Jump to content

Golf Iv Variant


grp

Postare recomandată

Salutare tuturor.

In 2005 m-am decis sa iau o masina din Germania, pentru ca urma sa se scoata taxa vamala si sa se introduca taxa de prima inmatriculare. Care la acea vreme se vehicula a fi mai mare decat "vama". Asa ca am "sunat un prieten" care mi-a spus cam ce variante as avea. Eu i-am spus cam ce as fi vrut si a ramas sa ma sune din Germania sa-mi spuna ce gaseste. Initial m-am gandit la un Opel astra break de prin 2004. Cand m-a sunat si mi-a spus ca a gasit un Golf Variant si e putin mai scump decat Opelul respectiv am zis ok. Avand in vedere ca VW e altceva decat Opel... Si iata-ma in octombrie 2005 posesor de Golf. Mai aveam un Peugeot 405 din '91, care fusese a mea timp de 5 ani si a fostei prietene timp de 4 ani. Prima comparatie normal, am facut-o cu Peugeot-ul. La VW cutia era mai bine etajata, chiar daca era diesel era mai sprintena decat Peugeot-ul. La vremea aia se purta diesel-ul, era mai ieftina motorina :D. La spatiu interior in schimb era mai mic Golf-ul.

Intre timp am dar Peugeot-ul, care fiind prima masina, a fost mai de suflet sa spunem. Si am ramas numai cu Golful. Sincer mi-a fost putin frica de modelul Variant, pentru ca auzisem tot felul de povesti cum ca troncane haionul dupa un timp, etc. E nesemnificativ acel zgomot, pentru ca nu se aude decat pe piatra cubica mai frecvent, in rest nu se prea simte diferenta, fata de o berlina cu portbagaj.

Deci, masina a intrat in tara cu 116.000 km, Golf IV Variant, an fabricatie 2002, motor 1.9 TDI 90 CP. Asa am vrut eu sa fie motorul pentru ca mi s-a spus ca e cel mai fiabil si mai usor de intretinut motor, la carburantii "buni" din Romania. Avea si are 4 geamuri electrice, 4 airbag-uri, inchidere centralizata pe cheie. De atunci am facut urmatoarele:

1. Distributia + filtre + ulei schimbate chiar de atunci. Acum am 146.000 km si i-am schimbat doar uleiul si filtrul de ulei si placutele de frana de pe spate. Ma pregatesc de schimbat bucsele de bara stabilizatoare de pe fata si senzorul de ESP, care se pare ca e defect, coincidenta facand sa se aprinda martorul din bord, chiar dupa schimbarea placutelor de frana.

2. Linia de sunet s-a schimbat: MP3 player Kenwood (il am de cand au cazut turnurile gemene, a ajuns la mine din Canada, fara ambalajul original, pentru ca paranoia la acea data era destul de mare :D)+ boxe JBL fata (noi) + boxe Kenwood spate (luate o data cu mp3-ul dar din Romania). Avand si o statie Kenwood care in punte imi ofera 120 W si ramanand cu 2 difuzoare ovale, tot Kenwood, am incercat sa-i fac o cutie si comutand pe iltru de bass din statie, am facut un simulacru de "woofer", care a functionat pina cand l-am inlocuit cu actualul si autenticul woofer sealed Magnat de 300 W (din pacate nu ma ajuta statia, dar o nu o mai schimb pentru ca e suficient bass-ul de acum).

3. Dupa o buna perioada, printr-o cunostinta, am facut "conostinta" si cu vwforum. Mi-a dat si stick-erul (pe care spre rusinea mea nu am ajuns sa-l pun desi am spalat masina de vreo 5-6 ori de atunci, dar promit ca-l pun cu prima ocazie :D). Asa am ajuns sa mai schimb putin aspectul exterior al masinii mele. Si aici nu ma refer la zgaraieturile din parcare de la masini vecine sau boscheti (ca de abia am scos-o din service, am facut un retus si am inlocuit un bandou din bara din fata, cand o vecina m-a aranjat ca de obicei in parcare, distractie care m-a costat 2.150 lei, din care 1.100 banii din asigurarea ei si restul de la mine din buzunar, ca n-am CASCO+ 220 polisul de final). Si am luat o pereche de jante de la drodro :icon_thumright: si o pereche de faruri de la stelypro :icon_thumright: . Urmeaza pe masura ce se va completa bugetul de venituri si "ministrul de finante" aka sotia va mai aproba si niste triple mai frumusele si probabil ceva pe la interior.

