Jump to content

Claxon Pe Mk2


Atty
 Share

Postare recomandată

Golful meu nu avea claxon. Am cumparat claxonul si as vrea sa si functioneze. are cineva o schema elecrica, un sfat cum sal leg? PS: Am volan spot, cineva mi-a zis ca "nu se poate claxona" cu volan sport.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am volan sport si fct claxonul deci cine ti-a zis minciuna aia spune-i sa vina sa ii arat. ;) Da jos volanul si uita-te pe spatele butucului, partea dinspre contact daca are discul acela de cupru pe care treb sa faca contact o lamela fixata pe blocul de lumini(manete). Ei, daca are, de acolo e simpla treaba. Daca nu....iti trebuie alt volan. Fa o poza eventual dupa ce demontezi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are acel disc ;) Nu se poate pune cumva acel disc de cupru pe volanul meu?

Modificat de Atty
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nush, fa si tu o poza acolo sa vedem ce si cum.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate pune, dar e ceva de mesterit

la mine, cine l-a pus initial, l-a pus stramb si facea contact doar cand volanul era rotit intr-o anumite pozitie

a trebuit sa il desfac si sa il lipesc in plan perpendicular pe axul volanului

dar tot iti trebuie discul de cupru sa il iei de la alt volan sau sa iti faci tu din cablaj imprimat cum folosesc electronistii

later edit: lamela de cupru de sub axul volanului presupun ca o ai la locul ei

post-1559-1208437880_thumb.jpg

post-1559-1208440030_thumb.jpg

Modificat de SamuraiJerk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

si eu am avut o problema similara cand am luat masina, claxonul mergea cam ragusit si numai de la un buton cu revenire montat de vechiul proprietar pe consola stanga.

am volan simplu de mk2 si vazand ca nu merge de aici am scos volanul si prb era ca lamela de contact era rupta, am confectionat alta si acu merge, dupa ce am schimbat firele si am pus claxonul pe releu suna bine.

in cazul tau atty, daca nu poti monta acel disc e mai simplu sa-ti iei un buton cu revenire la 1,5 lei sau ma rog alt model pe care sa-l montezi unde ai loc pe langa volan, un releu si cateva fire. daca inclini catre aceasta varianta te pot ajuta cu schema releului si cum sa legi firele.

toate bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mar interesa varianta ta GLD. am buton in volan, nu este bun de nimic?

post-15050-1208779668_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai desfacut volanul? pune o poza - doua, daca poti.

daca ai lamela din poza a doua din postul lui SamuraiJerk (Posted Apr 17 2008, 04:11 PM ),poza pe care am modificat-o sa vezi exact care e (sper sa nu se supere SamuraiJerk) atunci e simplu (relativ) - trebuie lipit acel disc pe volan pt ca sa inchida circuitul de comanda al claxonului si sa poti folosi butonul din volan.

in caz contrar, in cealalta poza am incercuit locul unde se afla butonul meu cand am luat masina.

depinde de ce-i cu volanul tau. cateva poze cu axul coloanei de directie si spatele volanului ar fi mai mult decat edificatoare.

bafta

:icon_thumright:

post-24289-1208790799_thumb.jpg

post-24289-1208790812_thumb.jpg

Modificat de GLD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci solicita un disc si cheama un prieten priceput sa-l monteze.

sau... daca ai curaj si putin noroc... cumpara un adeziv puternic si incearca sa lipesti discul de volan si cu letconul sa lipesti firul de la butonul de pe volan pe disc.

odata trecuta aceasta etapa urmeaza conectarea propriu - zisa a claxonului: fire si alte minuni.

bafta

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

cumva am reusit sa gasesc un disc... :salut: lam lipit si acuma imi functioneaza claxonul. Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, marfa. poti sa pui si ceva foto, asa, de dragul artei??

:rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand scot volanul data viitoare ii fac si niste poze... acum nam avut aparatu foto acasa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!