Jump to content

Golf Iv Variant


grp

Postare recomandată

Corect. Becul de H1 xenon instalat in lupa nu permite flash-uri decat cand este aprinsa faza scurta. O solutie ca sa dai flash-uri ar fi sa pastrezi becul H1 halogen si sa legi impreuna cu lupele. Iar la flashuri va functiona doar halogenul, in timp ce la faza lunga va merge alaturi de xenon. A testat prietenul meu cu Mondeo si in afara faptului ca se vede o chestie galbena pe mijloc si ca poti da flash-uri nu m-a incalzit deloc ideea. Lumina contrar aparentelor nu a fost mai puternica... Flash-ul il poti inlocui cu claxonul in anumite situatii, iar in altele, daca aprinzi faza scurta, xenon-ul se va aprinde la o intensitate mare, apoi se diminueaza pana se incalzeste. Ceea ce ar putea fi asimilata cu flash-ul.

 

Becul de pozitie nu mai am cum sa-l bag, intrucat soclul l-am adaptat pe gaura din mijloc, cea a fazei lungi. E adevarat ca de aproape se vede gaura, dar efectul vizual al led-urilor pe centru este mult mai mare decat in pozitia lor naturala. Am optat pentru aceasta pozitie, intrucat fasciculul luminos e si puternic si difuz si poate fi asimilat cu luminile de zi. Astfel ca, sotia poate merge linistita doar cu ele la drum si nu trebuie sa foloseasca xenon-ul, inutil as zice, din moment ce daylight exact asta inseamna. O sa incerc sa fac o poza de la 30-40m poate se vede mai bine efectul de care ziceam.

Link către comentariu
  • Replies 181
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • grp

    88

  • florinpbv

    22

  • Muale

    12

  • Laurentiu_LWR

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

Laurentiu_LWR

Am inteles...pozitia...alias DRL-ul...ce zici daca l-ai face galben ?:)

Link către comentariu

Laurențiu: sa știi ca m-am gândit si la asta, dar pana la urma am optat pt Led-uri alb 6000k, pt ca nu am vrut prea multe culori in far. Si așa am pus becurile alea portocalii cu multă strangere de inima - as fi vrut sa pun cromate care semnalizeaza galben, dar am mai patit-o o data, așa ca le-am lăsat pe astea. Night shots cu noile poziții sau daylight :)

post-22674-1376249290318_thumb.jpg post-22674-13762493000238_thumb.jpg

Link către comentariu

Aseară am terminat de vopsit si numerele. Se stersesera aproape de tot pe spate si parțial pe fata, așa ca pana mai dau bani pe numere noi merge si așa : post-22674-13767161042222_thumb.jpg post-22674-13767161160975_thumb.jpg

Link către comentariu

@dizy : ahhahahaha. Cine naiba s-a uitat la articole :)))))))). Acum  am vazut si eu. Eu am luat ziarul cu gandul sa maschez discurile, iar cand a fugit masina imi trecuse toata pofta de citit articole.

 

@Florin: clar n-am stare, tu ai avea? :D. Plecarea la Bv s-a amanat pentru marti asa ca m-am apucat de treaba. Mai am interiorul la discuri de dat cu argintiu, dar ieri nu am mai avut rabdare. Si oricum am sa le fac janta cu janta dupa patania de ieri. Urmeaza sa ma apuc si de Golfulet sa ii fac la fel, dar mai urgente sunt niste chestiuni. Cred ca am niste scapari pe la pompa de apa sau pe simeringul pompei ca la 3-4 zile trebuie sa completez cu antigel. Si trebuie sa schimb si parbrizul ca nu mai trec verificarea in septemrie cu el. Si cu ocazia aia o sa fac retus si la tavan... Bani, bani...

Link către comentariu

Mersi. Asa e. Si vopsite proaspat (chiar daca sunt negre) s-a completat tot botul. Iar de obicei te uiti la o masina din fata :).

Link către comentariu

Joi am schimbat pompa de apa in garantie. A inceput sa "scape" cred ca pe la semering si avea doar 24.000 de km. Cu aceasta ocazie am facut si un test de amortizoare cu rezultat naspa: fata 65% deci mai merg, iar spate dreapta 47% iar celalalt 35%. Ceea ce inseamna in curand si schimbarea amortizoarelor, iar pentru drumurile off-road (desi sunt numai pe drum national sau judetean) pe care merge sotia cred ca am sa ii pun tot Sachs. Monroe am inteles ca nu mai sunt ceea ce sunt, iar de alte amortizoare habar n-am. Si mi s-au parut destul de confortabile cele de la Sachs. Iar eu am de gand sa le schimb pe toate patru + toate flansele. Sa mai strangem niste bani si sa trecem la pregatirea masinilor de iarna. Ca trebuie si incaltata asta argintie :D.

Link către comentariu

Care ar fi diferenta intre kayaba si sachs? Ma intereseaza la amortizoare doua lucruri: confortul si fiabilitatea, amandoua in stransa legatura cu drumurile pe care circula masina. Are cineva amortizoare kayaba de mai mult de 50.000km si le foloseste prin gropi si drumuri plombate mai mult sau mai putin? Cum se comporta?

Link către comentariu

Pai din cate stiu eu, Kayaba sunt cele puse la montarea din fabrica, adica cele originale! !

Link către comentariu

Gata testul de drum. Am schimbat debitmetrul (multumesc colegului VW_FORD pentru receptivitate si rapiditatea livrarii piesei). Am pus tot Bosch exact ca si cel original. Am mai incercat o data doar cu miez (nu-mi mai aduc aminte marca) dar se pare ca nu a mers prea mullt asa ca nu recomand ca si solutie. Urmeaza amortizoarele si parbrizul. Si inca ceva de pe ebay, dar in septembrie vin :D.

Link către comentariu

post-22674-13778394934223_thumb.jpg

Puțin offroad pe DN după ploile de alaltaieri. Bineinteles ca ieri am avut program de spălat :)

Link către comentariu

Gata am retusat pata de pe plafon si azi dimineata am montat si parbrizul. Parbrizul a fost dat vineri jos si luni montat inapoi la baietii de pe Cosbuc, de vis a vis de Moldova, de la Pilkington, foarte rapid si foarte serviabili. Acum se vede extraordinar de clar prin parbriz, fara sa apara "cerul instelat" cand bate soarele in geam :D. Pe la sfarsitul lunii septembrie sau inceputul lunii octombrie mai vin niste bunatati, iar pana atunci mai am de rezolvat amortizoarele.

 

 

post-22674-0-41835500-1378707939_thumb.j

post-22674-0-54143800-1378707944_thumb.j

post-22674-0-49992000-1378707948_thumb.j

post-22674-0-85319100-1378707954_thumb.j

Link către comentariu

Salut, buna treaba cu parbrizul, nu? E ca acasa dupa ce stergi geamurile si zici ca nu mai sunt...

De curiozitate cat a fost, ca mie mi-au facut oferta pt parbrizul cu senzor ploaie undeva la 450

Link către comentariu

Salut!

 

Pai am zis pana te hotarasti tu sa-l schimbi, sa-l schimb eu pe asta al meu :). A fost 370 de lei Pilkerton. Senzatia e ca te priveste toata lumea, parca esti in curu' gol. Eram obisnuit cu cele doua crapaturi si stelute, acum nimic. Sper sa nu sufere prea repede vreo avarie.

Link către comentariu

Parbrizul este cu senzor sau nu ai oglinda cu senzor?si la mine urmeaza parbriz nou dar sa vedem ce marca alegem ! Saint gobain sau pilkinton...

Link către comentariu
  • Laurentiu_LWR a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!