Jump to content

Amortizoare


costitfb
 Share

Postare recomandată

O intrebare...amortizoarele de mk 3 sunt bune pe mk 2 pe spate?

Eu stiu ca suspensia de pe cele doua mk-uri se potriveste...voi ce ziceti?

potrivesc fara pb !!!

acumvreo 2 ani am cumparat telescoape monroe din magazin cu montajul facut tot la service la acelasi magazin - ulei -

de precizat ca m-au tinut 3 luni si toate au curs !!!!

sorry dar a fost prima si ultima oara cind am luat monroe !!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa am patit si eu cu monroe, la mine cam dupa 6 luni a curs unul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salve! eu ma ocup de piese si va pot spune asha ... vrei ceva bun bun itzi iei Kayaba - eu pe unde am lucrat si am vandut Kayaba nu mi-a venit nimeni cu ele inapoi; vrei ceva okish itzi iei monroe; sachs e cu dus si intors - nu are nimeni certitudinea calitatzii pt ca nu se mai stie unde sunt facute si au aparut loturi cu probleme si loturi bune deci .... eu am luat mashina mea in februarie cu amortizoare de toata jena pe ea ... nici nu se gaseste pe piatza asha ceva nus de unde naiba le-a gasit fostul proprietar (e ungur deci poate ca pe la vecini? :unsure: ), oricum, fata e ok sa zic si spatele e ok pana incarc mashina, situatzie in care incepe sa faca balans deci amortizoarele sunt praf

ziceam de pretzuri - exemplific pentru masina mea

punte spate Kayaba ulei 160 ron cu tva inclus

Monroe ulei 130 ron cu tva inclus

punte fatza Kayaba ulei 150 ron cu tva inclus

Monroe ulei 160 ron cu tva inclus

zicea cineva ca sta masina sus ... asta pentru ca peste amortizoare mai vin niste tampoane de cauciuc pana la caroserie (cel putin teoretic si pentru cine vrea sa le puna) pe spate si daca vretzi sa le vedetzi au codul febi 01525 si costa cam 40 de lei bucata

succese!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu am o experienta foarte buna cu niste telescoape spaniolesti, "Gabriel".

Telescoapele-s discount, pe ulei, si vreau sa zic ca in patru ani de mers pe drumuri tare aiurea nu a curs o picatura de ulei din ele.

Cauciucurile si aparatorile de telescop sunt distruse de acuma, am facut o improvizatie cu ceva folie de plastic si coliere sa nu intre totusi atata praf.

Am ca si termen de comparatie telescoapele de pe spate care schimbate concomitent cu cele de pe fata, s-au gatat demult si au trebuit schimbate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
salve! eu ma ocup de piese si va pot spune asha ... vrei ceva bun bun itzi iei Kayaba - eu pe unde am lucrat si am vandut Kayaba nu mi-a venit nimeni cu ele inapoi; vrei ceva okish itzi iei monroe; sachs e cu dus si intors - nu are nimeni certitudinea calitatzii pt ca nu se mai stie unde sunt facute si au aparut loturi cu probleme si loturi bune deci .... eu am luat mashina mea in februarie cu amortizoare de toata jena pe ea ... nici nu se gaseste pe piatza asha ceva nus de unde naiba le-a gasit fostul proprietar (e ungur deci poate ca pe la vecini? :) ), oricum, fata e ok sa zic si spatele e ok pana incarc mashina, situatzie in care incepe sa faca balans deci amortizoarele sunt praf

ziceam de pretzuri - exemplific pentru masina mea

punte spate Kayaba ulei 160 ron cu tva inclus

Monroe ulei 130 ron cu tva inclus

punte fatza Kayaba ulei 150 ron cu tva inclus

Monroe ulei 160 ron cu tva inclus

zicea cineva ca sta masina sus ... asta pentru ca peste amortizoare mai vin niste tampoane de cauciuc pana la caroserie (cel putin teoretic si pentru cine vrea sa le puna) pe spate si daca vretzi sa le vedetzi au codul febi 01525 si costa cam 40 de lei bucata

succese!

