Jump to content

Demontare tragger, bara fata / spate


dsf
 Share

Postare recomandată

un subiect absurd dar ma uitam asa la el si nu stiam de unde sa trag si ce sa desfac :)).nu e nimic casant sau trag de el fara probleme?il dau jos pt ca vreau sa il modelez putin

Modificat de adyi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C o s m i n

    14

  • Executron

    8

  • F l o r i n

    7

  • dsf

    6

E chiar maleabil dar totusi lucreaza cu atentie ca se mai rup clemele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Am un passat  variant 2002 motor  1,9 tdi  131 cp  awx   si trebuie  sa-i dau  tragerul jos ptr  a umbla  la electroventilatorul de clima (nu-l pot da jos deoarece cablurile electroventilatorului sunt prinse cu soricei de alte cabluri). Intrebarea  mea  este .......dupa ce  desfac  cele 2 suruburi de langa faruri + tija de siguranta a carligului capotei ridic  masca (cu emblema) apoi mai  am 4-5 suruburi cu  torx sub  acea masca + cate 4-5 suruburi la  fiecare  roata (cele  care  tin bara) ei de  aici  sunt  putin in ceata .............. MA  PUTETI  AJUTA ?  scuze daca  este  topic deschis dar  nu l-am  gasit   :(

 

 

MULTUMESC !

Modificat de C o s m i n
mutat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie sa demointezi tragerul. Ventilatorul de clima are doar un surub, Tai colierele alea si pui altele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt  prinsi acei "soricei" si sub  ventilatorul cu vascocuplu  si nu-i   nimeresc ,  imi  este  teama sa nu stric (tai si  altceva) in loc  sa repar :)

Modificat de fordesro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si de ce nu te bagi pe dedesubt ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ptr  ca  sunt  mai  novice  si   vreau  ca  1  data  sa  ma  documentez  apoi sa "stric" . Acolo cred ca a mai fost umblat si au prins acele  cabluri electrice cu coliere de plastic (soriceii) si daca  sunt  prinsi  si la  jumatatea  distantei dintre partea superioara si cea inferioara a radiatorului  nu-mi prea are loc  "gheruta" asa ca .... va trebuii sa demontez  fata :(  stiti alte modalitati  sau  sa  incerc  pe  sub ?

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU e nevoie de demontat fata, ajungi pe deasupra si pe dedesubt, o sa mai ai de demontat un surub de la incuietoarea de capota sa scoti acea bara metalica ce vine de jos pana sus.

Ai grija ca la montarea ventilatorului sa nu rupi urechea de prindere de jos ca altfel nu mai sta fix acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu acea  bara  nu cred  sa  fie  probleme  pt ca s-a mai  umblat acolo , cat despre prindere .....nu cred  ca  am  cum  sa  rup  acea  ureche (daca te referi la prinderea pe calandru) deoarece daca le aliniezi  pe  cele 2  a treia  vine  automat  pe locasul  ei . Multumesc ptr  sfat !!!!  cred ca  m-as  simti  mai  bine  daca  as  face  aceasta reparatie  cu  un  om care  a  mai  facut  asta  langa  mine (sa ma supravegheze)  dar  cred ca  este  cam  greu  sa  gasesc  pe  cineva  :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

azi am vazut ca am o bucata de plastic rupta si probabil un piciorus de la far in partea stanga a masinii.oare trebuie schimbat trager ul? cat ar costa manopera intr-un service oare?

IMG_20160402_195815.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are sens sa mergi in service pentru chestia asta. Cu niste torxuri dai singur bara jos si tragger ul si vezi ce este acolo. Din ce se observa in foto lipseste bucata din tragger fix pe prinderea de la capul de lonjeron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da dar trebuie dat jos radiatorul si ventilatoarele si restul si nu prea m-as incumeta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

care e partea cea mai grea la demontarea tragerului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La demontare niciuna.

La montare trebuie rabdare sa ii nimeresti vechea pozitie. Altfel nu se mai pupa bara cu aripile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salut,

Eram curios cum a rezolvat Executron problema cu lufturile respective pentru ca aceasi problema o am si eu dupa un mic accident.Mai exact daca reglarea piesei 13 si a surubului 16 din schema atasata de Florin a rezolvat problema?

Stiu ca topicul si problema lui Executron sunt vechi,dar poate isi mai aduce aminte.

Multumesc tuturor anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Imi pare rau ca am vazut asa tarziu intrebarea ta, bodoro. 

Desi ti-am raspuns pe mesaj, voi posta si aici ca, din pacate tot nu am rezolvat problema :( Ba chiar situatia e semnificativ mai grava dupa o reparatie proasta a unui accident din 2011 unde baietii de la service nu prea si-au dat interesul, fiind lufturi mari in aceleasi locuri.  

Mi-am spus din 2011 ca la viitorul accident o voi face dreapta. Din fericire, nu am mai avut niciun incident de atunci.

Din ce-am discutat cu tinichigii de-a lungul timpul, modelul nostru e dificil a fi adus la starea initiala, trebuie sa ai toate componentele OEM (mai ales bara, capota, aripi, trager, faruri, sine plastic) si trebuie totul aliniat cu mare grija.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!