Jump to content

Inchidere centralizata


misu1lica
 Share

Postare recomandată

am si eu o problema la inchiderea centralizata de la golful meu(un golf 3 din 1993, motor 1.6 ABU), in urma cu ceva timp mi s-a ars siguranta care actioneaza inchiderea centralizata, am schimbat-o dar dupa ce o schimb se ard imediat si se incalzeste foarte tare(siguranta). Din cauza aceasta nu imi mai functioneaza inchiderea centralizata. Este posibil ca totul sa fie de la un scurt in instalatie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur ai un scurt pe undeva,am patit si eu asa.Mi-a ars pe partea stanga toata instalatia din cauza la o siguranta made in china care in loc sa sara,s-a strans si s-a pus pe direct.In fine la mine,buba a fost portiera din stanga spate,se agatau firele in balamaua care intra in interioul usii.Cel mai sigur,mergi la un electrician...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am observat o chestie ciudata la inchidere (vacuum, daca exista si altfel pe mk3). dupa vreo 10 secunde dupa ce inchid masina se mai aude o data inchiderea desi toate usile, portbagaju si rezervorul sau inchis. asa tre sa faca si numa acum am observat io sau e vreo problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa face si la mine, poate ne da cineva o explicatie

PS : nu merge incontinuu 10 sec. , dupa ce se armeaza face o pauza si dupa cca. 10 sec. se mai aude odata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o nelamurire, am inchidere centralizata(vacuum)+alarma din fabrica pe un g3 si am achizitionat un modul de g4 cu telecomanda. vanzatorul mi-a zis k imi trebuie si actuator pe usa soferului, iar altcineva care a vazut broasca din usa, a zis k am actuator pe vacum si k nu imi mai trebuie altul si ca pot sa montez modulul de g4 in paralel cu ce am eu si o sa mearga fara sa mai pun alt actuator. o parere va rog... multumiri anticipate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

denismoc si omu_negru84 e posibil ca circuitul de furtune sa nu fie perfect ermetic. Incearca sa scoti furtunul direct de pe pompa de vacum cea din porbagaj inchide sau deschide masina si imediat acopera gaura cu degetul si vezi daca mai pleaca dupa cele 10 secunde

Modificat de ass1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la asta m-am gandit si eu Byz , o sa ma pauc intr-un weekend sa desfac interiorul de la masina cu un electrician sa caut buba pana nu vine iarna klumea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:10[1]: A venit deja frigul si ieri am inghetat destul pe balta la o stiuca :cheers: . Poate la vara cand o desfac toata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Cum se monteaza un modul de inchidere centralizata?ma poate ajuta cineva?:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe ce masina, si din ce an ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un Vento din '96.Am gasit ceva pe net, in legatura cu montarea, dar nu era foarte clar. De asta am apelat la voi sa vad daca poate sa ma lamureasca cineva:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cauta mai atent pe net post ul acela cu montajul modulului si daca nu intelegi ceva itzi explic. dupa acel post mi am montat si eu modulul cu cheie briceag pe golf 3 din 93 si functioneaza perfect. se monteaza foarte usor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

De ieri imi fac si mie probleme ambele portiere de pe stanga. Se ridica toate pin-dors-urile dar cele doua portiere raman intepenite. Am desfacut pompa de vacuum, am suflat in toate furtunele, nimic, totul e ok, se ridica pin-dors-urile la toate portierele dar nu se deschid decat cele de pe dreapta chiar daca actionam cu motorasul sau prin suflare. Stie cineva daca mai am ceva de verificat, ca nu reusesc sa deschid in nici un fel acele portiere. Mentionez ca am mai patit acum 2 saptamani aceeasi chestie dar dupa cca. 2 ore s-a auzit o pocnitura mai mare si s-au deschis ambele portiere odata. Ce legatura este intre cele doua si de ce cand s-au deshis a fost in acelasi moment? Ce trebuie sa mai verific?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

probabil din cauza frigului se ridica mai greu sau motorasul a cam obosit.Pe vreme calda, tot asa face?Si eu am patit ca unul din pin-doors-uri sa se ridice brusc(sa puste) si nu cursiv ca si celelalte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pompa iti lucreaza normal sau lucreaza mai mult?Legatura dintre ele este acel furtun care actioneaza sistemul,e posibil ca din cauza frigului si a prafului depus in acel mecanism sa le blocheze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa ce usile de pe dreapta se deschid pompa de vacum inca mai lucreaza(sa bazaie in continuare ) sau se opreste?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pompa lucreaza doar cat se ridica toate pin-dors-urile. Am scos si furtunasele de la pompa si am creeat vacuum pe instalatie, la fel se ridica toti pinii, dar de deschis se deschid usile din dreapta. Clar ca nu sunt pierderi de vacuum pe instalatie, si ca fapt divers acum am observat ca la inchidere pompa face vacuum pe instalatie iar la deschidere pompa face presiune in instalatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o alarma cu inchidere aftermarket, de ceva timp cand apas sa se incuie, pin doors-urile nu mi se lasa in jos (se pune doar alarma) daca las eu pin doors-urile cu mana in jos si deschid din telecomanda, acestea se ridica. Deci se deschide dar nu se mai inchide. Am verificat siguranta aia de la modul si e buna, ce ar putea avea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am patit si eu asa intro iarna, nu se mai inchidea masina din telecomanda, doar din cheie. Aveam motorase electrice atuncicare inchideau usile si am impresia ca a inghetat ce va acolo ca mereu pateam asa cand plecam prima data cu masina, dupa ce se mai incalzea inauntru mergeau incuietorile si din telecomanda. De cand am inchidere pe vacuum nu am mai patit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor si La Multi Ani!

Am si eu mai multe probleme cu inchiderea centralizata vacuumatica la un seat cordoba din 96 in 3 usi cu sistem alarma din fabrica iar simtomele sunt urmatoarele:

-nu merge telecomanda de pe cheie

-pompa de vacuum suna vreo 30 de secunde si precizez ca furtunasele le-am verificat, iar daca am desfacut furtunasul principal din pompa si am tras aer s-au inchis toate usile dar din cheie nu se inchide decat usa la care actionez si la fel si la deschidere

-tapiteria la usa din stanga am desfacut-o si am descoperit un contact imperfect pe care l-am curatat dar fara niciun folos

-nu mi-a deschis/inchis niciodata geamurile(fiind electrice) la inchidere/deschidere nici macar cand functiona inchiderea... e posibil sa nu am optiunea asta montata?

Ar putea fi din pompa de vacuum? precizez ca nu am desfacut-o niciodata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SAlutare,

stie cineva vreo solutie de curatat yala?

Problema se manifesta doar la frig(sa zicem -10 grade).Usa pur si simplu nu se mai descide deloc,iar eu ma gandeam sa curata iala si sa o dau cu vaselina.Este o varianta .In rest nu stiu ce i as putea face.

La cald(+ 5 grade) functioneaza totul perfect!

Multumesc & Sarbatori Fericite!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti incerca cu prevent de-icer daca e inghetata. sau daca ai wd-40 e si mai bun, asta si greseaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu da cu vaselina, deoarece e foarte vascoasa la temperaturi cu -.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!