Jump to content

Tempomatul


AndreiOnline
 Share

Postare recomandată

Salut! Vreau sa montez tempomat pe Fabia 1.2htp,64cp din 2004,problema e ca cei de la Porshe au zis ca nu se poate pe motor mai mic de 1,4.Cei de la avia ca se poate.Cei de la Autogrup din Constanta mi-au zis ca nu am cum(motor prea mic),iar cei de la Brady ma asteapta sambata. :Driver:

In concluzie pot sau nu sa il montez?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 161
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    22

  • Al Bundy

    21

  • FABIAn RuSu

    14

  • Negresa

    13

Top Posters In This Topic

Posted Images

Parerea mea este ca se poate pune atat timp cand in configurator la SKODA, inclusiv pentru FABIA 1,2HTP exista ca si dotare optionala. In plus am citit undeva pe forum ca este chiar indicat deoarece consumul de combustibil chiar ar scade. Motivul scaderii consumului nu il stiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai mergi cu masina constant, circuit inchis, sonda lambda regleaza, etc. Plus comoditate... doar sa nu uiti de el cand te apuci de un urcus zdravan, sa crezi ca ai diesel de 150 CP si sa o lasi in a 5a... in rest, no problem cu tempomat pe motoare mici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat te costa tempomatul si montarea lui?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Avia :402.22 RON( este disponibil doar la comanda) si montajul 280 RON.Preturile contin TVA

La Pba desi nu pot la masina mea:334,01 RON TVA inclus pt kit.

La Autogrup(ct):320 Ron+200Ron manopera Tva inclus

La Brady:334Ron+140Ron(aproximativ) manopera.tva inclus.

Dar mai sunt si altii care vand si instaleaza(augsburg,volksparts,autostilrmt,etc) la care nu am intrebat inca.

Pe mine m-ar ajuta mult tinand cont ca fac Buc-Ct de 2-3 ori pe luna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma l-am montat la brady .Totul a durat cam 2 ore.I-am facut o "mini proba" noaptea prin oras dar o sa plec vineri spre Constanta si o sa vad abia atunci cum se descurca.Multumesc tuturor pt raspunsuri.

Bafta!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@AndreiOnline: Cat a costat pana la urma toata treaba (piesa si montarea ei pe masina) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu ma insel, maxim 500 RON a platit sambata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare. Care sa fie consumul cu tempomatul? Ne spui si noua? As dori si eu sa-mi montez asa ceva!

meci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnu' doru..cred ca fac si eu o vizita cu fabiuta sa montez. Probabil Luni. Trebuie sa fac o programare? sau imi dai un nr de tel pe pm..te sun..si stabilim cumva. Eventual dimineata la prima ora...:icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu folosesc mult tempomatul.....in sate, sa nu depasesc limita de viteza...am "cumparat" cateva puncte la permis de la politie. Pe autostrada isi merita banii, dar pe orice DN din Ro e greu de utilizat ...e prea mare traficul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parerea mea e ca e foarte util un tempomat. eu il am pe octavia si pot sa spun ca daca la 2 ore il pun 10 minute imi relaxeaza piciorul. Chiar si pe drumurile patriei il folosesc cu incredere, si 2 minute daca il pun tot e ceva. Asta cand alergi prin tara, in oras nu merita.Nu are de ce :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suna foarte tentant si interesant dar sunt curios cum se monteaza si daca oare se monteaza de reprezentanta in cj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnu' doru..cred ca fac si eu o vizita cu fabiuta sa montez. Probabil Luni. Trebuie sa fac o programare? sau imi dai un nr de tel pe pm..te sun..si stabilim cumva. Eventual dimineata la prima ora...:P

Cu placere. Nr mele mobil le gasesti in profil. Da, facem programare in prealabil. Astept telefonul tau ! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce operatiuni si care este timpul in care se monteaza? Se inlocuieste maneta de la semnalizare sau altfel ? oare prin Cluj se poate monta sau intra in categoria nu se poate? O mie de intrebari din lipsa de timp sa vizitez reprezentanta la CJ

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Montat la Cluj total tempomat si manopera 499 lei . Si merge super daca se accelereaza din buton acceleratia devine mult mai violenta ( sa zic asa), sper sa imi placa si pe autostrada.

:rolleyes:

Modificat de ettyus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu placere. Nr mele mobil le gasesti in profil. Da, facem programare in prealabil. Astept telefonul tau ! :blink:
Nu raspunde nimeni la intrebariile astea?
Se inlocuieste maneta de la semnalizare sau altfel ?
Scuze la acesta m-am referit.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am inteles despre ce intrebari este vorba...in fine, da, maneta se inlocuieste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bugsy_io Se inlocuieste maneta se conecteaza doua mufe la ambreiaj si la frana si se leaga un cablu la ECU si asta este tot dureaza undeva la aproximativ o ora ( sau cat de grabit este mecanicu) asta daca se potriveste schema cu care vine tempomatul cu realitatea din teren. La mine nu s-a potrivit de nici o culoare schema inclusa in cutia cu care a venit tempomatul generand batai de cap rezolvate prin citirea manualului de service cu schema reala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
Kit CruiseControl pentru Octavia TDI: BEA 300 002

Fabia (toate): BEA 400 002

aici gasiti si instructiunile de montaj pentru Fabia/Octavia http://home.eplus-online.de/olbe/tempomat.htm

Mare om, mare caracter!

Daca ar merge si link0ul ar fi superb. Vreau si eu sa-mi montez CC, dar nu gasesc instructiunile de montare. Pls daca poate cineva sa refaca link-ul ar fi superb.

A, si inca o intrebare daca dau comanda de codul acela BEA 400 002 vine atat maneta, cat si cablurile aferente (sau cablul, ca nu stiu cate sunt)?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Mare om, mare caracter!

Daca ar merge si link0ul ar fi superb. Vreau si eu sa-mi montez CC, dar nu gasesc instructiunile de montare. Pls daca poate cineva sa refaca link-ul ar fi superb.

A, si inca o intrebare daca dau comanda de codul acela BEA 400 002 vine atat maneta, cat si cablurile aferente (sau cablul, ca nu stiu cate sunt)?

Multumesc!

http://home.arcor.de/olaf.berend/olbe/tempomat.htm. Am descarcat pdfu' daca iar dispare pagina :Driver:

Montagebeilage_Octavia.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Fabia costa undeva la 500 lei cu tot cu manopera in reprezentanta (300 Tempomatul si 200 manopera) Maneta vine cu tot cu cabluri , 3 daca nu ma insel - 1 ambreiaj, 1 frana si unu care merge catre ECU cablurile care sunt sunt gata atasate de maneta ( sa spun asa) iar despre codul de Fabia daca nu uit cand ajung acasa pot sa ma uit pe cutie si sa il postez aici dar parca ala care ai zis tu este.

Modificat de ettyus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Aici ne propunem sa discutam deapre Tempomat (cruise control): recomandari, montaj si utilitatile acestuia. Am unit mai multe topic-uri mai vechi care tratau acelasi subiect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate preseta valoarea acceleratiei realizate prin apasarea continua a butonului + sau are o valoare fixa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!