In incheierea acestei prezentari, cateva poze si pe masura ce mai completam masina, mai punem fotografii :D. Am numai pozele de dupa polisare si sunt facute cu telefonul, asa ca va rog scuzati calitatea unora.

Si daca aveti sugetii, va rog sa le faceti. Bafta maxima tuturor.

Din fata

fatavecheys2.th.jpg

Din spate

spatesxw0.th.jpg

Sofer

interiorvg6.th.jpg

Alaturi de masina lui cumnatu' (de abia inmatriculata, numai numerele sunt curate, si pe el l-am imbolnavit de VW :D)

amandouaae0.th.jpg

Au venit jantele, sa le montam

janteof8.th.jpg

cred ca merg bine

jante1nd9.th.jpg

Au venit si farurile, sa le montam

faruri1cx0.th.jpg

O masina cu "ochi" noi

faruri2ya2.th.jpg

Cam atat deocamdata. Ca o concluzie, pentru sotie, urmeaza sa luam masina, nu stiu sigur cand, dar cred ca va fi tot un model VW. Fiabilitate, costuri relativ mici de intretinere, siguranta. Si o imagine mai aparte.

Modificat de grp
Link către comentariu
  • Replies 181
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • grp

    88

  • florinpbv

    22

  • Muale

    12

  • Laurentiu_LWR

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut si bine ai venit pe forum.

S-o stapanesti sanatos si fara incidente nedorite. :icon_thumright:

Masina arata foarte bine :icon_thumright:

Link către comentariu

Foarte frumoasa, felicitari !

S-o conduci cu placere maxima si fara probleme.

Ce planuri mai ai pt ea ?

Link către comentariu

Mersi de urari. In principiu asta mai vreau sa fac in continuare, in functie de timp si banii disponibili. Cu scuze ca am preluat fotografii de pe site-urile altor colegi de forum.

image1gz2.th.jpg

Le-am grupat putin.

Nu vreau sa modific spoliere ca si asa e joasa si agat borduri :ceuameni:. Exteriorul e mai mult de individualizare decat de expozitie.

Link către comentariu

Multumesc asemenea. Azi mi-au venit pleoapele (cu oarece nedumeriri despre montaj, dar mai caut...) astept si triplele, ca sa mai imi fac de lucru pe la service :D. Acum cat ma lasa sotia sa investim si la capitolul vizual, ca in rest nu am bagat bani in masina :) , decat consumabile. Din pacate mai am acum o alta prioritate mare care imi cam limiteaza "modificarile" la masina. Sunt in constructie de ... image000lw3.th.jpg

Link către comentariu

sa ai parte din plin de masina!!am avut si eu un golf 4 variant si am fost super multumit de el

Link către comentariu

Update de look. Au fost montate si triplele noi azi :D. Ne oprim putin cu look-ul si continuam celalalt proiect mai important, adica casa.

spatenouge6.th.jpg

Link către comentariu

felicitari pentru o masina faina is felicitari grp-ului pentru un "stapan" bun! :rolleyes:

poate te zaresc prin oras sa o vad "face2face"

multumesc!

Link către comentariu
Daca farurile is pe negru cred ca mergeau si triplele la fel. In rest masina e OK.

Asa m-am gandit si eu prima data, dar dupa ce le-am montat "virtual" dadeau mai bine astea crom. Cel putin mie mi-au placut mai mult. Asa ca am optat pentru ele, mai ales ca au fost si de "ocazie" - adica mai ieftine decat pe raft si ii placusera si sotiei mele. Daca la fata am vrut sa accentuez, la spate am vrut sa estompez putin :). Sunt in dubii in schimb, daca sa vopsesc bandourilor laterale si cele de pe bara fata/spate in aceeasi culoare cu a masinii. Voi ce spuneti? Ar arata mai prost sau mai bine?

