Jump to content

Golf Iv Variant


grp

Postare recomandată

  • Replies 181
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • grp

    88

  • florinpbv

    22

  • Muale

    12

  • Laurentiu_LWR

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

Hahaha. Las' ca o sa fac si un diy de final. E puțin de munca, dar rezultatul... Aseară am pus lumina pe casa vecinului si se vede excelent. In plus, ieri am muncit vreo ora si am schimbat Led-urile de pe poziție pe faza lunga. Rezultatul a fost excelent si se poate folosi ca si daylight, lumineaza puternic si totodata difuz cam 3-4m. Azi am de gând sa lipesc sticlele si sa caut ceva, sa modific capacul spate întrucât atins oglinda, lupa a depășit in lungime capacul. Mă duc o fuga la Dedeman sa vad ce găsesc pt adaptare. Si sper ca săptămâna viitoare sa reușesc vopsirea capotei si a barei fata si sa montez noii " ochi". Week End plăcut tuturor si spor la treaba tuturor care mai mesteresc.

Ps: o sa pun o poza si cu "colesterolul" întrucât după-amiaza am vizite iar :), poate așa va "motivez" sa va apucati de treaba.

Modificat de grp
Link către comentariu

Gata! Ne odihnim ca e duminica :D. Am gasit si capace pentru spate, urmeaza de maine putin bricolaj, putin vopsit si poate vineri pozele pe masina :icon_bounce: . Pana marti nu umblu la ele sa se prinda geamul cum trebuie.

post-22674-0-31794600-1375002757_thumb.j

Link către comentariu
JOHN EVO TUNING

Asteptam cu interes rezultatul final :icon_bounce: , pofta la bericioaica.

Link către comentariu

post-22674-13750380937115_thumb.jpg

Colesterol! Nu va mai pun cu ce am "stins" colesterolul si mai ales cu cat! :D

Link către comentariu

Gata. Maine dam bara jos si merge la vopsit. Vineri dam si capota la vopsit. Si sambata montam farurile.

 

Acum mai am o idee :): sa vopsesc grila in negru sau sa o las argintie? Parca ar da mai bine cu farurile negre. Abia astept sa pun farurile pe masina, dar mai am de terminat cu capacele spate. Pana vineri sper sa fiu gata si sa va pun o prima poza cu ele montate. Pana atunci inca una de la montaj :

 

 

post-22674-0-21230900-1375288805_thumb.j

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Arata bine capacele...sper ca ai si masurat inainte spatiul intre capacul de la far si capacul de la baterie...mai trebuie avut grija si la tubulatura pe unde trage aer filtrul de aer...este tot pe acolo...la mine la noile faruri a ramas cam 5 mm intre capac si tubulatura...

Grila...ar arata bine una fara semn...daca vrei sa o faci neagra....si ar fi pacat sa nu iti iei grila fara semn...ca daca tot vosesti capota si bara...acoperi si acele scobituri care sunt pentru stema...

bafta :)

Link către comentariu

Gata. Maine dam bara jos si merge la vopsit. Vineri dam si capota la vopsit. Si sambata montam farurile.

 

Acum mai am o idee :): sa vopsesc grila in negru sau sa o las argintie? Parca ar da mai bine cu farurile negre. Abia astept sa pun farurile pe masina, dar mai am de terminat cu capacele spate. Pana vineri sper sa fiu gata si sa va pun o prima poza cu ele montate. Pana atunci inca una de la montaj :

eu as merge pentru grila neagra: picture001vz.jpg

eu am invelit-o in autocolant....cand ma plictisesc de look il dau jos

Modificat de theoane
Link către comentariu

Dupa cum spuneam, ieri am avut o zi aventuroasa :). Pe la 10 am fost sa montez farurile, intrucat se uscase vopseaua si puteam sa le montam fara grija. Dupa cateva ajustari la capacul bateriei, farul a intrat ok. Cel din dreapta a intrat fara alte modificari. Prima proba, prima dezamagire. Cred ca farurile sunt de pe o masina din Anglia (desi cel care mi le-a vandut nu a zis nimic de genul, cred ca provin de pe o masina din Anglia), intrucat cel din stanga bate cum ar trebui sa faca dreptul, adica sus. Bun o luam la reglat, trag de cel din dreapta sa-l ridic si constat ca se opreste ridicarea. Imi venea sa innebunesc dupa 2 saptamani de lucru. Ok. Prietenul la care am vopsit masina, mai avea o carcasa de far, dar nu dreapta. Fug pana acasa si gasesc farurile pe care le-am luat pentru piese, il iau pe cel din dreapta cu gandul sa ii schimb carcasa etc. Dam jos farul, ne apucam de desfacut la el si constat ca reglajul pe inaltime e rupt. Ma apuc de treaba il scot de pe farul celalalt si il inlocuiesc la cel cu lupa. Intre timp se apropia ora, cand trebuia sa fiu la o aniversare. In cea mai mare viteza punem totul la loc, ii dam silicon si il lasam din nou la uscat. Pe la 5, ajung acasa si trag o fuga sa pun farul pe masina. De data asta, reglajul functioneaza si ridica farul pana se uneste cu cel din stanga. Dar in mod normal, ar trebui sa bata mai lung. Seara am facut si o proba de luminare pe sosea si pare a fi ok, spun pare intrucat lumina pe dreapta trebuie sa fie mai lunga. Cu aceasta ocazie am constatat ca una din mufele de schimbare din scurta in lunga a iesit (din viteza cu care am lucrat am scos unul din papuci si nici n-am vazut ca a iesit, asa ca va trebui sa dam iar bara si farul jos sa-l conectez. In ansamblu ma declar 90% multumit de aspectul functional si 100% de cel estetic. Daca mi-ar fi spus ca sunt faruri de pe o masina din Anglia, cel care mi le-a vandut, as fi asezat lupele altfel si ar fi iesit tot ansamblul mult mai bine. Din pacate nu a fost asa...

