Jump to content

VW 2066 pt reglat avansul la mot CK JR JX etc (1.5-1.7 D/TD)


raducodreanu
 Share

Postare recomandată

asa cum am promis, atasat este schita dupa care am facut 2066. vedeti de cit spatiu aveti linga pompa de injectie, in functie de asta faceti adaptorul mai lung sau mai scurt. mai luati in considerare si cele spuse de mine intr-un topic mai sus, legat de diametrele interioare, in functie de comparatorul de care dispuneti. cred ca ar mai trebui adaugat si o gaura filetata perpendicular pe axa adaptorului, in zona unde intra mansonul comparatorului, si un surub cu fluture pentru fixarea comparatorului. probabil ar mai trebui taiat si un hexagon in capatul cu diametru mai mare, pentru a putea stringe adaptorul in pompa de injectie. pentru cine este interesat, am datele ProE. In felul asta poate sa-si faca update direct pe modelul cad.

acul l-am facut dintr-o spita de motocicleta cu diametrul de 4mm. capatul care intra in pompa trebuie strunjit astfel incit sa se obtina o portiune de ~5mm cu dimetrul de 2mm si terminata sferic sau conic. asta pentru o precizie mai buna a citirilor. din aceleasi motive capatul dinspre cea trebuie sa fie plan! si perpendicular! pe axa acului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...
  • 11 months later...

decat ultimul post mai e valabil linkul,celelalte au expirat,

desenul nu e cel final,si anume cum prinzi ceasul in adaptor- e simplu de realizat si chestia asta ,cu o gaura filetata perpendicular pe adaptor in capatul din spre ceas

dar am o intrebare ,cat trebuie sa ramana afara tija subtire de 4 mm, din adaptor, cu ceasul montat in adaptor in capatul celalalt -ceasul fiind, la 0. si tija fiind in contact cu varful ceasului ,aflanduse impreuna in corpul adaptorului

atasez si o poza..

iar portiunea filetata 14 mm?

sau nu are importanta cat e tija mica afara din adaptor,.si reglezi distanta aia de 2.5mm din surubu de fixare a ceasului in adaptor, adicca muti ceasu, mai in interioru adaptorului mai in exterior, dupa ce ai infiletat capatul cu filet de in pompa?

post-51603-1278256696_thumb.jpg

Modificat de ct03tvy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inox, tija necesita mici ajustari- trebuie scurtata un pic cred, totusi e mai bine sa ai de unde sa tai :cool:

post-51603-1278497873_thumb.jpg

post-51603-1278498648_thumb.jpg

Modificat de ct03tvy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!