Jump to content

Amortizoare


costitfb
 Share

Postare recomandată

Golf 1;1,5 benzina;4 usi;'79. Muncesc la ea de aproape un an de cind am o am,este mai mult pasiune decit nevoie. Merg cu ea de 6 luni(mai rar ptr ca mai am si masina de servici),dar dupa ultimul drum de 400 km au cedat amortizorele pe drumurile noastre nationale de tot cacatul. Din cel de pe spate stinga am vazut cum cugea uleiul,nici cele de pe fata nu stau prea bine,troncane cam tare si bucsaraia cred ca este inca in mintile ei.

Ce amortizore recomandati?

Unde le gasesc la preturi mai bune? Pe la ce preturi sa ma astept?

Mai rezista masina asta la suspensii sport,ca ma tenteza sa o cobor putin, mentionez ca am roti pe 14 si la "restaurare " nu am sudat nimic,podele,praguri si alte minuni le-am facut din aluminiu si le-am nituit. Risc sa-mi sara niturile cu suspensii sport?

Astept pareri ,idei ,sfaturi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pe spate suspensie cat se poate de normala (amortizoare delphi parca) (tot cu jante de 14) si pot sa spun ca e la fel de rigida ca si cu suspensia sport (am schimbat-o acum 1 an).

Despre nituri ,dupa mine, sunt slabe sanse sa se slabeasca...depinde cat de dese sunt ....poti sa cauti un catalog pe net cu nituri si acolo gasessti daca nu ma insel si pasul minim care tre sa fie pt marimea respectiva si solicitarile axiale pe care le pot suporta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

mi-a recomandat un amic care are un magazin de piese marca kayba sau kaiba la un pret de 110 lei / buc pt fata, si eu tb sa le schimb. cele de pe spate eu le am monroe si inca rezista la atatea gropi...

pe langa telescoapele fata tb sa schimbi si flansele in mod sigur, ceva bun si acceptabil pe la 90 lei bucata, dar nu mai stiu marca. eu am pus de 39 lei bucata ruville si in doua saptamani au cedat, au inceput sa troncane.

noroc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine pe fata au fost schimbate amortizoarele cu unele italienesti sunt proaste, dupa doi ani au cedat.

Pe spate sachs originale, unde nu au fost probleme.Evident ca pe cele dupa fata le voi schimba cu unele sachs pe ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine pe fata au fost schimbate amortizoarele cu unele italienesti sunt proaste, dupa doi ani au cedat.

Pe spate sachs originale, unde nu au fost probleme.Evident ca pe cele dupa fata le voi schimba cu unele sachs pe ulei.

Am gasit amortizoare -fata: -Vector-92 ron

-Sachs-115 ron

-Alko -115 ron

-spate:-Sachs-156 ron

Flanse amortizor fata(cu rulment): -Febi -44,7 ron

-Swag -48 ron

-Sachs -139 ron

Ce sa aleg,am sanse sa gasesc ceva mai bun la preturile astea,sau aceleasi la preturi mai bune?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde , la ce magazin ai gasit cu 92 de lei? Ma intereseaza tare ,desi eu am Derby (polo) nu Golf. la Golf amortozorul e dintr=-o bucata cu tot ansamblul sau se introduce separat?

Eu pe spate am pus de Nova , Bilstein pe gaz cu usoara adaptare ,sunt foarte tari si robuste, imi place senzatia. Intru cu 120 in curbe fara a se inclina masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit amortizoare -fata: -Vector-92 ron

-Sachs-115 ron

-Alko -115 ron

-spate:-Sachs-156 ron

Flanse amortizor fata(cu rulment): -Febi -44,7 ron

-Swag -48 ron

-Sachs -139 ron

Ce sa aleg,am sanse sa gasesc ceva mai bun la preturile astea,sau aceleasi la preturi mai bune?

Ce flanse ma sfatuiti sa aleg FEBI sau SWAG? Amortizoarele vor fii Sachs fata spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Febi... pentru ca este un ambalator de prima clasa si tot ce e in cutia lor e marca premium. Swag e tot un ambalator dar e mai spre mediu, asta am constatat in timp si e numai parerea mea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele mai bune sunt AST reglabile pe inaltime si 12 poziti pe duritate .1200e

