Jump to content

Calcul Rezistenta Pt Leduri Spate


FABIAn RuSu
 Share

Postare recomandată

nici un amator dornic de un calcul perfect?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am incercat cu o rezistenta in paralel de 130 de ohmi si cu un led....nu merge , singura solutie momentana a fost 2 rezistente in paralel de aceeasi valoare si ledul , asta in seamna ca am pus 2 rezistente de 130 de ohmi in serie si un led si merge dar se incalzesc cam tare...( sunt ceramice si bagata pe copex sper sa erziste destul , mai facem calcule inca si vedem ce iese , o sa incerc cu 100 de ohmi la 10 w cred ca sigur merge....

Intrebarea este daca scot sau debifez cu vag comul sa nu mai testeze sau sa nu mai monitorizeze pozitia , se mai aprinde martor la bord?

Mie cand mi se aprinde martorul pe bord imi taie curentul pe ledul respectiv...

Am incercat pe pozitie unde becul trebuie sa aiba 5w sper sa nu creada cineva ca am incercat la stop pe frana sau altceva....

Modificat de gabriel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine e mai simpla problema si am rezolvat-o (temporar) din recode asa cum am explicat mai sus

insa totusi as monta si rezistenta necesara ca sa pot reactiva martorul din bord

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!