Jump to content

Stopuri B5.5 pe B5 sedan - se poate?


moosct
 Share

Postare recomandată

Daca e interesat careva de mod-ul asta ..cam asa arata:

post-1753-1207657906_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ? Vrei sa spui ca se potrivesc fara nici o modificare ? Eu nu as prea crede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur NU se poate face asa ceva fara modificari MARI la caroserie. Nu se merita sa faci asa ceva, la variant merg fara probeleme stopuri de B5.5 pe B5, la berlina "nu se prea poate" . :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La B5 e taiat mai mult din aripa, dupa cum se vede in imagine.

post-8441-1207676158_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca in poza e un B5 adaptat pentru stopurile de B5.5 si ala e rezultatul. Sigur e asa si daca stai sa te gandesti, nu trebuie modificat foarte mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce sa zic, nu am facut-o eu sa pot da detalii, dar dupa cate am vazut eu, modificarea e banala si minora, intrucat trebuie taiata( cu atentie) o bucata mica din partea de sus.

Deci, intradevar trebuie facuta o modificare dar nu e ceva major.

Despre cum se prinde sau ce trebuie facut dupa taiere...nu stiu.

Voi face niste poze din interiorul portbagajului daca e cineva interesat si voi posta aici.

OOPS, abia acum am vazut in poza pusa ce COSMIN ca la B5 stopul merge pe lateral...deci nu e chiar atat de usor de facut si nu trebuie doar taiat ci si "umplut" golul respectiv pe exterior.

Deci e mai dificil decat credeam initial.

Incep sa ma gandesc cum a facut tipul care a avut masina inainte si cat de tare a avut zdrobit spatele...pot spune ca a fost zdrobit( lucru pe care l-am realizat dupa ce am cumparat masina.

sa fi schimbat aripule spate cu totul folosidule pe cele de B5.5?

In fine, nu stiu daca a "umplut" locul sau a folosit alte aripi...dar daca ma uit atent, pare taiat...treaba facuta destul de bine dar totusi se vede cat de cat.

Voi face o poza la un B5.5 sa vad care e diferentza.

Un coleg forumist m-a rugat sa ii trimit niste poze sa vada cum arata treaba sau cum a fost facuta si m-am gandit ca ar mai fi si alti doritori; asta e motivul postului.

Modificat de moosct
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca o parere personala despre schimbatul stopurilor mie mi se pare inutila si de prost gust. De ce? daca va uitati atenti la distanta intre stop si porbagaj vedeti in partea de sus si jos diferente ff mari, aripa nu stiu cum este taiata schimbata dar la imbinare cu stopul este indoita in exterior.

In concluzie masina arata mai bine cu stopurile originale.

Este o parere personala si trebuie tratata ca atare :nono:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca Bogdan are dreptate :icon_thumright: . Intr-adevar stopul pare sa aiba alta curbura fata de capota. Poate doar in cazul asta, dar in imagine in mod sigur nu e deloc ok. Am vazut si eu undeva pe net o modificare de acest gen, dar sincer, nu i-as face asa ceva masinii mele. Trebuie completata bucata lipsa din tabla lateral si trebuie taiat in partea de sus. Laretusare, mai mult ca sigur ca vor fi diferente CEL PUTIN de luciu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tinichigiul care face modificarea are mana buna nu se vede nici o diferenta.

PS: cred ca puteati unii topicul asta cu cel deschis de mine... sunt aproape identice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie unul mi se pare ca arata bine. Nu se vad diferente atat de mari daca o vezi din spate. Voi mai incerca sa postez niste poze.

In fine, nu vreau sa conving pe nimeni sa faca asta si sa spun drept nu cred ca m-as fi apucat sa o fac daca o aveam in formula originala de la inceput.

Ca parere personala, mie unu imi plac mai mult stopurile de B5.5 asa ca sunt mai mult decat multumit cu aceasta( singura de pana acum) modificare.

Ma gandeam sa ii fac si face-lift-ul frontal..dar ar fi prea multa munca...si mai bine bag banii intr-un set de suspensii sport sau street si un set de jante de 18. Acum am de 15.

In fine, numa deranjeaza opiniile celorlati si chiar le respect.

Mie imi place cum da si nu se vede prea tare schimbarea. Daca nu stii cum arata in mod normal nu prea iti dai seama ca e schimbat ceva.

