Jump to content

Bataie dreapta fata la viraj stanga


vw bora
 Share

Postare recomandată

Imi cer scuze daca s-a mai discutat, dar de cateva zile am o bataie in partea dreapta cand virez stanga pe drum pietruit.Asta se intampla la viteza mica, cand parchez, daca virez la stanga si in partea dreapta sunt denivelari, troncane ca o caruta.Mentionez ca toate bucsele sunt noi, telescoape si arcuri,flanse.Si cu toate astea bate de parca n-ar lucra vreo bucse.

A mai intalnit cineva problema asta? Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica planetara,e posibil ca bataia sa-ti vina de acolo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Si eu am patit exact la fel. Reglaj computerizat directie si s-a rezolvat.Acest reglaj se face de fiecare data cind se schimba amortizoare end stuff si este necesar pentru refacerea geometriei rotilor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geometria se face si pentru schimbatul cauciucurilor??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. Geometria se face cand se inlocuieste o componenta de directie (brat, pivot, amortizor, portfuzeta, bieleta).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa fac geometria?Masina sta bine pe drum nu scartaie rotile in curbe.Doar cand iau virajul stanga la viteza mica si pe denivelari...imi bate in dreapta ceva.Eu suspectez pivotul..,sau acesta ar bate tot timpul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am o bataie in partea dreapta cand virez stanga

am avut si eu aceeasi problema, am fost in service,concluzia rulmentul dus.schimbat amandoi, 380 ron kit-ul (Wheel Bearing Kit IPD 30-1002 rulmenti FAG)

daca mergi in service, se prind aia imediat daca e rulmentul sau planetara.eu am ridicat masina si imi juca roata.

daca e dus rulmentul, tb sa il schimbi pe cel de pe directia opusa de cea care tragi de volan.

eu i-am schimbat pe amandoi.

drive safe!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt 100% convins ca e la rulment, parca altfel se manifesta si se aude si la viteze mai mari nu numai la viteze mici sau la parcare (la parcare la mine nu se auzea deloc).

@vw_bora vezi si threadul acesta daca ai simptomele descrise acolo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata! am gasit ce era....era pivotul din dreapta...si desi nu era schimbat decat de 2 luni..cred ca era facut turcesc facut pe genunchi.Merci tuturor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare tuturor . De ceva vreme am si eu o problema asemanatoare . Imi tzacane ceva la roata stanga fata . Problema e ca imi tzacane doar la viteza de peste 45 Km/h , si imi tzacane pe loc drept.Cand iau viraj usor dreapta,nu mai tzacane .. in schimb pe loc drept si viraj stanga , tzacane destul de urat.Mai degraba e un ticait.Am tot primit sfaturi : "RULMENTUL DUS " , "CAP PLANETARA" , "PIETRE IN CAUCIUC" . Daca era capul de planetara, trebuia sa imi troncane cand plecam de pe loc cu viraj maxim stanga sau dreapta corect?NICI VORBA DE ASA CEVA.Si la drum lung (viteza mare) tzacane.Sunetul im este fffff cunoscut, deoarece .. 30 % din masinile care trec pe langa mine la semafor produc acest sunet. (DECI E CEVA COMUN SI F SIMPLU PROBABIL) . Va rog ajutati-ma .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

salut...imi cer scz daca nu postez bine...am un vw bora din 2000 si am o bataie pe dreapta fata...se simte la drumurile k mici denivelari sau pe drum de tara...drum pietruit...in viraj nu se simte...mentionez ca am schimbat bucsele de la bara de sustinere...imi puteti spune ce ar mai putea fi?...va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Buna!

Am o problema destul de ciudata! Cand virez dreapta si accelerez se simte o trepidatie puternica acompaniata de un sunet (poc-poc-poc-poc...). Sunetul si trepidtiile sunt DIRECT PROPORTIONALE ca si intensitate acustica cu virajul rotii spre dreapta iar ca si CANDENTA DIRECT PROPORTIONAEL CU VITEZA.

ATENTIE - cand virez stanga sau merg drept nu se intampla nimic (sau foarte slab), daca franez nimic...NUMAI CAND ACCELEREZ.

Mentionez ca la viraj maxim dreapta in mers roata dreapta atinge aripa (se vad urme pe aripa), ca si cum ceva ar trage roata in spate si ar lasa-o.

Am schimbat pana acum:

- bucsele toate (cele mari de torsiune de 2 ori)

- bucsele din capat de la telescop + rulmenti

- pivoti

- capat de planetara (dinspre roata) + burduf etc.

