Jump to content

Depanare Instrument Cluster


cosminwon
 Share

Postare recomandată

Indicatoarele de la grupul vag nu ridica probleme la extragere ca la alte marci. Nu necesita scule speciale pentru extragere. Procedeul cel mai eficient este cel cu rotire simultan cu tragerea.

Totusi, la un numar suficient de mare de indicatoare extrase, unul va iesi cu tot cu ax. Ala este un factor de risc; foarte mic in mod normal. Daca se adauga factorii de neindemanare, emotie, ghinion, factorul de risc poate deveni semnificativ. Asa ca, cine vrea miere, cateodata trebuie sa se astepte si la intepaturi de albine. :icon_cheesygrin:

Modificat de ady2006
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

probleme mai mari la montarea-demontarea limbilor, pot prezenta clusterele de Golf5, Octavia 2.... dar se rezolva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau la instrumentele jeager, de exemplu la a3 acele la turometru si vitezometru se scot prin rotire si tragere simultan iar cele de la temperatura apei si nivelul combustibilului doar prin tragere, daca le rotesti ori rupi motorul, ori axul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...ori le invati degeaba... ca ai vazut ce tip de motoras au....

oricum, in afara faptului ca sunt o porcarie - ceasurile Jager - se gasessc de cumparat, tot felul de subansambluri, pt ele.. motorase, rotite, etc.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulţam tuturor pentru sfaturi!

După amiază sar pe ele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper ca ai VCDS, ca sa le calibrezi, dupa ce le montezi la loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal. Stie careva daca se potriveste partea aceea de plastic din fata de la Cluster-ul de la passat b5.5 cu inele cromate din fabrica la passat b5. Vreau sa inlocuiesc numai partea cu palsticul sa am inele cromate originale:D

Modificat de cosm3ngl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se potriveste. Doar ca sus, la litrometru si temperatura apa, se vor vedea ceva liniute desenate pe folie - nu sunt deranjante si oricum, geamul cu inele cromate ii sade mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms Florin. Acum sa vad daca gasesc pe cineva la dezmembrari care sa vrea sa faca schimbul asta de geamuri si sa-i mai dau eu o diferenta. Ai asa ceva din intamplare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geamuri am. Nu cred ca gasesti pe cineva care sa vrea sa dea geam de cluster de B5.5 la schimb cu cel de B5.....din pacate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin, nu am VCDS. Înţeleg că trebuie să stau cuminte cu demontarea acelor.

Sper ca ai VCDS, ca sa le calibrezi, dupa ce le montezi la loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu ai VCDS, e greu sa le faci din ochi, sa indice exact - si nici nu stii daca ai reusit sau nu.

Cel mai enervant e un ceas care indica eronat - vezi apa, sa nu stea la 90 de grade....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reuşit să le demontez. Le-am montat la loc, le-am calibrat fără VCDS (punându-le în poziţia care au fost), apa stă la 90 grade.

Dar n-am rezolvat problema: displayul ca în postul 92.

Pot înlocui displayul ?

Î-mi poate spune cineva ce am aici (BC, immo) ca să ştiu ce trebuie să caut ?

post-111237-0-27957800-1346585689_thumb.

post-111237-0-88013200-1346585693_thumb.

post-111237-0-18897100-1346585698_thumb.

post-111237-0-30470500-1346585708_thumb.

post-111237-0-11622500-1346585714_thumb.

post-111237-0-81884700-1346585719_thumb.

post-111237-0-86606400-1346585723_thumb.

Modificat de Victor M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai ceasuri immo2, fara CAN.

Afisajul - se poate cumpara separat - vezi pe Ebay - nu are legatura cu ce immo e clusterul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce înseamnă CAN ? Am dat căutare: fără rezultate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

can bus gateway - magistrala de comunicatie, intre componentele masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-l pot cumpăra orbeşte, nu mi-e clar ce am de cumpărat, minidot, maxidot, trebuie să aibă o anumită serie... Se apreciază la ochi şi se ia la pilă dacă nu încape....

Unde mă pot documenta despre ce mama ciorilor am eu în bord? Că de, nu m-am născut învăţat, am mai învăţat eu câte ceva de-a lungul timpului, dar iaca poznă, taman despre immo, mini-maxi-dot, vcds, can şi alţi termeni superfamiliari pe-aicea s-a întâmplat să nu.

Unde găsesc un dicţionar cu "argoul" forumului ?

Mulţumiri de la un novice nepriceput către toţi pricepătorii.

Modificat de Victor M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Victor... ce vrei sa cumperi - afisajul sau cluster complet SH ?

- daca te intereseaza afisajul - ai maxidot (deci nu ai cum sa cumperi minidot...) - nu, nu iti trebuie nicio serie.... cauta pe ebay, anunturi similare cu cel de aici (asta e ce-ti trebuie) http://www.ebay.com/itm/Audi-VW-CLUSTER-LCD-Display-VDO-S3-S4-RS4-S6-A4-A3-A6-Repair-service-available-/251143302383?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item3a794eacef&vxp=mtr#ht_2360wt_934

- daca vrei cluster, similar cu ce ai tu - trebuie maxidot, immo2

daca te mai pot ajuta cu ceva, nu ezita sa ma suni.

Altfel, spor la cumparaturi :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulţam Florine !

Spune-mi te rog, care din variante e mai bună:

-să înlocuiesc displayul cu unul similar sau

-să înlocuiesc clusterul cu immo 3 (citind pe aici am înţeles că merge)

Ce avantaje am în varianta a II-a şi dacă merită cheltuiala.

Modificat de Victor M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate se rezuma la cheltuieli, la immo 3 VDO sau RB8 mai apare range in plus.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

banuiesc ca vrei tot maxidot.... atunci ramane doar VDO.

- un maxidot immo3 (ca iti permite activarea Range -km pana la pompa) si a acelor iluminate pe contact - bun (adica nu cu afisajul obosit) e in jurul la 500 lei...

- schimbarea afisajului la al tau - in jurul la 400 lei

tu alegi care varianta o preferi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BUNA

Am bord cu maxidot pe b5 din 99--cand pun contactu mi se aprind urm becuri: imobilizatorul,abs,frana de mana,incarcarea bateriei,airbag.Martorii de la presiune ulei si temp apa nu se aprind deloc.Imi spuneti va rog daca martorii de ulei si apa ar trebui sa se aprinda pe bord sau ulterior la aparitia unei probleme ca si warning pe maxidot.

ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam asa ceva. Oricum, daca vrei sa verifici martorii, fa un Output test cu VCDS-ul, pe 17-Instruments

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@SILVIUKAWA: nu are cum sa se aprinda ceva ce nu exista. Iti pun mai jos o poza la o folie similara ca a ta ca sa vezi ca nu exista martorii aia pe leduri la maxidot.

@Florin: la clusterul lui silviu, output test nu verifica ledurile.

post-4262-0-68519900-1346853347_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!