Jump to content

Depanare Instrument Cluster


cosminwon
 Share

Postare recomandată

Verifica buzzer-ul care se afla in spatele bordului . Daca ai vagcom intra pe 17 instruments - output test .

Modificat de aurelian08
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sal verific maine si o sa va spun daca sa remdiat sau nu.

Multumesc

Modificat de C o s m i n
Nu mai da quote la mesajul anterior!!!!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.

Am si eu aproximativ aceeasi problema cu cele amintite prin topic. La mine e putin altfel. Merg becurile de pe plafoniera, imi arata pe computerul de bord ca usa se deschide, insa buzzerul pentru lumini aprinse nu mai functioneaza. Am si patit azi sa raman fara baterie dupa o zi intreaga de faruri aprinse, la munca fiind.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E ars buzzerul . Poti face un output test cu vagcom in 17 instruments sa fi sigur .

Modificat de aurelian08
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In eventualitatea in care e arz buzzerul...un pret estimativ ptr inlocuire?

Modificat de C o s m i n
Nu mai da quote la mesajul anterior. Foloseste butonul ADD REPLY.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai da QUOTE la mesajul anterior ca nu e permis de regulament . Nu cred ca este o avere acest buzzer , poate gasesti si pe la dezmembrari . Doar sa vezi ce buzzer ai tu sa ti se potriveasca .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

salutare fratilor am un passat b5 2000 si ma tot freaca ceva..............avertizorul pe lumini aprineeeeeeeeee...a cedat nu se mai audeeeeeee.am verificat tot pina la buzer care nu stiu exact unde este montat si daca are vreun releu va rog sa ma ajutati dau un sprit si un gratar cand veniti la pitesti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

switchu din incuietoarea de la sofer e pb ta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E posibil. ca sa fi sigur ca e din switch, vezi daca se aprinde plafoniera cand deschizi usa. Daca nu se aprinde si nu merge nici lampa de sub usa, e switch+ul dus. Nu are niciun releu, nimic.

Buzzerul il poti verifica cu Vag+ul, sau mergi 50 m cu frana de mana trasa 2 dinti. Buzzerul trebuie sa te avertizeze.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

salutare.i-am trimis lui cosmin un PM dar nu mi-a raspuns.e cineva de prin zona ardealului care sa imi schimbe si mie ledurile sau display ul la passat? mi se intuneca dupa ce se incalzeste motorul sau vara si nu mai vad nimic.la rece nu are nimic.

Modificat de iuliu1984
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi permit sa raspund eu in locul lui Cosmin, la tine display-ul e pe ultimul drum, adica nu mai ai ce sa-i faci, nu se poate repara iar daca este mini dot nu se gaseste display nou ca sa-l inlocuiesti. O solutie ar fi sa inlocuiesti tot clusterul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema e ca daca il inlocuiesc trebuie sa am si noroc sa fie unul bun sa nu ajunga ca acesta. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ajuns ca asta garantat o sa ajunga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare.i-am trimis lui cosmin un PM dar nu mi-a raspuns.e cineva de prin zona ardealului care sa imi schimbe si mie ledurile sau display ul la passat? mi se intuneca dupa ce se incalzeste motorul sau vara si nu mai vad nimic.la rece nu are nimic.

nu ai ce sa schimbi... afisajul da, daca este Maxidot, tot clusterul daca este Minidot - costurile sunt aproximativ aceleasi...in final, aproximativ 100 euro.

problema e ca daca il inlocuiesc trebuie sa am si noroc sa fie unul bun sa nu ajunga ca acesta. :(

se gasesc o gramada bune, mai ales la minidot - ai grija la ce coduri cumperi - la sfarsit, ultima cifra sa fie de la 5 in sus....

De ajuns ca asta garantat o sa ajunga.

Nu e asa....nu ajung toate.... ultima editie nu prea fac figuri - vb de minidot - si am un prieten care are un B5 din 1999 - are masina de noua, ca idee - merge ca nou....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

I-am raspuns si eu intre timp...

Curios cum minidoturile din clusterele Moto Meter nu au problema asta... Cel putin din experienta mea asa reiese.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur nu au..... numai VDO-urile. Difere HW ul lor.... foarte rar sa vezi un Motometer care face figuri. In schimb, au bucuria lor - buzzere si led-uri arse... oricum, mai iefin de remediat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

sal ma ajuta si pe mine cineva cu niste informatii?. vreau doar sa scot ceasurile de bord afara.... am desfacut suruburile de la coloana de directie de sus de la volan, am scos capacul, am desfacut si celelalte suruburi ce mai erau pe acolo, ceasurile nu ies nici in ruptu capului... si mai am si problema asta cu displayul..din poza

post-38478-0-40092600-1327085613_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai scos cele 2 suruburi ale clusterului poti sa il impingi din partea din spate ca poate fi intepenit. Altceva nu il mai tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai suruburi

-2 la "jaluzea" de pe coloana volan, sub capacul de sub bord, 2 sub ea si 2 la cluster.

Dupa ce le-ai scos pe toate, trage de ceasuri, ca sunt cam fixe pe pozitie.

In privinta afisajului, ori schimbat display-ul ori clusterul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut. Am si eu o problema ca a lui iuliu1984 doar ca la mine lcd-ul ramane aprins dar dispare imaginea dinspre partea de sus si dinspre stanga. La rece nu e nici un fel de problema. Masina VW sharan 2001.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gandeam ca poate ma ajutati cu vreo solutie de remediere a problemei. Cat despre postul lui pavi, daca imi este adresat, sa stii ca m-am uitat si nu am fost impresionat deloc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristi - ai doar doua variante

1. schimbara afisajului

2. schimbarea clusterului - ceasurilor

amandoua, se invart in jurul aceleasi sume.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!