Jump to content

Compatibilitate Scaune Si Bancheta B5 - B5.5


mircea1380
 Share

Postare recomandată

Sedan cu sedan da

Variant cu variant la fel.

 

Mai ai de dezmembrat ma?

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca sa nu mai deschid alt topic pt o simpla intrebare, postez aici putin off-topic dar tot aceleasi chestii.scaunele

scaunele fata de la audi a4 S-Line an 2002 se potrivesc pe passat b5.5 ? sau ce anume mai trebuie modificat sa intre...

 

post-68118-0-96327400-1397116981_thumb.j

post-68118-0-15335400-1397116982_thumb.j

post-68118-0-34470500-1397116982_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU se potrivesc!

Au prinderea diferita. Daca te uiti atent, vezi ca astea de A4 au prinderea in 4 puncte. VW are un singur punct in fata si 2 role lateral spate. Iar sinele pe care se plimba, la VW sunt sudate pe caroserie.

 

Ca sa le poti monta... nu stiu daca poti schimba tot cadrul. Insa nu merita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

ce parere aveti de trecerea de la interior cu plush negru de b5,5, la interior sport cu textil material? din punct de vedere al confortului,aspectului etc? si este vreo problema daca cele sport au incalzire si cele de plush nu? se potrivesc la mufe pe acolo?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, e o singura problema: n-o sa mai ingheti iarna pe astea cu incalzire.

Mufele se potrivesc. Doar ca iti trebuie si butoane si facuta instalatia pentru a functiona incalzirea. Gasesti detalii in topicul de incalzire scaune.

 

Legat de aspect... it's your choice. Care e diferenta intre interiorul textil si cel de plush?

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma gandeam ca poate e mai tare buretele la astea sport si ca sunt mai incomode.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt neaparat mai tari. Sunt doar mai fixe pe corp.

Alege scaunele sport. Vei avea doar beneficii.

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am gasit scaunele si bancheta la 400 lei si de aia ma gandeam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te mai gandi. Ia-le.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am gasit si un interior de piele..si stau pe ganduri daca sa aleg pe cel sport din material sau cel de piele cu alcantara negru

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca aspect, daca se prezinta bine, este net superior cel de piele cu alcantara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa aiba incalzire ca fara, e crima iarna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da... cam asa este. Eu la fostul B5, am luat interior piele plus alcantara... dar erau fara incalzire. Dupa prima iarna, i-am si montat incalzirea in scaune, ca m-a rupt fara...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Va intreb si eu pe aici ca sa nu mai deschid un topic degeaba.

Am scaunul de la sofer(stanga fata) ori stramb, ori cu aripioara dusa de la suportul lombar. Decat sa ma mai chinui cu un tapiter care nici nu sunt sigur ca o sa-mi rezolve problema, am decis sa iau un alt scaun. Husa scaunului meu(alcantara piele neagra, mentionez ca am si incalzire) este in stare foarte buna, doar scaunul in sine este dus(buretii, whatever). Problema este urmatoarea:

-Se potriveste husa alcantara de pe scaunul meu pe un scaun din material textil? Adica, este acelasi scaun doar cu husa diferita? Mi-a sugerat un prieten sa pun husa mea pe un alt scaun din dezmembrari, Ar fi cam cea mai ieftina varianta si gasesc unele in stare foarte buna de pe masinile din UK.

In caz ca functioneaza, pot folosi cablajul si incalzirea de pe scaunul meu pe cel nou?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Cu conditia sa fie acelasi tip de scaun. Ma refer la Sport, Confort, etc.

Altfel difera si buretele.

Instalatia electrica ramane de pe scaunul tau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oare scaunele alcantara de pe b5.5 sunt echivalentul celor confort? Din vedere(poze) par identice ca forma, model s.a.. Cele sport stiu ca au sezutul acela "detasabil".

Modificat de Mykael1991
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Important e sa fie identic buretele. Daca par identice, asa or fi. Diferentele sunt usor vizibile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Buna seara,

 

s-a tot discutat aici despre compatibilitatea interioarelor, insa mare lucru n-am inteles.

 

Vreau sa pun pe un passat variant 2002 un interior de piele de pe un passat berlina (2.5 tdi, daca conteaza asta).

 

S-ar potrivi toate piesele (scaune, banchete, fete portiere)? 

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cum n-ai inteles. S-a explicat foarte clar.

Se potrivesc doar scaunele fata si tapiteriile usilor fata.

Si nu bag mana in foc pentru sezutul banchetei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat si eu fetele de usi din  material textil crem  cu unele din piele crem la masina din semnatura. La montare  totul a decurs normal la usile din fata. La usile din spate am constatat ca nu se potrivesc numai in partea de sus a fetii de usa. Dupa o buna verificare a fetii de usa mi-am dat seama ca omul de la care am luat fetele de usa a omis sa i-mi spuna ca sunt de brek ( eu specificandu-i ca masina este un sedan). Dar nu m-am pierdut si am schimbat numai partea de sus a fetii de usa (partea neagra) cu cele de la fetele mele de usa. decupat capul niturilor de plastic cu o dalta subtire si ascutita bine. La imbinarea parti superioare de la masina mea cu restul fetii de usa cumparate nu apare nici o diferenta. Mentionez ca dupa imbinare nu am mai topit capul niturilor de plastic iar fata de usa pare ca noua. Operatiunea de schimbare a partilor superioare de usi  a durat aproximativ o ora.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cum stau imbinate daca nu ai topit niturile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca pui un pic de silicon sta super fain asa am facut la mine 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fiind multe nituri desfacerea  si imbinarea celor doua parti de fata de usa se face totusi putin mai greu. Niturile ies si intra in orificiile lor putin fortat  iar in momentul in care fetele de usa sunt montate pe usa par ca cele originale fara sa se miste sau sa faca zgomote.( As pune o poza dar nu stiu cum.)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!