Jump to content

Deschidere Completa Geamuri


FABIAn RuSu
 Share

Postare recomandată

salut

unul dintre geamurile fata nu are chef sa se deschida pana jos - se opreste la vreo 4 cm de chederul portierei

cum fac sa-l "invat regulile de buna purtare" ?

geamurile spate se pot seta sa se deschida pana jos la nivelul chederului?

merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai grija nu cumva sa fie stricata macaraua in fata si sa se opreasca geamul din motive mecanice.

O alta posibila explicatie ar putea fi lipsa "aducerii la zero" a pozitiei geamului. Habar nu am daca se poate seta chestia asta. Poate figura cu activat modul comfort la geamuri sa ajute: ridici sus, tii buton apasat cateva secunde, cobori, tii iar butonul putin, apoi ridici iar sus.

Asculta daca se aud zgomote suspecte cand urci/cobori geamul... in cel mai rau caz desfaci foaia de usa si te uiti ce e acolo.

Eu votez cu problema de macara/mecanica :)

Bafta si ai grija, macaraua e scumpa ca naiba :D

Geamurile spate cred ca se opresc din ratiuni mecanice la distanta de nivelul chederului: sa nu sara copiii afara sau din ratiuni de spatiu in usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se aude nimic dubios

geamul merge very smooth

doar ca se opreste in coborare mai rapid decat fratele lui

Modificat de FABIAn RuSu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi s-a stricat macaraua in iarna, din cauza fortarii deschiderii unui geam inghetat :rolleyes:

Nu se poate schimba decat tot panoul, iara daca motorasul e inca ok... 450 lei, compexit.

Dupa ce mi-au schimbat motorasul, geamul cu pricina nu coboara la fel ca fratele sau din partea opusa, ramanand vre 1.5 cm iesit...nu e deranjant, dar e clar o problema din setarea celor din service, care se grabesc :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dan_george_2006

Este posibil sa se poate seta cu Vag-com. Sunt foarte multi parametri care se seteaza asa. Incearca sa ii resetezi tu calc, dar pentru asta tre sa stii codul de la cass. Scoate bornele de la baterie 15-20 min si cand le pui inapoi trebuie sa te joci cu toate geamurile. Atunci se preseteaza deci trebuie sa le inv sa mearga pana la capat. Nu le opri la mijloc de drum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuze de OT, dar de unde poti stii codul de la cass/cd??? unde se afla?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dan_george_2006
scuze de OT, dar de unde poti stii codul de la cass/cd??? unde se afla?

Trebuie sa il ai scris pe manualul masinii..cartea aia cat biblia din torpedou . sau daca nu o ai , Trebuie sa mergi la cineva care iti afla codul. Ca la decodarile de telefoane mobile. Este unu la mine in oras care face cam toate modelele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am toate manualele, o fi pe undeva pe acolo...sper.

merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dan_george_2006
am toate manualele, o fi pe undeva pe acolo...sper.

merci

Trebuie sa fie. Cauta in manual undeva unde iti da informatii despre cass, sau pe prima\ultima pagina. Nu ai pentru ce.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

<offtopic>

La O2 Stream/Audience sunt "precodate" pentru masina pe care au fost instalate. Daca scoti borna si o pui la loc (masina ramanand aceeasi) nu iti va cere nici un cod. Ai nevoie de cod doar daca "imprumuti" Stream-ul altei masini :angry:

</offtopic>

Modificat de rvacaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact cu cum spune rvacaru

cat timp nu il muti sau nu ti-l muta hotul pe alta masina :lol: nu trebuie sa-ti faci probleme

dar cred ca asa e pentru toate modelele

si la mine e la fel

dar, revenind la topic :angry: , alte pareri?

Modificat de FABIAn RuSu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intr-un final pe neasteptate a mers geamul pana jos, DAR acum face alte fitze: (e vorba de geamul pasagerului)

indiferent daca incerc sa ridic complet geamul din cheie, butonul de la sofer apasat in a 2 a pozitie sau butonul de la pasager apasat in a 2 a pozitie, se ridica doar cate 4-5 cm apoi trebuie eliberat butonul si iarasi apasat, mai face 4 cm and so on

si la fel la coborare

o fi comfortul, macaraua, ceva wiring sau fantoma de la opera de vina?

