Jump to content

Solutie protectie proiectoare ceata Octavia II


Samvw
 Share

Postare recomandată

Din momentul in care am vazut proiectoarele de ceata de pe Octavia II, mi-am spus ca se vor sparge foarte repede, avand in vedere locul in care sunt amplasate si dimensiunile lor. Acum fiind in asteptarea masinii incercam sa gasesc o solutie pentru protectia acestora impotriva multimii de pietre si pietricele pe care le primesti in fata pe sosele din RO. Aceasta solutie trebuie sa nu afecteze cu nimic aspectul masinii sau functionalitatea proiectoarelor. Dintre cei pasionati si priceputi la tuning are cineva o astfel de solutie ? Sunt convins ca si alti actuali sau viitori posesori de Octavia II au aceiasi problema si poate cineva a gasit deja rezolvarea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am proiectoarele in acelasi loc si n-am avut probleme pana acum. Stii ceva concret legat de faptul ca se sparg des sau e decat o presupunere?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Expert Auto Detailing aplica pe faruri de orice fel folie (1m patrat costa cam 1Mlei - dar se foloseste putin) care protejeaza excelent (cu proba efectiva) la pietre sau alte impacturi cu corpuri dure.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Toni: Este o presupunere bazata pe faptul ca ma vazut proiectoare sparte la multe masini care le au montate in pozitii similare. Pe Octavia II nu am vazut inca nici unul spart.

@ andREI: Si eu ajunsesem cam la aceiasi solutie, dar nu stiam daca se poate aplica folia si pe far/proiector. Intrebarea este daca acea folie chiar protejeaza geamul farului sa nu se sparga sau numai tine cioburile lipite de ea dupa ce s-a spart geamul? O alta intrebare este daca folia respectiva rezista la temperatura degajata de far si cat ramane lipita acolo. Din cate stiu eu, folia de acest gen este destinata aplicarii pe geamurile masinii care nici nu se incalzesc asa de tare si sunt si mai protejate la actiunile factorilor externi (curent de aer, apa, etc.) datorita pozitiei pe care o au in mers. Oricum, voi suna la firma mentionata de tine sa intreb, dar la pretul pe care l-ai spus merita incercat. Multam de raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu itzi recomand sa alegi o solutzie pentru protectzia proiectoarelor. La fabia ( modelul anterior facelift-ului si deci nici RS care au proiectoare mai mici si routnde ) proiectoarele sunt asemanatoare cu cele de la octavia 2. Eu am unul fisurat si cunosc multzi cu probleme. Se sparg foarte usor. Daca gasesti o solutzie buna te rog sa ne spui si noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebarea este daca acea folie chiar protejeaza geamul farului sa nu se sparga sau numai tine cioburile lipite de ea dupa ce s-a spart geamul? O alta intrebare este daca folia respectiva rezista la temperatura degajata de far si cat ramane lipita acolo. Din cate stiu eu, folia de acest gen este destinata aplicarii pe geamurile masinii care nici nu se incalzesc asa de tare si sunt si mai protejate la actiunile factorilor externi (curent de aer, apa, etc.) datorita pozitiei pe care o au in mers. Oricum, voi suna la firma mentionata de tine sa intreb, dar la pretul pe care l-ai spus merita incercat. Multam de raspuns.

Folia previne craparea/spargerea geamului si rezista la temperatura inalta a farului. Mi-a facut o demonstratie cineva acolo si i-a dat cu un fel de prastie cu o bucata de metal ascutita pe un far fara folie si apoi pe unu cu folie. Nu se compara...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am pus folie anti-efractie. Pt cei din Cluj, se gaseste la Verla pe str Horea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

..... Pe Octavia II nu am vazut inca nici unul spart.....

