Jump to content

Lumini Bord


boond
 Share

Postare recomandată

Salutare, fiind in concediu am avut un pic de timp liber sa ma apuc de bord, am reusit sa termin chilometrajul si zic eu ca a iesit binisor.

Astept parerile voastre si sfaturile.

Daca e cineva interesat de cum am facut pot atasa mai multe poze eventual un tutorial.

Cu stima ,Silviu

post-98075-0-06278200-1365756339_thumb.j

post-98075-0-39971100-1365756350_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesant, detaliaza cum ai facut, ceva poze si cum arata ziua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, nu am sa explic cum se desface bordul, pe net sunt atatea tutoriale, am sa incerc sa explic cum am procedat eu.

(pe aceasta cale tin sa multumes celor care au realizat serigrafia in special userului @Catalindesign detalii: http://vwforum.ro/topic/1497-ceasuri-bord/page-38)

Imaginea ceasurilor este printata pe autocolant alb mat in 2 exemplare laminat mat si apoi lipit unul peste celalalt

Mai jos este gata lipita si taiata

post-98075-0-47377200-1365772895_thumb.j

Folia se lipeste pe plexiglass de 2  sau pe carcasa de CD doar ca cea din urma crapa foarte repede, decupajele au fost facute cu fierastrau pentru traforaj si panza cu dintii cat mai mici si desi:

post-98075-0-14603400-1365772995_thumb.j

Pe un cablaj imprimat se realizeaza traseele corespunzatoare fiecarei litere, am folosit cate 3 leduri in serie cu o rezistenta: la rosu rezistenta de 470ohm iar la alb 330 ohm atasat este pentru turometru, la fel se procedeaza si la restu cadranelor.

post-98075-0-99492000-1365773171_thumb.j

Plasticul pe care sta cadranul de tabla (cel original al masinii) se ducupeaza ca in fotografia de mai jos:

post-98075-0-12889000-1365773369_thumb.j

Cam asa ceva vin bucatile de plexi pe carcasa neagra decupata:

post-98075-0-43155500-1365773520_thumb.j

Placa cu leduri vine la aproximativ 1.5cm de plasticul negru

post-98075-0-91061400-1365773638_thumb.j

Pentru izolarea luminii am folosit un jgheab de mascare cabluri (parca asa ii zice) din care am taiat partea de sus cea dreapta de a ramas ca o rigla. Plasticul ala este destul de lucios sa reflecte bine lumina si este si maleabil.

post-98075-0-72645500-1365773825_thumb.j

Partea din stanga (kilometrajul) este ce am construit cea din stanga ceas cu plasma

Nu stiu daca am explicat cum trebuie, daca cineva este interesat si nu intelege sa nu ezite sa ma contacteze, cu stima Silviu

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

buna seara! am si eu o problema cu blocul de lumini. mai exact cand aprind luminile nu se aprind de fiecare data ledurile din interior.. care ar fi problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu sunt leduri (numai daca a fost modificata iluminarea la bloc) este un singur bec si se cam termina....schimba becul si va merge de fiecare data

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

in butonul comutatorului de lumini exista bec?

Am vazut in ceva posturi anterioare ca era aprinsa si [cenzurat] din butonul comutatorului de lumini.

la mine se aprinde doar ledurile de ceata fata si ceata spate , ar trebui sa fie iluminat si alt ceva in acel bloc, mentionez ca este prevazut si cu actionare proiectoare fata !

Ma intereseaza cum se extrage acel buton pentru a ajunge la bec, cand trag de el iese in doua trepte ceata fata si ceata spate , trebuie tras mai tare sau are vreo susta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scoti falsul din stanga (sau martorul de airbag/abs, daca ai dotarile astea), apoi apesi pe clema incercuita in poza si tragi blocul de lumini spre tine.

 

tacho06.jpg

 

Apoi o sa vezi o gaura prin spatele butonului si in capatul ei ca un surub cu cap drept de plastic

 

VW-golf-Lichtschalter-polung2.jpg

 

Invarti de el cu o surubelnita dreapta si iese becul afara. Nu trebuie sa scoti circuitul din buton.

Modificat de SethBv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Salutare.La mine e iluminata doar rotita din mijloc din bordul de climatizare.De ce nu se transmite lumina si la celelalte doua prin acel paianjen?Care sa fie cauza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la blocul de lumini? Nu le poti schimba culoarea, sunt vopsite cu verde, poti incera cu un betisor de urechi si acetona sa le decolorezi, dar mare grija ca ai sansa sa stergi pictograma cu totul daca insisti prea mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, 

 

Imi cer scuze daca mai apare pe undeva fisierul asta dar nu am reusit sa dau deloc de el ( http://www.un-real-e...ment_Lights.pdf) .