Modificat de FABIAn RuSu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil sa fie din programare... dupa ce mi-au inlocuit macaraua, si mie imi merg mai greu butoanele, exact ce ai descris tu mai sus... parca nu mai functioneaza cum trebuie ,,impulsul" :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geamul are protectie cand intalneste un obstacol sa se opreasca. S-ar putea ca la tine sa mearga forte greu si modulul confort opreste geamul crezand ca este un obstacol. Trebuie demontat geamul si unse angrenajele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai mi-am schimbat geamul de la pasager si am observat o problema asemanatoare: ii dau sa urce pana sus si coboara imediat la jumatate. Foarte enervat! Care poate fi cauza si care e solutia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine se oprea (acum si-a revenit se pare) si punct

la tine in schimb inteleg ca geamul se si retrage; inseamna ca modulul "vede" un obstacol - ori exista ceva mecanic pe la macara, ori trebuie curatat pe acolo; mai urmareste-o poate isi revine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fabian, daca ai timp da fata de usa jos, ia o bormasina cu un spiral de 8, da niturile jos si da si macaraua de usa jos. Inspecteaza cu atentie cablurile, sa nu fie agatate pe-acolo pe fulia motorasului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O solutie simpla si la indemana: cauta siguranta de la geamuri electrice fata si scoate-o si apoi pune-o la loc. Daca nu sunt motive mecanice de regula ajuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fabian, daca ai timp da fata de usa jos, ia o bormasina cu un spiral de 8, da niturile jos si da si macaraua de usa jos. Inspecteaza cu atentie cablurile, sa nu fie agatate pe-acolo pe fulia motorasului.

aloooo frate! de ce sa dea niturile jos ? ai grija ce sfaturi dai. il pui pe om sa faca belele. Nu va atingeti de nituri!!!!!!!!!!!!!!!!

intrati aici si vedeti procedura de demontare a fetei de usa:

http://restrictionat/index.php/component/optio...10315/#msg10315

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geamul meu a fost spart... dupa cum ziceti voi s-ar putea sa fie ceva cioburi ramase pe undeva... ma voi uita mai atent. Tipul care a schimbat geamul a stat cel putin o ora sa curete cioburile, dar cine stie... Se poate sa fie din cauza ca geamul nu e original? (l-am luat de la gimarom)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Reinitializarea pozitiei geamurilor se face f usor: coborati toate geamurile la minim, si dupa aia bagati cheia in usha soferului si incuiati. Nu dati drumul la cheie, tineti cheia in pozitia incuiat (intoarsa)pana urca geamurile sus complet si pt inca 5 secunde. Gata, s-a memorat pozitia geamurilor.

Modificat de saboteur
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta stiam, my friend

ma gandeam tinand cont de problemele descrise ca exista o setare similara si la deschidere dar se pare ca nu

se pare ca fitzele descrise sunt caracteristice modulului comfort al portierei cu pricina, deci fie se incearca curatarea mufei acestuia, fie se inlocuieste cu totul (adica doar vreo 800 ron/modul usa :D )

:D dupa deconectarea bateriei, in afara de setarea inchiderii geamurilor, a orei din bord, eventual a radiocdului, mai trebuie (re)setat ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat resetarea pozitiei geamurilor cum a zis saboteur dar nu a mers. Geamul schimbat a urcat la maximum dupa care a coborat iar la jumatate. Alte sugestii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

despre ce geam schimbat e vorba??

ahaa - tie ti-au spart gunoaiele societatii geamul? sorry for it

din cate stiu la reinitializare nu trebuie neaparat coborate geamurile, ci doar tinuta cheia mai mult pe pozitia inchis

deconecteaza intai borna minus a bateriei, apoi pune-o la loc si incearca reinitializarea inchiderii geamurilor asa cum spune saboteur

Modificat de FABIAn RuSu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa deconectarea bateriei, in afara de setarea inchiderii geamurilor, a orei din bord, eventual a radiocdului, mai trebuie (re)setat ceva?

Va rog, astept si eu un raspuns la intrebarea asta. Trebuie sa schimb bateria, si as vrea sa stiu la ce sa ma astept.

Multumesc.

Modificat de Black Daniel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!