Ma gandeam si la o grila fara emblema, dar cred ca renunt la idee... cel putin deocamdata. Cand mai prind ocazia, mai investesc in interior, ca am vazut cateva chestii frumoase pe forum :)

Link către comentariu

Nu trebuie sa eziti deloc in a vopsi bandourile si manerele in culoarea caroseriei. Schimba total aspectul masinii.

Iti garantez ca nu vei regreta. Cele negre creeaza impresia de "model slab echipat" chiar daca nu este asa.

Iar efectul este mai evident la culorile deschise. Eu am avut bandourile si manerele negre la masina din semnatura, le-am vopsit iar aspectul masinii s-a schimbat radical.

Numai bine.

Modificat de WNS
Link către comentariu

Faina ... si s-o porti fericit si fara evenimente nedorite !!! incearca niste presuri la roti si folie pe partea din spate ( 70 % transparenta )... ii schimba mult infatisarea ... in bine !

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Un mic update:

Demontat, vopsit bandouri laterale, bandou fata si cel spate in culoarea masinii, remontat + pleoape:

service1hf0.th.jpg service2va3.th.jpg service3mo8.th.jpg service4hs9.th.jpg

Dupa cum se vede si in poze, am dat din nou jos triplele crom achizitionate de la un coleg de forum, intrucat erau "putin" defecte, in sensul ca nu se aprindeau mai multe led-uri. Colegul de forum, spunea ca s-a rezolvat "problema" pe care o avusese, dar se pare ca nu e asa. Am scos 6 leduri de la al treilea stop de pe haion si le-am inlocuit pe cele arse, ca nu am gasit in oras led-uri din astea. Am remontat triplele crom dupa schimbarea led-urilor, dar dupa 1 zi, s-au ars din nou, problema fiind se pare din montajul triplelor. Ma pregatesc sa le dau jos a 3-a oara de pe masina si o sa astept sa-mi vina comanda de led-uri de la oamenii de la Zexstar, si sa le predau din nou la reparat .... Sper sa fie ultima data...

Initial - cand le-am primit ("reparate" de colegul de forum si functionale):

image000kj4.th.jpg image001xh2.th.jpg

Dupa schimbarea led-urilor si 1 zi de functionat (se observa ca tripla stanga la care nu s-a umblat functioneaza fara probleme)

spatestangauh4.th.jpg spatedreaptacl2.th.jpg

Si masina curata, spalata si proaspat picurata de o ploicica chiar cand am iesit de la spalatorie :icon_thumright:

fata1xq3.th.jpg fata2hf4.th.jpg lateralnou2le0.th.jpg lateralnou1ky2.th.jpg

Si solutia aia de face cauciucul negru chiar dupa ce circuli mai mult (stiu ca se mai vorbea pe forum despre ea):

solutiecauciucpb8.th.jpg

Cam atat deocamdata. Sper sa rezolv o data problema triplelor ca deja ma streseaza. Si nevasta mea de asemenea...

:Driver: Ii "multumesc" pe aceasta cale colegului de forum, dar chiar daca in schimbul de mail-uri imi spunea ca nu vrea sa para neserios, mie acum mi se pare de-a dreptul teapa...

Link către comentariu

Superba !

Bravo, parca e alta masina, felicitari.

:santa:

Link către comentariu

Frumoasa. Vopseste si capetele manerelor pt usi, tot in culoarea caroseriei.

