Jump to content

Lumini Bord


boond
 Share

Postare recomandată

poi pe alea de sus le am facut deja! pe mine ma interesa aici la ceas si la km...

Nu poti sa le schimbi decat daca le dezlipesti si pui altele in loc si nu iti recomand sa te joci prea mult cu display-ul in sus si in jos ca sa ajungi la ele, eu am stricat unul asa. Si daca nu ai sculele necesare nu ai ce schimba :)

Modificat de SethBv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles! Pe mine ma interesa cum sa schimb lumina de acolo din verde in alb si baietii imi raspundeau cum sa schimb luminile de sus! Acum am inteles alea digitale nu le pot face nimic! Ms frumos!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba le poti schimba. :) Eu le am albastre pe alea unde arata ceasul si kilometrii. Daca esti in ceata iti pot spune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihai_mihai

Depinde de bord,bordurile mai vechi au becuri acolo iar cele mai noi au leduri smd,la cele cu becuri e usor dar la cele care au smd-uri iti trebuie ceva scule si indemanare,daca au leduri smd si nu te pricepi mai bine cauta pe cineva care a mai facut asa ceva ca pori strica bordul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Phup... Ajuta ma daca ai vreo idee!!! Am postat niste poze dar nu prea se vad ok... nu am nici beculete nici smd uri!!! Displayu ala e prins pe placa!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si sub el 2 SMD'uri omule, intelege odata :lol: Ca sa ajungi la ele trebuie sa dezlipesti display'ul, daca mai tragi mult de el o sa ramai cu el in mana.

PS: daca strici display'ul cu ceasul da-mi pm ca iti cumpar eu bordu :lol:

Modificat de SethBv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum am inteles!!! Nu mai trag de ele sa nu le rup!!! Ms mult de tot SethBv!!! Daca imi zicea si mie cineva cum mi ai zis u acum intelegeam!!! Eu nu vedeam smd urile alea si daia ziceam ca nu am nici beculete nici smd uri..... In fine!!! Nu ma apuc acum sa desfac!!!! Ms de sfat!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Va salut!! mi-am dat si eu bordul jos acum cateva zile si acum astept sa achizitionez niste ceasuri plasma(app....daca are cineva de vanzare pt 0-220 km\h si 7000 turatii cumpar eu!!!) si vreau sa fac mai multe modificari pe acolo. Una din ele este sa inversez folia de pe display. Folia aceea ce trebuie inversata este deasupra ecranului corect? Nu este vorba de cea alba de pe spatele display-ului? Dupa ce dezlipesc acea folie si o curat bine, cum o lipesc la loc??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://translate.goo...b/umheizung.htm click "inapoi la meniul principal" aici gasesti despre inversarea afisajului LCD si nu numai.parca m-as risca si eu la treaba cu lcd-ul mai ales ca am prins curaj dupa rezultatele obtinute la conversia pe leduri. si poze cu bordul meu dupa o zi de munca migaloasa :

post-14075-0-92201700-1341739527_thumb.j

post-14075-0-64717000-1341740253_thumb.j

post-14075-0-83418300-1341740302_thumb.j

Modificat de omu_negru84
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am citit pe acolo...din cate am inteles eu el nu a inversat folia ci a pus film:|.. si l-a lipit ori cu banda izolatoare ori cu pistol de lipit cu plastic fierbinte. Eu credeam ca dupa ce se dezlipeste folia si se curata se lipeste pe display cu vechiul "clei" care inca se afla pe display.:-?? in fine..ma descurc eu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am facut si eu cateva modificari la controlul de la aeroterma (mai am de facut butoanele albe si cateva corecturi). Pareri?

Modificat de rootyoo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Frumos. Nu inteleg cum le puteti da jos din bord. Eu am incercat si nu am putut nici in ruptul capului. Ba chiar clema cablului de la treptele de viteza s-a rupt si a trebuit sa fac o carpeala cu o sarma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Impingi in spate de urechea de sub cleme si in sus si iese :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut am vazut ceva interesant postat de bubulbi

imi poti spune colegul unde anume ai gasit imaginea cu mufe ptr implantare de ceasuri de golf 4

uite adresa mea de mea mentionez ca am gasit site ul dar nu stiu unde sa ma uit http://www.xxl-automotive.de/Videos/