unde?

vreau si eu amortizoare fata pentru masina din semnatura cu tot cu flanse. "punte fatza Kayaba ulei 150 ron cu tva inclus"

precizez ca am gasit la autokarma de 2 tipuri. simplu si cartus

am inteles ca acel cartus este numai tubul .. (de aceea este mai ieftin), iar cealalta varianta ar fi cu tot cu "prinderile..pe masina" :P

ideea e ca nici eu nu stiu exact de care imi trebuie.

dar dupa ce desfac roata voi vedea ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scrie un mail la twp.company@yahoo.com cu datele masinii si ce ai nevoie la ea sau suna la 0727723223; nu stiu daca am voie sa fac reclama pe forum dar .... asta e ... sper sa nu se supere nimeni :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna, ce parere aveti despre amortisoarele sport de la Raceland? Am gasit ptr golful meu la 200

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

a mai cumparat cineva amortizoare de curand? ceva preturi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

care firma de telescoape rezista cel mai bine la arcuri sport pana in 40mm...

din cate am auzit se poate monta aceste arcuri pe telescoape sport dar sa nu coboare mai mult de 40mm,generalizat,dar ma gandesc ca oricum ar trebui sa fie si printre telescoape mai bune si mai putin bune(nu intodeauna ce ii mai scump ii si mai bun)

si care ii mai ok,gaz sau ulei avand in vedere drumuriile noastre si ca le-as folosi cu jante late si nu prea as vrea sa faca balans(inteleg si partea aia ca arcul trebuie sa fie tare dar daca telescopul nu amortizeaza cam tot aia este...)

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

care firma de telescoape rezista cel mai bine la arcuri sport pana in 40mm...

din cate am auzit se poate monta aceste arcuri pe telescoape sport dar sa nu coboare mai mult de 40mm,generalizat,dar ma gandesc ca oricum ar trebui sa fie si printre telescoape mai bune si mai putin bune(nu intodeauna ce ii mai scump ii si mai bun)

si care ii mai ok,gaz sau ulei avand in vedere drumuriile noastre si ca le-as folosi cu jante late si nu prea as vrea sa faca balans(inteleg si partea aia ca arcul trebuie sa fie tare dar daca telescopul nu amortizeaza cam tot aia este...)

multumesc

incearca monroe reflex impreuna cu arcurile sport; sunt o combinatie reusita! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca orice altceva mai putin monroe maxim 1 an si au crapat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu cum draq numai unii se plang de ele; te-ai intrebat vreodata daca ai cumparat produse originale? ai ales piesa cea mai indicata pentru mashina ta? daca ai amortizorul original si cel mai indicat pt mashina si pt modul de condus pe care il executzi tu atunci itzi garantez ca o sa sara bucsele si se vor sparge pivotzii si capetele de bara iar amortizoarele vor fi tot la locul lor si in stare de functionare - garantat ca nu vor fi ca noi dar vor fi functionale in parametrii! deci .... daca vei cumpara produse din targ sau de unde e cel mai ieftin, cum fac romanii in general, la bani de nimik nu tre sa te asteptzi sa te si tzina o eternitate! ia piese de la un om care te consiliaza inainte in legatura cu cel mai bun produs pentru ceea ce doreshti tu sa faci cu mashina, itzi ofera produse originale si itzi explica f clar ca se acorda garantzie de 2 sau 3 ani daca montezi piesele in service autorizat RAR pt marca ta de mashina si pentru categoria de lucrare mecanica ce urmeaza a fi efectuata; nu vreau sa se supere nimeni pe mine dar uneori detaliile conteaza si lucrurile ies mai bine daca se respecta regulile. va salut!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu personal va recomand kayaba ! :icon_thumright: dar am avut pe spate monroe 2 ani si is in stare parfecta si azi cat despre cele care rezista la suspensie -40 ar trebui sa fie doua variante de exemplu la unix in program da pentru vehicule echipate cu suspensie pentru drumuri grele si pentru vehicule fara echipare pentru drumuri grele !eu am pus la mine kayaba pe fata cu -30 si sta foarte bine! desigur cu varianta pt vehicule fara echipare pt drumuri grele !!!bafta

