Jump to content

Intra Apa In Usa Pe La Bandou?


flopem
 Share

Postare recomandată

mai demult mi-a fost lovita putin masina direct in bandoul din usa spate -pana una alta s-a indreptat perfect dar probabil a ramas o fanta intre usa si bandou si acum de fiecare data cand spal masina mi se uda usa pe interior

se poate ca apa sa intre pe la bandou?........adica sub bandou usa are gauri directe pe unde ar putea intra apa in ea?

pls help!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Am si eu o problema, se uda mocheta de antifonare a motorului. Cand spal masina sau cand ploua se infiltreaza apa din grilajul de la baza parbrizului si curge pe cabluri, senzor G250, etc. Am desfacut grilajul si l-am curatat de frunze, dar tot se prelinge pe langa manunchiurile de fire si curge, putand sa apara complicatii. Ce mai pot sa fac?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la schimbarea garniturii de cauciuc a compartimentului motor te-ai gandit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Garnitura e ok, dar se infiltreaza pe la gaurile pe unde trec manunchiurile de fire de la stergatoare, etc. spre motor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

esti sigur? Ai ridicat capota si ai turnat apa,si se duce pe acolo? Inseamna ca-i infundat mai jos,pe unde se duce apa; stii,iese pe la roata,prin pasaj,pe sub dublura aia de plastic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai le-am desfundat acum 3 saptamani. Poate era prea multa apa atunci cand am spalat masina si de aceea a curs si pe acolo. O sa mai incerc ca sa vad.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Nu am reusit sa rezolv problema. Curge in continuare in compartimentul motorului pe la manunchiul de fire, dar si pe unde trebuie sa se scurga, pe la roata,prin pasaj, pe sub dublura aia de plastic. Problema e ca se poate agrava situatia curgand pe fire, servofrana, CPU... O sa incerc saptamana viitoare cu niste silicon sa vad daca mai curge.

post-20836-1228577717_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate imi aduc aminte, acolo unde ai facut tu semn rosu este o ciuperca de cauciuc (prin care intra in habitaclu manunchiul de fire). Eu am avut ciuperca aia sarita/miscata de la loc si aveam apa la pedalier. Verifica sa fie bine izolat acolo (BTW, poza e de la motorul fostei mele masini, e inconfundabila :icon_thumright: )

PS: Locul acela din poza unde se vede ca lipseste un capacel de cauciuc (langa frunza aceea galbena) duce apa jos, pe acolo nu iti ajunge in habitaclu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am capacelul de cauciuc acolo jos unde e frunza. Ar trebui sa-l scot?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca e necesar. Eu nu l-am avut deloc, era disparut cand am luat masina (SH).

Insa ar fi bine sa eliberezi firele acelea care se vad in poza (nu cele care intra in habitaclu ci acelea din fata gaurii fara capac), eliminand cu mare grija mansonul care le tine impreuna. La Fabiile pana in 2002 a fost si o actiune de service referitor la cablajul compartiment motor. Vezi si http://fabia.skodafriends.ro/probleme.html#Electrica punctul 5.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiam de actiunea de service. Poza nu e de la masina mea. Am furat-o :) . La mine nu mai este manson si sunt bagate printr-un manson ca din furtun de aspirator taiat transversal ca sa nu stea apa in el. Este loc destul ca sa nu fie probleme. Maine o sa ma uit de mansonul de trecere a manunchiului de fire, pe unde curge apa in compartimentul motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rvacaru ti-am urmat sfatul si am verificat garnitura. Intr-adevar era sarita, am pus-o la loc , dar cand am turnat o sticla de apa curgea in continuare. M-am chinuit (pozitia e foarte grea din cauza stergatoarelor) si am pus mastic si acum nu mai curge foarte mult, doar cateva picaturi. Daca veti face si voi operatiunea luati mastic negru ca sa nu se vada. Zilele urmatoare trebuie sa fac operatiunea si la manunchiul celalalt de fire, caci curge si pe acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am urmat instructiunile de pe forum si am pus mastic de etansare si ieri am vazut ca pe la usa din stanga spate tot intra apa si imi e ud chederul in partea de jos. Stie cineva ce mai pot face?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@BogdanOnet, am avut si eu problema asta la usa din spate ( stanga ), dar am mers cu ea la service (garantie ) si au rezolvat-o ei. Nu era bine etansata si la ploi torentiale se prelingea apa in interior.

Modificat de Drarkelf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, din pacate masina mea nu mai e in garantie din iunie anul acesta. Deci tot ceea ce pot face e sa ma ocup eu de problema.

Sper sa imi dau seama pe unde intra apa. Multumesc oricum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@BogdanOnet, la mine apa se strangea sub usa, nu avea scurgerea klumea, iar daca ploua tare/spalatorie auto se vedea un firicel de apa cum intra in masina de sub usa (enervant !). In alta tura ( facuta tot la service) s-a infundat evacuarea condensului si transpirau covorasele din masina (vara).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!