astept raspuns o zi buna si spor la modificari

eu am schimbat culoare de ceasuri cu banda albastra

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

este cineva care sa puna leduri in bord la golf 3 in brasov adresa de mail este m_rusei@yahoo.com rog frumos cine ma poate ajuta si daca se poate un pret. Ps la panoul central de sub casetofon cate leduri se recomanda sa se puna cum se combina sa iasa bicolor si cum le alimentam daca punem mai multe astept raspuns

daca se gasesc mufe pentru adaptare ceasuri golf 4 pe golf 3

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adrianviperdodge2012

Eu nu sunt din Brasov,insa iti pot da cateva sfaturi:se pun cam intre 8-15 led-uri in functie de gradul de luminiozitate dorit(se pot pune LED-uri sau SMD/la alegere),pentru a iesi bicolor,ai 2 optiuni:fie faci 2 culori care iti plac foarte mult,fie Gradient post-90714-0-83284100-1344409593_thumb.j,de exemplu in dreptul culorii de rece pui albastru,inspre semnul de cald(bulina rosie) pui ceva portocaliu si la final un rosu intens,idei sunt multe,iar alimentarea o faci in paralel cu 12V becul(led/smd),daca vrei sa nu se arda in 2 ani pune cateva rezistente (de 150k?-sa ma corecteze cineva ,daca gresesc)si te mai tine inca un an.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recomandat este sa se lege cate 3 leduri in serie cu o rezistenta ( rezisteanta se calculeaza in functie de culuoare ledului), dezavantajul este ca daca se arde un led din cele 3 nu mai merge tot tronsonul ( de 3 leduri), avantajul este ca se pot folosii rezistente de putere mica, 0.25/0.5 w. Mai poti merge pe varianta de 1 led + rezistenta, doar ce necesita mai multe rezistente acest montaj. Daca te hotarasti la culoare te ajut cu un calcul la rezistente. Eu am mers pe varianta de 3 leduri in serie la mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau leduri 12v fara sa te complici cu rezistente

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adrianviperdodge2012

Like I said, cea mai buna varianta e cea cu leduri de 12 V,fara complicatii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc pentru sfaturi azi ma apuc de treaba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut, dupa ce m-am informat de pe acest forum cum sa schimb luminile din bord, m-am decis sa-mi schimb si eu luminile din plafon (acele 2 lampi) cu leduri, pentru un ambient mai placut. Lampa mai mare(cu senzor pentru deschidere usi) merge fara probleme, insa cea mica a mers un timp cu led si apoi intr-una din nopti cand am vrut s-o aprind a mers putin si s-a stins; am crezut ca s-a ars ledul (desi este de 12V) si am pus altul, insa tot nu merge. A mai avut cineva o problema asemanatoare? Stiti cumva ce ar putea fi? Astept raspuns, multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adrianviperdodge2012

Daca ai incercat sa aprinzi si alte lumini din bord si nu au mers,uita-te la sigurante.Daca doar acel bec nu merge,scoate tot ansamblul,si verifica sa nu ai contacte imperfecte sau mufa placii de circuit scoasa.Baga-ti putin nasul pe acolo sa vezi ce si cum,altfel nu ai cum :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, dupa ce m-am informat de pe acest forum cum sa schimb luminile din bord, m-am decis sa-mi schimb si eu luminile din plafon (acele 2 lampi) cu leduri, pentru un ambient mai placut. Lampa mai mare(cu senzor pentru deschidere usi) merge fara probleme, insa cea mica a mers un timp cu led si apoi intr-una din nopti cand am vrut s-o aprind a mers putin si s-a stins; am crezut ca s-a ars ledul (desi este de 12V) si am pus altul, insa tot nu merge. A mai avut cineva o problema asemanatoare? Stiti cumva ce ar putea fi? Astept raspuns, multumesc

Vezi ca ledurile astea au un singur sens in care merg, intoarce-l invers in soclu si vezi daca merge sau mai incearca sa invarti de soclu poate nu face contact.

Modificat de SethBv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat, se pare ca s-a ars din instalatia proprie a lampii mici. Am fost mai retard si am pus un led de 10 W si nu de 5 si de restul va dati seama. Voi ruga un electrician sa vada unde anume e buba in instalatie si s-o rezolve. Multumesc pentru ajutor :)>-

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!