eu personal va recomand kayaba ! :D dar am avut pe spate monroe 2 ani si is in stare parfecta si azi cat despre cele care rezista la suspensie -40 ar trebui sa fie doua variante de exemplu la unix in program da pentru vehicule echipate cu suspensie pentru drumuri grele si pentru vehicule fara echipare pentru drumuri grele !eu am pus la mine kayaba pe fata cu -30 si sta foarte bine! desigur cu varianta pt vehicule fara echipare pt drumuri grele !!!bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu cum draq numai unii se plang de ele; te-ai intrebat vreodata daca ai cumparat produse originale? ai ales piesa cea mai indicata pentru mashina ta? daca ai amortizorul original si cel mai indicat pt mashina si pt modul de condus pe care il executzi tu atunci itzi garantez ca o sa sara bucsele si se vor sparge pivotzii si capetele de bara iar amortizoarele vor fi tot la locul lor si in stare de functionare - garantat ca nu vor fi ca noi dar vor fi functionale in parametrii! deci .... daca vei cumpara produse din targ sau de unde e cel mai ieftin, cum fac romanii in general, la bani de nimik nu tre sa te asteptzi sa te si tzina o eternitate! ia piese de la un om care te consiliaza inainte in legatura cu cel mai bun produs pentru ceea ce doreshti tu sa faci cu mashina, itzi ofera produse originale si itzi explica f clar ca se acorda garantzie de 2 sau 3 ani daca montezi piesele in service autorizat RAR pt marca ta de mashina si pentru categoria de lucrare mecanica ce urmeaza a fi efectuata; nu vreau sa se supere nimeni pe mine dar uneori detaliile conteaza si lucrurile ies mai bine daca se respecta regulile. va salut!

Salut: am si eu o problema cu amortizoarele fata; am intrat intr.o groapa de 1 metru si acuma roata dreapta fata sta un pic oblic.Masina e Seat Alhambra 1.9 tdi din 2002. Ce fel de amortizor e bine sa folosesc?Pe gaz, ulei sau pe ce altceva mai este? Si un nume de firma ceva mai rasarit si care sa tina...avand in vedere ca am de gand sa cumpar si o remorca de vreo 3-400 kg. Un link ar fi foarte folositor.Mersi.

Ce am gasit eu se invarte pe undeva pe la 150 de euro perechea; e mult? (bilstein http://shop.blaser.it/contents/media/sha-vne-4679-be.jpg ) Kayaba pe la ce preturi se gasesc? sau sunt doar ptr masini sportive?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt mashina ta nu se fabrica amortizoare pe ulei, si echiparea originala fiind tot pe gaz; pt roata aia care zici ca sta oblic trebuie sa verifici unghiul de cadere al rotzii fatza de suprafatza de rulare si ar fi bine sa o faci undeva unde se regleaza si directia ca trebuie sa desfaca suruburile de la imbinarea amortizor - fuzeta (daca e sistem mcpherson) sa regleze unghiul si apoi sa regleze din nou si directia; daca zici ca ai luat asha tare groapa nu ai bulit si altceva? pivot, bratz, bucse? ca astea se duc la faze destea ... amortizorul e ok? daca vrei sa pui remorca trebuie neaparat pe puntea spate amortizoare pe gaz intarite ca daca nu nu o sa tzina si daca mergi cu ele la garantzie o sa zica neamtzul ca nu le-ai folosit k lumea si neaparat sa le montezi undeva unde itzi da deviz de montaj si factura; potzi folosi kayaba excell sau monroe reflex, acestea de monroe eu le recomand pt ca pana acum am vandut f bine si dintre clientzii mei nimeni nu se plange de ele - au pretzul mult mai rezonabil fatza de kayaba si tzin fara probleme; daca vrei o idee de pretzuri da-mi pm sau tel ca nu vreau sa se supere nimeni ca postez aici. oricum, 150 de euro e f mult si bilstein nu e ceva extraordinar!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!