie careva?

Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate, ai nevoie de maneta si setul de cabluri cu mufe la ambele capete si un fir care se duce la ECU.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!