<{POST_SNAPBACK}>

Eu din pacate am vazut si pe Octavia II spart. Nu este vorba atat de pozitia lor cat si de dimensiunile enorme pe care le au.... cam cat un far de Alfa 166 :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci cine stie exact adrese de firme care ofera folii (rezistente la temperatura farurilor) sa scrie aici .. si un pret daca se poate .. si daca-mi pun promit poze :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ma bag si eu in discutie... :angry:

Proiectoarele de la Octi2 sunt din plastic ca si farurile. Posibilitatea sa se sparga este foarte mica. De ce spun asta? La celalalta Octi care am avut-o (Octavia 1), am avut o problema cu un far, si anume, s-a albit farul pe dinauntru de la o garnitura care s-a incalzit de la lupa proiectorului. Drept urmare farul lumina ca un felinar :mellow:. Gospodar cum sunt, am luat un baros mare, am asteptat sa se insereze, m-am dus in spatele blocului cu un prieten si ne-am pus pe treaba : sa spargem farul ca sa-l bagam pe asigurare. Am luat ciocanul si am dat asa mai timid: nimic. Am mai dat odata: tot nimic. Am dat mai tare : nimic. A dat si prietenul meu: tot nimic. Ce-am zis: imi scuip in palme, apuc bine de ciocan, si dau mancati-as. Si.... stupoare : tot NIMIC. Farul nu avea nimic. Dar eu am facut ca-n desene animate :banghead: . Am sunat un prieten care lucra la o firma de asigurari si mi-a zis ca intradevar se sparg foarte greu, chiar si la accidente, si mi-a recomandat sa iau o teava, asa mai lunga, si sa ma reped cu ea in far. Cica asa s-ar sparge. Bineinteles ca n-am facut-o, puteam sa nimeresc masca si dupa aceea radiatorul. Asa ca am platit 8900000 de lei pe un far nou.

Deci , concluzionand, si din propria experienta, cred ca se sparg destul de greu si iti trebuie ceva vointa!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... Am luat ciocanul si am dat asa mai timid: nimic. Am mai dat odata: tot nimic. Am dat mai tare : nimic. A dat si prietenul meu: tot nimic. Ce-am zis: imi scuip in palme, apuc bine de ciocan, si dau mancati-as. Si.... stupoare : tot NIMIC....

<{POST_SNAPBACK}>

@redeagle : Esti tare dom'le, n-am mai ras de mult atat de bine ! Totusi, ca se ne linistim in aceasta privinta, nu incerci sa aplici acelasi tratament si unui proiector de la Octavia II? :banghead: Daca tot esti asa de sigur ca nu se sparge... :mellow:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bag si eu in discutie... :angry:

Proiectoarele de la Octi2 sunt din plastic ca si farurile. Posibilitatea sa se sparga este foarte mica. De ce spun asta? La celalalta Octi care am avut-o (Octavia 1), am avut o problema cu un far, si anume, s-a albit farul pe dinauntru de la o garnitura care s-a incalzit de la lupa proiectorului. Drept urmare farul lumina ca un felinar :mellow:. Gospodar cum sunt, am luat un baros mare, am asteptat sa se insereze, m-am dus in spatele blocului cu un prieten si ne-am pus pe treaba : sa spargem farul ca sa-l bagam pe asigurare. Am luat ciocanul si am dat asa mai timid: nimic. Am mai dat odata: tot nimic. Am dat mai tare : nimic. A dat si prietenul meu: tot nimic. Ce-am zis: imi scuip in palme, apuc bine de ciocan, si dau mancati-as. Si.... stupoare : tot NIMIC. Farul nu avea nimic. Dar eu am facut ca-n desene animate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Octavia era cumva varianta fara face-lift? Alea intr-adevar au farul mult mai "serios" facut decat cel de pe modelul cu face-lift care mi se pare extrem de subtire.

La Octavia 2 cum sunt proiectoarele? Din sticla sau plastic?

<{POST_SNAPBACK}>

@toni : REPET :

1.Proiectoarele la Octi 2 sunt din plastic.

2.Prima Octavie, cea fara face lift, avea farurile din sticla, iar cea cu face lift pe care am avut-o eu avea farurile din plastic!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!