Voi incerca sa gasesc un B5.5 sa fac poze sa compar ... sa vad atunci intradevar daca sunt diferente majore de calitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu contesta nimeni superioritatea stopurilor de B5.5, si nici rezultatul celui care a facut modificarea la tine. Doar ca e mult de munca, si pentru cineva mai slab de inger, e greu sa-si taie aripile pentru 2 stopuri :beerchug:

E posibil ca la tine sa fi fost schimbate aripile spate, precum spuneai si tu...

Sa ne pui poze facute in interiorul aripii, sau eventual cu un stop demontat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cosmin, daca nu a fost schimbata toata aripa spate( desi m-am uitat si se pare ca aripa spate are corp comun cu partea de deasupra usilor mergand pana la parbrizul din fatza) oricum cred ca masina a fost vopsita integral dupa pt ca nu exista nici o diferenta de culoare . Una din aripile spate are o problema pe la mijloc, si se vede ca a fost lovita . Toata masina trebuie revopsita, dupa 5 ani de stat in soare si ..in ultimii 2 ani spalata la galeata la fiecare 2 zile daca nu zilnic. Aici la fiecare cladire exista un "portar" caruia ii dai 50 ron pe luna si iti spala masina ;)

In fine, exact cum ai zis si tu, e destul de greu sa faci treaba asta de unul singur. Probabil merita sa incerci daca ai avut spatele infundat rau si trebuie sa faci neaparat ceva interventii gen tinichigerie, sau esti chiar nebun dupa stopurile acelea.

Eu unul nu m-as apuca de ea.( mai ales ca stopurile de B5.5 sunt ceva mai scumpe decat cele de B5 din cate stiu)

Voi face poze lateral si din interior...iar daca voi reusi sa imi iau unele noi sau sa trebuiasca sa dau jos unul din ele voi face poze negresit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai are 3 piulite de 5 (cu cap de 8) pe interior pe care trebuie sa le desfaci. In 5 minute, ai dat jos stopul, ai facut pozele si l-ai si montat inapoi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incerc sa facasta peste vreo saptamana...am vacanta atunci si voi avea ceva mai mult timp liber sa ma ocup de masina putin.

Voi face poze din toate unghiurile si pozitiile si voi incerca sa scot si unul dintre stopuri.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Ma ajuta si pe mine cineva cu o nelamurire?

Se pot pune faruri si stopuri de passat b5.5 pe un passat b5 (din 2000)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Ballack: Nu, nu se pot pune faruri si stopuri de B5.5 pe B5!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AdriANNO..stopuri se pot pune, presupun ca e vb doar de adaptare de mufa. Dar asta numai la variant. La berlina nu prea cred nici eu. Farurile nu merg schimbate cu cele de la b5.5

http://www.passatplus.de/umbauteile/rueckl...eckleuchten.htm

http://www.passatplus.de/umbauteile/schein...cheinwerfer.htm

http://cgi.ebay.de/VW-Passat-3BG-Rueckleuc...A1%7C240%3A1318

Modificat de andricei
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La variant nu stiu, insa la berlina sigur nu se potrivesc! Pentru B5 am cautat pt mine ceva pe led si nu am gasit nici un model frumos :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La berlina nu merge, doar cu modificari la caroserie :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

nu va ganditi ca poate la passatul din poza i s-a schimbat capota portbagajului cu una de passat b5?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are legatura cap[ota portbagajului. E chestie de aripile spate care trebuie rotunjite. Se paote face cu ajutorul unui priceput

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pana acum singura varianta "de bun simt" pentru Passat B5 mi se pare modelul acesta de la FK, disponibil in 2 variante:

- rosu: a46e928294e1c73c30a4ccd.th.jpg

- transparent: bfc0c2b5ff1c69a9e1ac077.th.jpg

Personal prefer cele rosii. Ce nu stiu e cum ard pe pozitie. Sper ca nu ard doar din 2 in 2 cele de frana. Nu am gasit nicaieri o demonstratie de functionare.

A mai gasit cineva si altele de la orice alt producator, ce sa nu arate ca alea de Logan?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu puneam lampile de B5.5 si eu optam pt aceesi varianta. Cele pe rosu dau bine. Passat-ul nu arata prea bine cu lampi albe...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Buna ziua. Am o intrebare: Stopurile de la Passat B5 Variant se potrivesc la Passat B5 ? Din cate am observat, s-ar potrivi, dar vreau sa stiu sigur. :) Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te referi la B5.5 daca se potrivesc la B5 variant?

Da se potrivesc in principiu, dar trebuie sa tai o tablita din caroserie ca sa mearga la fix.

Am vazut un B5 variant modificat cu stopuri de B5.5 variant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!