Vreau sa desfac si eu sa imi schimb becurile de la turometru si kilometraj si am vazut ca lumea se ia de pe documentul asta.Stie cineva pe unde l-as mai putea gasi?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna ziua am si eu o problema la un golf 3 1.6 am fost schimbat becul de la pasager si a fost facut un scurt ca l-am fortat dar acum nu mai merg luminile din bord si de la ventilatie, siguranta de sub volan nu sa ars, becul pasagerului merge dar in bord becurile sunt moarte poate sa fie de la blocul de lumini ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Luminile in bord se aprind odata cu pozitiile (pinii 9 si 7 parca-nu stiu sigur-in mufa de la blocul de lumini). Pozitiile merg? Totusi pare sa fie siguranta, verifica-le bine. Ventilatia poate fi de la releu al doilea de jos in sus-dreapta pe panou. Misca putin de ele. Ceasurile functioneaza? Verifica si blocul in spate/mufa. Bft

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pozițiile merg , ceasul si kilometraju merg doar luminile nu mai merg din tot bordul , luminile de sus cand se deschide portiera se aprind nici la blocul de lumini nu se mai aprinde beculetul dar el merge sa aprind pozitiile faza scurta oare sa dus ceva acolo la blocul de lumini unde se regleaza lumina din bord ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca cu un alt bloc de lumini si de asemenea verifica/inlocuieste releul 21 sau 191 cum am mai vazut (al doilea imediat deasupra sigurantelor, in dreapta) care din cate stiu actioneaza ventilatia. La mine acelasi releu are legatura si cu trapa. Cand l-am scos nu-mi functionau trapa si ventilatia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

keyafy: incearca la dezmembrari, eu am cautat dar din pacate nu am gasit nici un golf 3 pe acolo, noroc ca am gasit pe la un vecin care mai avea un G3 demontat.

Am facut un mic update. eu zic ca a iesit super bine biggrin.gif

 

Salut stiu ca e vechi postul (din 2008). Am incercat si eu sa-mi fac display-urile de la tachosan negre cu scrisul rosu. Am desfacut ceasurile, am scos display-urile. Am scos filtrul verde din spate. Mai departe ce trebuie sa fac? Sa dezlipesc folia de pe fata display-urilor? Si apoi?

Cam asa arata ceasurile acum.

post-43675-0-30680100-1417983622_thumb.j

Si inca o intrebare. Trebuie sa schimb si becurile din spatele ecranelor. Sa pun leduri rosii am inteles. Am vazut ca unii si-au pus leduri rosii pe becurile originale cu rezistenta pe ele.

Daca pun direct leduri rosii ca in poza, mai trebuie rezistenta pe ele?

post-43675-0-16881500-1417983812_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te referi la cele 2 displayuri digitale? Vrei sa "inversezi" modul de afisare gen cifrele sa apara cu rosu pe fundal negru? Daca da, si eu as fi interesat. Pe langa plasmele mele ar da super bine! Cine ne explica ce trb facut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dati folia de pe fata display-ului jos, o curatati de lipici si o puneti inapoi invers (cu partea pe care era lipiciul spre afara)

Modificat de SethBv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie neaparat leduri rosii? Eu am becurile originale cu folie verde. Daca le las si doar intorc folia cu pricina afisajul va fi verde sau nu merge..?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu, nu am incercat, dar in principiu trebuie sa mearga, e acelasi lucru pana la urma :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vai mor de curiozitate dar in acelasi timp de teama sa nu fac ceva aiurea.. Dar trebuie sa incerc! Sper azi sa rezolv desi e cam ger... Incerc sa vin cu poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scz pt dublu-reply, nu am putut edita.

Am rezolvat cu luminile, am facut inversarea polarizarii. Destul de complicat la primul display intru-cat am bagat cuterul exact intre folia polarizatoare si cea de protectie subtiindu-se si slabindu-se astfel cea de polarizare care mi s-a rupt. Am fost nevoit sa o pun din 2 bucati putin observabil. La al doilea display a mers totul brici! Am curatat lipiciul cu vata imbibata in spirt. Nu am avut leduri sa le schimb si nici nu am scos foliile verzi (mi-am dat seama prea tarziu si nu mai aveam chef sa redesfac). In mare a iesit asa cum trebuia, imi place. Revin cu poze pe intuneric.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!