Jump to content

Tractare Rulota, Remorca


Guest mslo
 Share

Postare recomandată

Buna

Sper sa nu deranjez cu acest topic, caci ceea ce am gasit sunt doar informatii disparate si adeseori neinsemnate

Pana acum am tractat remorca sau rulota doar cu 4x4 de gen frontera b, mitsubishi, aro, asa ca nu mi-am prea pus intrebari. Pana la 500Kg. nici nu imi dadeam seama ca am ceva legat.

In talon scrie sarcina maxima cu dispozitiv de franare respectiv fara.

Ceea ce as vrea sa stiu din experienta si cunostintele altora:

-cum se manifesta un passat b5.5 variant cu o rulota de 800kg (pe autostrada, la urcare, la coborare)

Precizez, cu remorca incarcata pe la 500kg am mers bine cu b5, dar o rulota e cu totul altceva, in special datorita portantei si balansului care apar.

-cum e mai bine sa conduci? intr-o treapta inferioara?

-ce probleme pot aparea pe moment si ce probleme pot aparea in timp?

-scrie in manual b5 ca la tractare e bine sa cuplezi ESP-ul. Asta inseamna ca apas butonul si merg asa cat timp am cuplata remorca (cu indicator aprins pe bord)?

Mersi anticipat.

PS Cosmine, scuze, sper ca nu mai faci alergie la remorci. Am citit de necazul tau de acum un an. Stii, eu am o vorba"omul sa ramana intreg, ca fiare se gasesc"

Modificat de mslo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci cand ai apasat pe butonul ESP si apare martorul aprins la bord inseamna ca este decuplat.El este cuplat "by default"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci cand ai apasat pe butonul ESP si apare martorul aprins la bord inseamna ca este decuplat.El este cuplat "by default"

Am inteles(partial). Si care e castigul daca merg cu el decuplat? Ca de riscuri imi dau seama.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PS Cosmine, scuze, sper ca nu mai faci alergie la remorci. Am citit de necazul tau de acum un an. Stii, eu am o vorba"omul sa ramana intreg, ca fiare se gasesc"

Hai ca-i buna faza ... :lol:

Mai am alergie la remorci, dar cu topicul tau n-am treaba. Doar cu celalalt pe care l-ai mai deschis.

Revenind la topic, ca si probleme ce pot aparea pe moment si in timp ar fi volant si planetarele - trebuie sa le protejezi la demaraje si la urcari.

Alte probleme importante cu care sa te confrunti nu prea ai. Evident ca toate se uzeaza intr-un ritm mai rapid (de exemplu franele), dar nu cred ca o sa mergi atata cu remorca dupa tine incat sa constati diferenta de uzura.

Cu remorca zici ca esti familiarizat, deci... stii diferenta dintre mers fara si cu remorca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...

     Buna ziua negasind alt topic despre remorci si tractare am si eu urmatoarea problema. La terminarea tuturor actelor pentru inmatriculare mai am o singura problema: numerele de germania nu le mai am(domnul politist de la ghiseu le vrea ca sa le taie) in acest context va trebui sa dau o declaratie ca auto a fost adus pe platforma(remorca de tractari) la care trebuie sa adaug o copie de talon. In speranta ca nu supar pe nimeni si nu contravine regulilor forumului,adresez urmatoarea rugaminte are cineva o platforma(remorca tractari) auto si  ar putea(avea incredere) sa-mi trimita si mie o copie de talon ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!