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am schimbat amortizoarele pe fata acum vreo 10 luni si am pus monroe pe ulei ! acum imi curg!! de cct!! dar mai am factura si garantia :icon_thumright: si ma duc pe viata lor sa mi le schimbe!!!! ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
mk1gti_paul

si eu am aceeasi problema ce amortizoare sa imi pun

vector 92

sachs 109

alko 115

de la autokarma

la un golf 1 1977 benzina 1.1

ce sa imi pun ( toate sunt pe ulei ) ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristianionut

sachs 109

dar cauta si la alti vinzatori de piese auto, poate gasesti mai ieftin... :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mk1gti_paul

ms o sa iti urmez sfatul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

ieri am schimbat amortizoarele fata.

kayaba (la 112 lei/buc) + flanse ruvile (47 lei/buc - am cerut febi si mi s-au adus astea) + kit protectie amortizor(46 lei setul complet pt 2 amortizoare) + bucse flansa (3 lei/buc)

cam atat pe moment

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristianionut

in maxim doua saptamini trebuie sa fac si eu exact la fel , adica schimbat amortizoare pe fata.evident sachs.Voi incerca sa fac o comanda la autocarma prin email, cica da reducere 15 %.Va tin la curent cu preturile.

nu pot cumpara acum fiindca mecanicul nu ma lasa sa cumpar pina nu desface masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa stii ca de la autokarma iau si eu si este adevarat daca esti logat la ei chiar le iei mai ieftin incearca si o sa vezi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristianionut

Adevarul este ca piese de golf II originale (de producator) mai greu se gasesc pe la magazine.Mai mult chinezarii si turcisme cu sigla de made in italy.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se gasesc ...numai sa ceri :banghead: si sa te tina si buzunaru ... nu e problema de gasit e bai cu pretul lor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristianionut
se gasesc ...numai sa ceri :offtopic: si sa te tina si buzunaru ... nu e problema de gasit e bai cu pretul lor

adevarul este ca atunci cind am vrut sa cumpar un cheder (ala mare) si mi-a cerut pentru un set acum un an 6 milioane lei vechi mi-a picat fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SWAG muuult mai bun ca Febi.

Il contrazic pe prietenul de mai sus , Febi e doar ambalator ( de piese din ce in ce mai proaste , din pacate) , pe cand flansele SWAG sunt fabricate de SWAG. Si , din experienta spun ca sunt mult superiaoare celor Febi. Normal ca cele mai bune sunt Sachs.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Sper sa nu ma bag ca musca in caciula.

Dar, diferentele, sunt foarte mari intre producatori.

Pe cele doua Mk1 avute am schimbat toate amortizoarele.

Pe prima (motor 1,1) am pus Monroe, ulei, si nu am avut nici cea mai mica problema.

Pe cea de-a doua (tot 1,1 motor) am luat sachs ulei, si dupa 8000Km au inceput sa curge (cele pe fata)

La Mk2, diesel 1,6 TD am luat Monroe pe gaz, si-s foarte multumit de ele.

Ideale de drum intins, urate pt gropoile din bucuresti (poate si de asta am plecat din bucuresti).

Acum urmeaza sa iau si pentru Mk2 1,6 Benzina Amortizoare fata, si...... sincer nu stiu ce sa iau.

Pe cea galbena din semnatura, fostul proprietar a pus amortizoare sport.

La bumperi, gropi, nu mai trepideaza ca pe diesel (cele pe gaz) in schimb mi se pare ca maraie caroseria..... asa ca....

SINCER NU STIU CE SA IAU ACUMA...

Poate si mie un sfat....., dar am scris si eu din experienta mea... poate ajuta si asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristianionut

la cele sachs avei holograma de original ?

esti sigur de la cine le cumperi ca sunt originale si nu chinezarie?

Cit priveste cele pe gaz am intrebat in stinga dreapta si toti stimba din nas, sunt slabe calitativ.

Eu acum am la ambele masini sachs ulei.Ramine de vazut daca si cele dupa fata la golf 2 ma vor tine precum cele dupa spate desi cele spate au avut o perioada grea cind arcutile spate erau duse pina cind m-am trezit cu un amortizor in portbagaj iesit.

Modificat de cristianionut
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

multumiri lui Archanghel pentru ajutorul acordat in a schimba amortizoarele pe fata, in shimb am un dubiu pentru ca acum masina imi sta mult mai ridicata

nu vreau sa par ingrat ..... doar vroiam sa stiu daca este firesc totusi mi se pare prea ridicata poti baga 4-5 degete intre aripa si roata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am Monroe pe gaz si sunt foarte multumit, Mi se par rezistente tinand cont ca merg mai mult pe drumuri proaste. Doar ca masina este mai rigida decat cu cele pe ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

O intrebare...amortizoarele de mk 3 sunt bune pe mk 2 pe spate?

Eu stiu ca suspensia de pe cele doua mk-uri se potriveste...voi ce ziceti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!