Link către comentariu

Si eu sustin ideea lui Redfighter de a vopsi si manerele de la usi

Am vazut masina live in Galati pe str Prelungirea Brailei si am vrut sa salut ca am tinut minte nr de inmatriculare ca ti-am spus ca te ajut cu montajul pleoapelor (nu m-ai mai contactat) , dar am vazut ca era o persoana de sex feminin care conducea si am zis ca sa nu zica ca-s nebun :vaidecapulmeu: , oricum masina arata foarte bine si farurile iti sar imediat in ochi. Trebuia sa iei lampile spate in primul rand noi si in al doi-lea rand negre ca veneau mai bine mai ales ca ai si farurile negre, a si recomand sa te duci si sa-ti pui folie neagra pe geamuri ca schimba total aspectul masinii

Link către comentariu

@Auras: Era nevasta mea. :D Nu te-am mai contactat ca le-au pus direct la service. Oricum iti multumesc inca o data pentru intentie :vaidecapulmeu: . Cu triplele asa ar fi trebuit sa fac, dar daca nu am luat teapa cu farurile si jantele am crezut ca nu o sa iau nici cu triplele...

Urmeaza sa-mi vina alte acoperitori de minere, astea is de la cumnatu' si le-am cam indoit cand le-am scos. Si mie mi s-a parut ca ii lipseste ceva, fara capete de maner.

Link către comentariu

salutare colegu frumoasa vagoneta :offtopic: felicitari pentru progres...si sincere regrete pentru teapa.

propun stalpii facuti negrii(folie/altceva) pentru a parea un tot unitar :)

sanatate la amandoi

Link către comentariu
  • 1 month later...

Dupa o perioada mai lunga de asteptare, intrucat nu am gasit pe nimeni sa-mi rezolve triplele crom (adica sa-mi puna ledurile pe care le-am luat, ca sa functioneze corect) am reusit sa o conving pe consoarta :P ca totusi ii sta bine cu stopuri cu led. De data asta negre (la sugestia unor colegi de forum :lol:). Multumesc de asemenea colegului TIBI_84 pentru manson, arata si schimbatorul ok. Am mai pus o antenuta mica de aluminiu in loc de cea mare si neagra :D si am schimbat si maciulia cu una de 20 de lei de la Popescu. Stiu ca arata cam kictch, dar ma multumesc cu ea pina ii pun una bucata maciulie de aluminiu.

In plus, cumnata miu s-a hotarat sa mai astepte cu masina si sa ne-o vanda noua. Asa ca din toamna mai avem un G4, de data asta Hatchback care o sa fie condus de persoana de sex feminin :D.

Abia astept sa vina ziua de luni sa-mi vina obiectele si sa le montez pe masinuta. Revin atunci cu pozne.

Succes la modificat tuturor colegilor, am vazut niste proiecte mult mai interesante decat amatorismul pe care il practic eu :D

Link către comentariu

Felicitari! Am vazut totusi ca ai scos triplele cu leduri(ieri am vazut masina pe la Simm's Computers) :icon_thumright:

Link către comentariu

Acolo lucrez :D. Le-am scos pe alea crom, dar le astept pe cele negre (tot cu led). Pe celelalte cred ca o sa le vand la randul meu, cuiva care se pricepe sa le repare. :(

Alex vezi sa nu patesti ce am patit eu intr-o noapte, daca o parchezi linga a mea. Adica sa incerci sa deschizi masina din telecomanda si ea sa nu vrea :( S-o stapinesti fara probleme si pe asta noua.

Modificat de grp
Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Proaspat spalata la vulcanizare pentru o presiune. Se vad modificarile suferite in ultima vreme.

Triple noi si functionale: image000ct8.th.jpg

Capace de manere in ton cu oglinzile: image001io9.th.jpg image002sp2.th.jpg

Pe linga JBL in fata, Kenwood in spate, mai era de mentionat si Magnat-ul din portbagaj responsabilul cu masajul din masina :) image003lc9.th.jpg

Am mai pus niste acoperitori cromate si la grila din fata dar am uitat de poze :D. Le uploadez mai tarziu.

Link către comentariu

Acoperitorile cromate: image001yr6.th.jpg

Schimbator + manson de piele nou: image002ob2.th.jpg

Intr-un viitor mai mult sau mai putin apropiat urmeaza folia neagra pe geamuri si pe stalpi. Bafta maxima tuturor si conduceti cu grija.

Link către comentariu
  • Laurentiu_LWR a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!