- am verificat capatul de planetara dinspre cutie (este ok) si am completat cu vaselina

- am verificat planetara (este ok)

- au verificat in service cam tot ce este pe partea dreapta si tine de suspensie (arc-telescop, cap de bara, jocuri, etc. etc. etc.)

Absolut nici o schimbare!!!

De mentionat ca inainte sa schimb bucsele din capat de la telescoape vibratia se simtea si cand acceleream cu rotile drepte (nevirate), dupa ce le-am schimbat vibratia a disparut!

Idei?!?

Modificat de PiltZu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spui ca ai schimbat toate bucsele. Ai pus originale sau fashuri ? Acum cati km le-ai schimbat ? Spui ca roata iti atinge in aripa, bucsa mare de la bascula ai schimbat-o ? Si daca da, e corect montata ? Bucsa mica ai schimbat-o si pe-aia ? Unghiul de cadere si cel de convergenta ti-au iesit bine dupa reglajul directiei ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Asa se manifesta si la mine: bate sau cloncane ceva in dreapta cand virez stanga dar numai pe drum denivelat la viteza mica, pe drum bun nu se aude nimic. Am schimbat rulment ,flansa amortizor,bieleta directie, bucse bascula,bucse bara stabilizatoare, in service au zis ca pivotul e bun de planetara nu au zis nimic. Mentionez ca nu am facut geometria dupa schimbarea bieletei directie. Ce ar mai putea fi ? Planetara cum se verifica ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in service au zis ca pivotul e bun

Sa-l scoata din portfuzeta si APOI sa spuna daca e bun!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

au pus-o pe standul de ITP si au miscat-o fata- spate, stanga - dreapta. credeti ca nu ar fi putut sa observe bataia ? sau planetara ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat, era piulita care tinea surubul de pe bratul acela mare in forma de"Y" (piulita fiind sudata in interiorul bratului) se desprinsese desi ramansese infiletata pe surub astfel dand un joc la tot bratul-ansamblul roata...

Modificat de PiltZu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

la asta chiar ca nu s-ar fi gandit nimeni...

uite o poza cu bascula...cred ca despre asta vorbesti...la care piulita te referi?

o zi buna

post-14266-1282033028_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cred ca partea din dreapta jos (foto).

Unde se infileteaza surubul defapt e un soi de piulita (sau ceva de genu) care e sudata pe interior in bratul respectiv, daca se strage si destrage de mai multe ori mai ales cu ciocanul pneumatic (cum a fost in cazul meu)...a cedat, surubul se putea infileta dar avea cursa (joc) de ~1-2cm foarte putin sesizabul, daca se misca bratul nu se observa asa tare de aceea se simtea NUMAI la acceleratie cand bratul era supus la forte destul de mari.

Modificat de PiltZu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut,

Am si eu o problema care deja incepe sa ma scoata din minti... Am un cloncanit pe partea dreapta care se manifesta aleator, in general dupa viraje la dreapta (dar nu neaparat). Cloncane pe loc drept si in viraje la dreapta, dar isi revine dupa un viraj strans la stanga. Ieri am schimbat planetara de pe dreapta la recomandarea mecanicilor, azi urmand sa merg iar sa vedem care este de fapt problema. A mai patit cineva asa ceva?

Cand incepe sa cloncane se simte in masina de parca as avea roata de pe dreapta patrata.

Merci mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

poate imi mai da si mie cineva o parere....am o bataie(pocnet) la roata fata pe dreapta, pocnetul se aude cand merg incet si virez stanga dreapta maxim...am schimbat tot ce tine de suspensi, bucse, capete de bara, flansa amortizor etc...bataia tot persista....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi am fost si eu la service am un golf4 din 2002 1.4 16v motor bca. tot asa ma dispera si pe mn numa la de nivelari se aude fier pe fier.am schimbat cam tot ce se putea schimba. ca sa-mi zica ca cica ar fi caseta de directie cica are o bucsa in ea pe partea dreatpa si sa cam dus. nuj ce sa cred acuma.:( daca ati rezolvat sau ati mai patit asa cv ziceti-mi si mie :)am schimbat pana si suporti de la motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Buna ziua,

Am si eu o mica problema:

- la viteza mai mare ( peste 90 km/h) in curbe la dreapta, imi bate (si vibreaza masina) ceva la roata din stanga ( de parca ar fi stramba janta).

*La viteze mici, viraj maxim dreapta/ stanga - nimic.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!