Jump to content

Lumini Bord


boond
 Share

Postare recomandată

Daca toate ledurile sunt de 12V nu o sa mearga niciodata daca le legi in serie, ai o cadere de tensiune pentru 6 leduri de numai 2 V pe fiecare si e normal sa nu lumineze mai deloc. Toate trebuie legate in paralel, si daca sunt de 12V fiecare nu mai pui nici o rezistenta. Incercati sa puneti in bord banda de leduri care functioneaza direct la 12V si poate fi taiata pe ce dimensiune doriti, bineinteles respectand indicatorii de pe banda. Spor la modificari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc pentru raspunsuri.am sa le leg in paralel.inca o intrebare:voi la bricheta a ti pus led mai mare(gen de 10mm)?eu am pus unul de 3 mm si nu se vede deloc(lumineaza cum ar trebui...dar nu se vede)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am la bricheta. Am sa ma gandesc cum sa o fac si pe aia sa numai lumineze verde. S-or gasii in comert cu chenarul ala de alta culoare? De preferat transparent...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

phun...nu are de ce sa puna rezistenta finca deja sunt la 12 volti...eu am pus rezistenta finca am leduri de 3 volti...si da vezi ca gasesti bricheta la carrefour cu plasticul acela transparent alb..si poti sa pui led de orice culoare....eu am la fel tot verde dar am fost acum 2 zile la carr4 si am vazut acolo...12 lei

Modificat de dandanutz1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Eu la acelasi panou am folosit led-uri de 3V si rezistenta de 680 Ohmi.Led-urile le-am legat in paralel iar rezistenta in serie cu led-urile.si nu am nici o prooblema. Treaba este, din cate stiu eu, la led-urile de 12V nu trebuie rezistenta ceea ce este cert Mihai trebuie sa legi led-urile in paralel si nu in serie. Legat de bricheta, eu am scos acel beculet de acolo de la soclu si folosind un led alb de 5mm si putin plastic, am inlocuit acel beculet si am mai schimbat ceva la scrumiera. Scrumiera avea deasupra "sertarului" un conductor de plastic pentru iluminat, Am scos acel plastic anul trecut si l-am curatat de fum si mizerie dar dupa o anumita perioada nu se mia vedea nimic in scrumiera, se murdarea iarasi. Asa ca am scos acel plastic si folosind 2 led-uri de 2 mm albe, am inlocuit plastic-ul si totul este ok.

Din pacate nu va pot arata poze deoarece inca nu am terminat toata treaba si nu ma pot lauda cu o treaba bine facuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am reusit si eu sa fac cateva poze....dar scz de claritate....post-113836-0-38672500-1361714215_thumb.post-113836-0-90813500-1361714215_thumb.post-113836-0-43351700-1361714216_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Daca nu vreti sa va chinuiti cu improvizatii la iluminarea ceasurilor puteti cumpara direct leduri cu soclu potrivit pentru ceasuri . Vedeti in link-ul de la semnatura .

 

Numai bine !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poi pune si tu cateva poze cu bordul la g3 sa vedem si noi cum arata :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam asa arata bordu meu (am vandut masina intre timp) !

post-58765-0-16500900-1362127117_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam asa arata bordu meu (am vandut masina intre timp) !

mai bine il lasai cum era,parerea mea nu arata bine deloc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andrei Cojocar

"alex_abd"

Salut,

Iti dau un sfat... daca vei merge noaptea cu masina o sa te deranjeze la condus. Si eu am avut ceva de genul numai ca albastru si era destul de deranjant. M-am suparat si am mai pus o rezistenta. 

Incercat sa faceti un test noaptea in afara localitati... daca nu va deranseaza ok... Dar incercati sa nu fie foarte puternic.

Conduc destul de mult noaptea si daca te mai  SI deranjeaza luminile din bord, inafara de itioti cu faza lunga si cu toate proiectoarele aprinse... atunci sa vezi stinti cazuti din cer...

 

Spor la iluminat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe rosu am avut si intradevar este deranjant. Pe albastru nu vedeam decat partea de sus a turometrului si vitezometrului. Acum am pus 3 SMD-uri albe si sunt ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baieti va dau eu o idee...cum am facut si eu si este perfect...inlocuiti panblica aceea verde care lumineaza bordul...eu am cumparat un dosar de plastic rosu si am inlocuit-o si se vede perfect...iar daca e prea puternica lumina pute-ti sa o pune-ti dubla

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@andrei cojocar: am zis ca "asa aveam eu bordul ....am dat masina" ..poza aia e facuta acu un an si ceva ...;

1.am mers noaptea , nu era nevoie de "daca vei merge noaptea "

2. poza nu reflecta in totalitate realitatea , se vedea mult mai bine si nu era deloc suparator , asta e si frumusetea SMD-ului , ca nu iti rupe ochiu cu lupa ca si led-ul normal

3. am incercat si albastru si verde inainte , si cel mai bine se vede cu rosu , si daca nu vrei sa te doara ochii alege un led bun , daca si atunci ai probleme optice nu-i problema , reglajul ala de intensitate a luminii merge si pe led la fel de bine ca pe becul normal

Legat de culoare pana la urma e o chestie de preferinte , daca se vede bine iti pui si ..maro.. daca asta te atrage :)

 

De ce sa pui rezistenta daca ai reglaj de intensitate lumina?...face acelasi lucru ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal fani golf 3. de curand am schimbat si eu lumina la ceasuri cu ajutorul acestui forum si va multumesc pt info. acum as dori sa imi spuneti da se poate sa montez ace transparente pe golful meu, va spun ca al meu are gradatia de la 20 la 220 si din cate am inteles nu o sa pot regla acele dupa ce le scot si le inlocuiesc. as dorii sa pun si eu lumina in ac. va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu poti sa pui ace iluminate la bordul ala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pot sa schim bordul cu unul care se poate atunci? va amintesc ca am mfa

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi am intors folia de pe ecranul de la ceas si am pus pe negativ si ia ghiciti... a mers :winter:  o sa ma mai chinui si la ecranul de la kilometraj. din greseala am desprins bureti aia care transmit datele la ceas si mam chinuit pana iam pus la loc dar a meritat. o sa urc poze cand o sa fac si la kilometraj.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

imi poate spune cineva unde gasesc becurile originale cu tot cu soclu pentru ceasuri ? cele de sus sunt 2 in stanga si dreapta

Modificat de sarpee
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gasesti la orice magazin piese auto, costa 2lei - 2lei 50, gasesti si leduri la 10 lei 2bucati, in soclu de bec standard, in autovit de ex au toate culorile.

Modificat de niku_nd4spd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, daca pun leduri in soclu de bec normal exista posibilitatea sa lumineze mai puternic decat becurile normale ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde de leduri. Sa nu fie cu lumina focalizata ca nu mai vezi nimic la ceasul de temperatura si la cel de combustibil.

 

Ps. becurile originale sunt de 2W - majoritatea care se gasesc sunt de 1,2W

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!