Jump to content

Depanare Instrument Cluster


cosminwon
 Share

Postare recomandată

Ok, e bine de stiut dar dupa schema nu inteleg de ce.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Salutare

Am si eu o mica problema legata de leduri, mi s-a ars un led din climatronic (passat 2000)

Ma puteti ajuta cu niste date ce fel de led e si eventual de unde as putea cumpara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lume, lume, ia de te uita ce tare e facut bordul asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi la postul 12. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Mai mult ca sigur,sunt leduri tip SMD exact ca in ceasurile de bord.Problema este ca acea nuanta nu o prea gasesti(asta dac-i nuanta de albastru).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar AICI sau AICI ati incercat ?

Modificat de vicius_the_one
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

COSMINEEEEEE ..te bagi la asa ceva ??? sa pui ledurile alea???? :D

Iti aduc masina sa faci experimente ????

Va pupa tata si :vwrullz: safe

P.S. Arata intr-un mare fel bordul ala......FOARTE TARE

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ar fi de gasit leduri identice cu bordul, merge incercat. Nu pare chiar asa de iesit din comun de greu. Tot de oameni e facut si ala. Problema e la leduri ca trebuie lipite repede altfel se ard. In rest...succesuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n
COSMINEEEEEE ..te bagi la asa ceva ??? sa pui ledurile alea???? :)

Oricand. :blink:

Si pe garantie ca nu se ard nici led-urile nici cablajul. Ba chiar raman si led-urile vechi intregi. :)

Cand mi-am pus cluster cu BC, l-am demontat pe cel nou si am vrut sa schimb si led-urile, da era vreo 5 ron/led alb. Si nu prea aveam bani atunci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Cosmin ai dreptate, acum ledurile au mai cazut la pret. Eu am cumparat pentru un prieten, cca. 100 de leduri (si am schimbat tot ce era luminat pe un Astra H-in loc de galben acum are tot interiorul luminat albastru cu rosu) cu 3,5 lei/bucata. Se gasesc si mai ieftine, dar nu prea as vrea sa mai umblu pe acolo. Mi-a placut (la instrument cluster) ca are afisajul conectat cu banda si nu cum e la noi....de face figuri la oameni.

post-30007-1242191389_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut,fiti draguti?

Poate sa-mi spuna vreunul dintre voi ce marime au smd-urile din ic deoarece am intrebat la un magazin de electronice si mi s-a spus ca sunt de 3 marimi,sau...doar au facut misto de mine? ;)

Probabil e cea mai proasta intrebare pe care ati auzit o vreodata,nu? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au 3mm lungime si 2mm latime.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

keyth77, nu stiu la ce vrei sa folosesti ledurile care le cauti, dar daca ai de gand sa inlocuiesti cateva arse la passat, sa ai grija ca cele albastre din oras difera la culoare fata de cele originale de pe masina. Eu am cumparat pt un prieten cu un Opel Astra H caruia i-am schimbat toate ledurile pe masina, acum avand totul albastru cu rosu in loc de galben. Albastrul care a iesit la el la ceasuri e cu totul altfel fata de cel de la Passat.......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,in primul rand va multumesc pentru raspunsuri

Florin ledurile vreau sa le folosesc la schimbarea culorii din verde in alb cu limbile rosii(am vazut un golf 4 si era demential)

Am schimbat in toata masina pe rosu,dar mai am ic ul care e verde si dvd ul care e albastru

Vreau sa va spun ca din butonul de la geamul de pe dreapta fata am scos un smd care este de 1 mm pe 1 mm ca si dimensiuni si de aici a intervenit nesiguranta mea ca si marime a celor din ic.

Inca odata va multumesc mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

keyth77, nu e mare inginerie sa dai clusterul jos si sa vezi ce fel de led uri are. Oricum, operatiunea de schimbare a led urilor e mai simpla decat pare, necesita doar rabdare......in schimb. Uite un link care poate te ajuta (led urile sunt smd uri normale) http://www.4130-products.com/step/stepper/index.htm. Daca mai ai intrebari si te pot ajuta trimiti un PM ca sa iti raspund mai repede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,mai am o intrebare pentru voi si anume:

A facut careva dintre voi asa ceva la afisajele de la b5?

http://img406.imageshack.us/img406/5664/displaynegru4.jpg

Mentionez ca stiu procedura,dar o sa o pun in aplicare in momentul in care voi da ic ul jos pt schimbarea ledurilor

PS:Florin,iti multumesc pentru acel link :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

terrabyt, e belea cu afisajele asa. Trebuie schimbate display-urile sau cum se face?

keyth77, cu placere !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@florinppp trebuie sa intorci invers folia polarizatoare de pe ecran. Partea nasola e ca se dezlipeste destul de greu si daca nu ai rabdare cu ea o sa o zgarii. Daca ai indemanare si rabdare te poti apuca de treaba. Poza e de la un prieten care si-a facut la golf lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subscriu ce a spus terrabyt si vreau sa mai adaug faptul ca lipiciul ramas pe display dupa inlaturarea foliei se curata destul de greu,foarte greu chiar,dar tot o sa o fac pentru ca se vede foarte frumos cu fondul negru si cifrele colorate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci mult keyth77 şi terrabyt pentri informatii. Display-urile se dau jos şi se pun la loc greu, la Passat? Pot ramane cu sechele la afisaje? Ca sa se vada pe rosu, trebuie sa schimb led-urile ce lumineaza afisajele, nu? Folia cu ce se lipeste la loc?

terrabyt, poti sa pui o poza cu afisajele facuta ziua (daca ai), sau poti sa imi zici daca se vad la fel de bine ca astea standard, ca nu as vrea sa ma chinui si sa realizez ca nu vad cifrele ziua.....

Modificat de florinppp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin,nu trebuie sa schimbi niciun led,daca displayul se aprinde acum rosu,cifrele vor fi rosii,iar asta e valabil pt orice culoare,trebuie sa le schimbi numai daca vrei sa schimbi culoarea din rosu in alb sau albastru sau cine stie ce combinatie de culori vrei

Legat de sechele,sunt colegi pe forum care au crapat displayurile,iar de lipit se lipeste cu o bucatica mica de scoci(nu stiu cum se scrie exact)de o parte si de cealalta a foliei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci de raspuns keyth77. la Passat afisajele ale doua sunt luminate cu albastru, care cred ca nu se v-a vedea ziua. Oricum astept sa vad pe la vreun coleg de forum cum se vede ziua......sa nu muncesc degeaba..sa nu vad ziua ce scrie pe ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!