Link către comentariu

post-22674-13758053762283_thumb.jpg. post-22674-13758053885503_thumb.jpg. post-22674-13758057006186_thumb.jpg

Astăzi am schimbat si amortizoarele de la hayon. Multumesc colegului Hack pentru ele si pentru promptitudine. Am remediat si cu faza lunga, iesise un fir din mufa si l-am pus la loc. Deseara ies cu soția in probe de noapte :), adică cu mașina si cu soția :D. Si in poza a doua se vede ca am trecut de o anumită vârsta ... dar asta nu înseamnă ca nu ne mai imfrumusetam. Astept si grilele de jos pentru a fi modificarea completa. Pe cât sunt de frumoase triplele de la Audi, tot pe atât de frumos e "botul" Golfuletului :)

post-22674-13758053582841_thumb.jpg

Link către comentariu

ai ceva km cu golful :D ..arata foarte bine din fata imi plac mult farurile...grilele nu le ai?

Link către comentariu

lucyyy: am doar o grila, dar am mai comandat doua si le inlocuiesc. Am pierdut-o acum doua ierni, am tras de ea cu mainile inghetate si am rupt clemele. Apoi a cazut undeva pe traseu.

 

Florin: stai linistit ca nu pun nimic :censur: , decat de masina. Ce zici de faruri? Te incumeti sa te apuci de treaba? De pricepere nu duci lipsa, iti mai trebuie putin timp si putini bani. In plus, poti sa ai o scuza sa bei 1-2 beri si sa faci 1-2 gratare in plus cu baietii :hainoroc:

Link către comentariu

Sunt ok farurile. Si nu vreau sa ma gandesc cum poti vedea cu ele. Ce nu imi place e diversitatea de culori din far...M-as baga, dar nu am inteles cum se pot prinde lupele bine...

Sa nu ma trezesc cu ele in far

Link către comentariu

Din pacate n-am scapat si tre sa demontez din nou farul de pe dreapta. Bate prea scurt si e la maxim reglat. O sa desfac lupa si o s-o ridic mai sus, apoi o sa tebuiasca proba si dupa o sa il inched din nou. Atatea complicatii ce puteau fi evitate... :tuktuk:

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Pai din cate am inteles la el s-au complicat lucrurile ca avea faruri de anglia...tu poate nu iti iei tot asa:-)

Sent from my GT-S5660 using Tapatalk 2

Link către comentariu

Da. Mă gândeam ca am greșit eu la montare, dar cel din staga bate sus iar dreapta bate jos. Le-am centrat pe oglinda cat si fata de lupa de ceata, pentru ca astea sunt reperele. Cel din stânga bate sus, dar acolo am cum sa cobor ca îmi permite reglajul. Cel de pe dreapta in schimb bate prea scurt si e la maxim deja. Se va rezolva redesfacand tot farul si punand lupa mai sus, astfel încât reglajul sa-mi permită sa-l cobor. De data asta in schimb am sa le reglez întâi si apoi o sa le lipesc. Nimic foarte greu acu' ca m-am obișnuit deja :)

Link către comentariu

Gata. Problema a fost rezolvata. Lumina de drum este excelenta, sotia mea a fost incantata ca poate sa vada drumul si noaptea :). Berea si gratarul s-au terminat de asemenea :). Grilele din bara au ajuns si ele si sunt la vopsit. Ma declar multumit atat de aspectul estetic - s-a schimbat drastic masina in fata (in poze parca nu se vede la fel de bine) cat si de aspectul functional, dand o lumina alba (6000K) fara sa deranjeze pe ceilalti. Bineinteles ca la schimbarea estetica a contribuit si vopseaua noua de pe capota, bara si aripa stanga fata :).

 

De asemenea, led-urile montate in locul becurilor de lunga, functioneaza pe principiul daylight, dar evident cu consum redus (i-am "imprumutat" ideea si unui prieten si vecin de aici, el punand lupele pe un Mondeo, acum mestereste si el suportul pentru leduri in locul fazei lungi). Tot ieri am schimbat si filtrul de praf cu unul sport pe care il aveam mai demult. Stiu ca nu se imbunatateste performanta, dar sper sa il pot spala si refolosi (cel putin asa mi-a spus cel de la care l-am luat)).

 

Acum mai trebuie sa ii schimb si parbrizul pentru a finaliza "fata" Golfuletului si sper ca in septembrie sa n-am nici o problema la ITP. Nu stiu de ce in poze, nu se vede destul de clar "daylight-ul" creat de led-urile din oglinda de lunga.

 

 

post-22674-0-16907700-1376217217_thumb.j

post-22674-0-36330300-1376217235_thumb.j

post-22674-0-46505600-1376217249_thumb.j

post-22674-0-74838300-1376217272_thumb.j

post-22674-0-96452400-1376217292_thumb.j

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Arata minunat...poti pastra becul de pozitie...nefunctional dar sa nu se vada gaura...

Am o intrebare totusi...la flash ce se intampla?mai poti da flash?

Cum ai facut legaturile?firele de la faza lunga le-ai pus la solenoidul de la shutter nu?

Ma gandesc ca daca ai farurile stinse...cand dai flash...in loc sa se aprinda faza lunga...se actioneaza motorasul...deci nu se aprinde nimic...zic bine?

Link către comentariu
  • Laurentiu_LWR a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!