Jump to content

Viitor Posesor Skoda Fabia


bogdan_cj
 Share

Postare recomandată

Salut. Am avut o dacia solenza si fiind doborat de problemele care le are mi-am pus ochii pe skoda fabia pentru ca imi place foarte mult cum arata. As dori sa stiu la ce sa ma uit cand doresc sa cumpar una, ce probleme poate sa aiba. Doresc sa fie hatchback si poate gasesc una cu motorul de 1.4 75cai la care as dori sa stiu o parere din partea voastra daca este reusit sau nu. Mersi si voi reveni cu detalii in ceea ce am facut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte bun motorul. Masina sa fie neaparat fabricata dupa 2003. Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Noua sau second?

Citeste aria in care e descrisa Fabia :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ti-as recomanda motorul de 1.4l, 16v, 101 CP si daca poti modelul cu facelift.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan, in situatia ta am fost si eu acu 1 an.

Am avut solenza, acum am fabia combi.

Din experienta mea, ptr. o masina second hand: verifica daca merge aerul conditionat; daca poti, verifica sa nu intre apa pe la usile din spate (eventual trage-i o spalare poate descoperi si alte zgarieturi); verifica sa nu-ti scada nivelul la antigel dupa cativa km de proba pe are recomand sa-i faci.

Da un ochi si pe: http://vwforum.ro/index.php?showtopic=18107

Restul sunt cele clasice. Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eh... si eu fost utilizator al forummasinanationalapunctro... verifica cu vag com, si ia motorina pentru consum si cuplu, nu o sa iti para rau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca o iei pt economie, renunta si ia un 1.4 tdi sau 1.9 tdi

nu-ti recomand 1.4 16 v 101 pt ca o mai mare sugativa in traficul din cluj nu exista: la ora de varf cu asa ceva fara 14l/100km nu scapi

la ce sa te uiti: sa nu huruie ceva pe la distributie, sa nu bata cbara stabilizatoare, eh...multe de spus

da si tu un pm cand ai masina in fata si mergem sa-l desfiintam pe vanzator :Driver: :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca o iei pt economie, renunta si ia un 1.4 tdi sau 1.9 tdi

nu-ti recomand 1.4 16 v 101 pt ca o mai mare sugativa in traficul din cluj nu exista: la ora de varf cu asa ceva fara 14l/100km nu scapi

Din pacate nu consuma cu mult mai mult decat un HTP :icon_thumright:

Daca vrei economie atunci mergi pe diesel.Daca vrei sportivitate atunci mergi pe 16v.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

din ce am vorbit cu niste mecanici cand am cautat-o pe a mea .. unu din lucrurile de care mi-au spus sa ma uit ... e jocul in usa de la sofer ...

cica acolo nu ar trebuii sa fie nici un fel de joc (masina ingrijita, pana in jur de 100.000 km ), ziceau sa imping, sa ma las sa trag de ea ... sa nu fie nci un fel de joc ... ca asa poti fii sigur ca structura masinii nu a fost afectat in nici un fel

Si daca o pui pe tester sa nu iti apara probleme cu semnalul de deplasare , dupa spusele unui mecanic destul de priceput din mures (Trosner) daca aprea asa ceva e semn ca s-a umblat la kilometraj.

bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu te sfatuiesc sa cauti cea mai noua masina 1.4 16V 75 CP pe care o gasesti in stare buna. Daca nu faci foarte multi km nu te baga la diesel ca si ala are curele si trebuie schimbate plus alte-alte. Daca masina e dupa 2003 nu ai ce probleme majore sa iti faci. Casca bine ochii la exemplarul respectiv si va fi bine. Pe langa informatiile de pe forum (abundente) gasesti o sinteza si pe skodafabia.info (foarte multe bube s-au rezolvat dupa 2003, merita un efort sa cauti o masina mai noua).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kilometri multi nu voi face cu masina....maxim 10.000 pe an sa zic de aceea optez pentru motorul 1.4 75 cai care am inteles ca este in 16v? Am vreo sansa sa gasesc o skoda fabia hatch buna pe la 6500 euro, care as dori sa aiba 2 airbaguri, abs, aer si proiectoare de ceata. Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, 1.4 75CP (55kW) este 16V.

Preturi nu pot sa iti spun :icon_thumright: Habar nu am. Eu am vandut in ianuarie una Comfort 1.4 16V 100CP din 2001, 110mii km cu 6300eur (AC, 4 airbag, ceata, abs, nerulata in RO decat vreo 3 luni).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

a mea a fost 6750 euro (17 oct. 2007) 63700 km , gata inamtriculata in romania in luna iunie 2007 (pana atunci a stat in belgia), 1,4l 16v 75 calutzi, radio cd, ac, 2 airbags, fara faruri in bara, abs, cu vreo 2 julituri pe bara din spate .. in rest perfecta ..

acuma am 85500km si in afara de ulei (2 schimburi deja :sbine: ) bucse/pivoti , cauciucuri de iarna nu am schimbat nimic pe ea si merge foarte foarte bine......

la benzina sa ai grija de unde bagi (personal folosesc OMV/PetromV, nici MOL nu e rau deloc) si cum zice lumea pe aici .. filtre si uleiu bun sa ii pui si numa

acum vineri i-a venit unui prieten tot asa ... fabia, 2001, 1.4l, 16v 75 cp , 62000km, 4 airbags, abs, radiocasetofon original, 4 boxe, ac, faruri in bara , jante aliaj + un set jante cu cauciucuri de iarna si capace roti originale ..... 5700 euro in germania ...

daca te gandesti sa iei .. ti recoman sa mergi in targuri din mai multe orase ..... in Cluj am auzit ca sunt mai eftinele ..... da nush :lol:

bafta.

Modificat de Gabi Albert
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!