Jump to content

Strut Bar Pentru Scirocco 2 A1


David
 Share

Postare recomandată

Nu stiu dca asa ii zice, dar as vrea sa stiu si eu cat de mult este imbunatatita stabilitatea in curbe cu asa ceva.

Ma refer la bara care are 2 inele mari la capete si vina prinsa sub capota pe oalele de la amortizoare.

Am mai vazut undeva ca pot sa-i pui sub masina o bara care leaga cele 2 lonjeroane unde vin prinse buscele de al bascule. Are acolo care un surub de 19 care care prinde bucsa de lonjeron.

De unde cumpar si eu cele 2 bare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DIY - do it yourself :lol: eu am facut-o pe cea din spate :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

nu vinde nimeni de-a gata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

izo vinde l pe al tau ca iti faci tu altu :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta vroiam sa zic si eu dar nu indrazneam...

si poate stie cineva vreun link cu DIY si pt fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La varsta pe care o au sudurile de la caroseria ta, eu asi ezita MUUUULT pana sa montez asa ceva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sorine, ce au sudurile cu strut-bar :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai... nimic direct, doar ca, in cazul in care rigidifiezi caroseria intr-un loc, vibratiile vor aparea in altul... :rolleyes:

Iar masinile "oldies" poat sa "iti faca bucata" fara sa previna, am constatat-o pe propria piele (ca simplu utilizatir, NU la tuning...)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorine: daca ai o cutie de carton care nu este asa rigida si o intaresti cu banda adeziva aceasta va tine mai mult.

Sper ca ai inteles acum. Nu am gasit alt exemplu.

Si pentru linistea ta, Scirocco 2 au fost complet galvanizate din fabrica.

Eu nu am gasit nici un fel de rugina pe ea.

Doresc sa cumpar in continuare strut bar inferior (bara K) si superior pentru caroserie A1.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am gasit la cineva pt g2(cica provine de pe g2 g60 deci daca distanta intre oale este aceeasi normal ar intra), parea home made dar cromata si arata binisor,, daca se potriveste la scirocco te indrum spre el, initial mie mi-a cerut 200 ron, pt a se monta trebuie date gauri in oala amortizorului...cate 3 pe parte si montate suruburi...banuiesc ca altfel nici nu se poate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai... nimic direct, doar ca, in cazul in care rigidifiezi caroseria intr-un loc, vibratiile vor aparea in altul... :P

Iar masinile "oldies" poat sa "iti faca bucata" fara sa previna, am constatat-o pe propria piele (ca simplu utilizatir, NU la tuning...)

Din cele spuse de tine inteleg ca oricat ai incerca sa rigidizezi caroseria tot o sa fie un punct slab. Asa, si?E normal sa fie puncte slabe. Crezi ca e mai bine fara? Nicidecum. Oricat de ruginita ar fi caroseria tot sunt bune barile astea. Am mai dat intr-un post o explicatie despre rolul si importanta aceste bari de rigidizare si clar face toti banii. Cabrio de exemplu nu s-a putut produce fara aceaste bari, bineinteles, mai bine dimensionate (are si in fata sub bord si in spate intre oalele telescoapelor). Toate masinile de curse sunt intarite peste tot si au bari de rigidizare + roll cage care pe langa siguranta indeplineste si rolul de a rigidiza.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intr-adevar scirocco 2 / dupa 84 au izolare rezonabila iar daca au fost bine ingrijite nu au rugina, deci nu o sa se rupa la prima curba luata mai tare

codul VAG al barii K este 155 407 211 (pt. KR/PL deci scirocco 2 16v) . pretul dat de etka 7 este 103 / 120 cu tva.

incearca sa-l comanzi la magazine :wub:

uite aici :

post-36-1210338451_thumb.jpg

Modificat de scirocco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult de info.

Am comandat bara k si bara care vine intre oalele amortizoarelor la Racing Nick.

Costa cam vreo 5 milioane si ceva.

Off topic: de unde fac si eu rost de Etka? Vreu sa ma uit si eu la poze. Exista versiunea si on line undeva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te inregistrezi aici www.vagcat.com

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!