Jump to content

Compatibilitate Scaune Si Bancheta B5 - B5.5


mircea1380
 Share

Postare recomandată

Salutare tuturor,

Explorez actualmente fezabilitatea achizitionarii inca unui Passat din Germania, pe care sa-l tin doar pentru piese.

Stie cineva sa-mi spuna daca interior-ul (si aici ma refer la scaune, bancheta, fete de usi) de pe un B5/3B Variant se potriveste la Sedan. Aceeasi intrebare si pentru cazul unui B5.5/3BG Sedan si Variant - daca se potriveste interiorul la un B5 Sedan.

Multumesc!

Modificat de mircea1380
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scaunele fata si fetele de usi de usi se potrivesc, dar bancheta spate nu dearece la Variant e impartita in doua, iar la Sedan e dintr-o singura bucata. Spatarul de la bancheta spate e din nou diferit intre cele doua modele, si e posibil ca si pernele din lateralele banchetei sa fie diferite.

Cam tot ce se afla mai in fata de bancheta spate se potriveste intre cele doua modele.

Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca se potrivesc fara nici o problema

PS Si la Sedan exista bancheta fractionata :icon_thumright: Safe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am desfacut pe la bancheta spate la variant 5.5 si la sedan 5, si pot sa va spun ca cele 2 perne din lateralele banchetei sant identice, inclusiv sistemul de prindere, si la fel si bancheta si spatarul. Si la sedan si la variant spatarul e din 2 bucati. Cotiera n-are a face cu sistemul de prindere. E diferita doar ca aspect, si are acel suport de pahare, nu ca si in cazul cotierei fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da da, nu e nici o diferenta intre B5 si B5.5. Atat fetele de usi cat si scaunele sunt identice :icon_thumright: Ca vorba aia, neamtu nu ii prost sa strice un lucru bun facut de la inceput (B5), in cazul unui facelift al modelului (B5.5). Asadar, daca e de gasit pe la dezmembrari sau adus o masina cu totul pt piese de schimb, fara grija !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt 100% identice deci poti lua cu incredere acele piese de rezerva....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferenta dintre interioare la B5.5 si B5 este consola centrala (cea dintre scunele din fata), in rest interioarele sunt la fel.

Modificat de liviu_petrasc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc tuturor pentru raspunsuri !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uitati aici (traduceti cu aici).

Si in ETKA zice ca sunt diferite.

@radu sarbu : Ai vazut tu la Sedan sezutul banchetei fractionat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Radu se referea la spatarul banchetei, nu la sezut. Si, DA, spatarul e fractionat la sedan, doar tot sedan am si eu.

Iar la variant, stiu SIGUR ca e fractionat, ca l-am rabatat chiar eu la un variant si e din 2 bucati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate vad, singura compatibilitate sigura este B5 Sedan -> B5.5 Sedan, cel mai bine sa fie tot FWD, nu AWD. La Variant situatia nu mai e la fel de clara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@c o s m i n: M-am exprimat eu gresit, si anume ca nu am specificat ca sezutul banchetei e diferit. Stiu ca spatarul la Sedan e fractionat, si eu am Sedan :))

@mircea1380: Se potriveste interiorul de la B5 Variant la B5.5 Variant, daca o masina e 4Motion si alta nu se poate adapta, operatiunea fiind descrisa in linkul de mai sus. Se potriveste si interiorul de la Vraiant la Sedan, dar fara sezutul de la bancheta spate, care e fractionat la Variant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

acceasi chestie e la fetele de usi de passat b5,5.se potrivesc de la berlina la variant?

Modificat de iuliu1984
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

am intrebat si pe PM pe cosmin insa intreb si aici:se potrivesc scaunele si bancheta spate (sezut+spatar) de la passat sedan de anglia la cel de europa?capacul de piele de la cotiera si fetele de usi spate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

totul, fara probleme - la fostul meu B5, exact asta am facut, cand mi-am cumparat interiorul de piele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu exceptia fetelor de usi din fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai da... a specificat - fete de usi doar spate..... cele fata, se pot modifica si ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inca ceva..daca masina nu are incalzire in scaune si interiorul ce vreau sa il iau are, cum pot sa o fac functionala incalzirea?

Modificat de iuliu1984
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sigur ca da.

 

Ca sfat - de pe masina donatoare, sa iti dea si mufele din cablajul de sub scaun si mufele de la butoanele de incalzire - cu tot cu astea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Deci sa inteleg ca nu este diferenta mare intre Passat B5 si B5.5 (ambele sedan) la interior,doar consola centrala (tunelul cutiei)
Intreb deoarece am gasit un B5 avariat  si as dori sa iau interiorul (scaune,bancheta,fete usi) si sa le montez pe al meu B5.5 fara mari batai de cap.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se monteaza fara probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar fata de usa de la sofer difera putin. In sensul ca B5 nu are butoanele jos langa buzunar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, mici diferente sunt.... cotiera - ca nu mai are gaura pt butonul de deschidere a capacului de la rezervor si nici pentru mufa OBD2..... dar de mers adaptat, merge fara nicio problema, asa cum ai facut si tu parca pe B5-ul tau.... si eu pe al meu..... eu i-am mutat si mufa OBD2, sub bord - dupa ce i-am pus si bordul de b5.5....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

scaunele de b5,5 de europa cu reglaj manual pe inaltime sunt compatibile cu cele de anglia de la b5,5.vorbesc de sedan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!