Jump to content

Lumini Bord


boond
 Share

Postare recomandată

Daca ai ceasuri VDO, trage spre full de acul comustibilului apoi ii dai drumul si vezi unde se opreste. Faci asa pana ajunge la prima linie. Nu ai ce sa strici. Acul este decalibrat, iar cum spuneam se poate calibra.

Afisajele au 4 surubele cu cap torx sau in cruce. Trebuie sa ai acces la placa. Daca nu te incumeti, nu te baga sa le demontezi. Bafta si sper ca ti-am fost de folos cu indicatorul de benzina. Asa am patit si eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci pentru ajutor Phun! Am sa incerc sa fac cum ai spus tu, sper sa reusesc, cat despre acele suruburi ce fac prinderea intre suportul Tachometrelor si placa electronica, le-am desfiletat dar nu am vazut nici o miscare pe acolo, banuiesc sa fie si ceva cleme de prindere.

Merci inca odata!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa remediez problema cu acul de la combustibil. Daca rotesti de el pana la capat si "fortezi" usor (in ambele sensuri) se invarte in gol, asa l-am reglat cum era. Nu stiu sigur daca este calibrat bine dar, sper sa fi revenit la nivelul de combustibil existent in rezervor.

Merci Phun pentru ajutor!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Anunt pentru cei ce nu au bec pentru indicatorul limita benzina!

Zilele trecute am desfacut bordul si am constatat ca becul de la indicatorul de benzina, lipseste. Pentru ca nu aveam alt bec de rezerva, am "imprumutat" becul de la faza lunga si l-am pus la indicatorul de benzina si... surpriza... s-a aprins :D . Si eu care ma gandeam ca nu exista circuitul pentru acel indicator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca masina nu a avut din fabrica bec pt benzina, se poate pune un bord mai nou care include si martorul combustibilului, tot de golf 3 evident si va functiona. Asa am procedat eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai asta am spus si eu ca nu era dotata masina cu bec pentru combustibil si am pus eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut cum ai facut sa aprinda digitii rosii pe fond negru?

sunt nou pe aici si incerc sa modific si eu la golful meu toate luminile de interior (alb albastru si rosu o sa fie) multumesc post-106310-0-38460500-1333918530_thumb. asta m.am jukat putin sa vad o idee astept sfaturi

Modificat de madalin95fly
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andrei Cojocar

madalin95fly

Salut, Va trebui sa mai insisti cu ledurile sau sa gasesti o alta solutie, pentru ca nu e lumina uniforma.

Oricum felicitarii si spor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai in spate, am pus eu un link care va invata cum sa schimbati lumina de la fiecare comutator si bord propriu-zis.

Haideti va rog sa nu repetam aceleasi chestii de mai multe ori pentru ca tot noua ne va fi greu sa cautam acul in carul cu fan.

Uitati-va si in paginile anterioare. Aveti raspuns la toate intrebarile.

Multumesc pentru intelegere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare tuturor am facut si eu ceva modificari la luminile de interior la golful meu o sa va pun cateva poze sa va dati cu parereapost-106310-0-15553600-1334018356_thumb.post-106310-0-49134300-1334018407_thumb.

da astazi deja le.am schimbat si sunt multumit de cele noi post-106310-0-03691300-1334018638_thumb. post-106310-0-69463700-1334018647_thumb. post-106310-0-85204800-1334018654_thumb. post-106310-0-25089600-1334018666_thumb. scuze pentru neclaritatea pozelor

post-106310-0-84602700-1334018671_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adrianviperdodge2012

imi poate spune cineva daca se potriveste bordul de audi A3 la Mk3? daca da,poate sa imi dea detalii(instalare,adaptare mufe in spate ceva?).Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adrianviperdodge2012

Am vrut sa fac o modificare la comutatorul de lumimi al farurilor si am inlocuit led-urile bine(am gasit cu ceva pagini in urma instructiuni-pdf) si cand l-am montat pe masina a inceput sa miroasa a ceva ars.L-am deconectat imediat,dar nu am gasit pe circuit nimic,ce e de facut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adrianviperdodge2012
post-90714-0-16570600-1334776906_thumb.jAm reusit sa modific si eu ceasurile de bord cu led-uri
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
omu_negru84

ovidiu89 cum ai montat ledurie? cate ai pus? 12v sau 3.5 cu rezistor?

Modificat de omu_negru84
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.Am citit de vreo cateva ore bune si tot n am gasit ce ma intereseaza pe mine! Vreau sa schimb luminile verzi de la ceas si de la km digitale cu unele albe! Am vazut ca daca le desfaci este o banda de culoare verde! Intrebarea mea este daca schimb banda verede cu una alba se schimba ceva? si de unde sa cumpar banda alba sau gri??? Cine ma ajuta si pe mine?? Multumesc!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merge doar daca scoti banda verde si pui niste leduri albe in loc la becuri. Eu la cluj am gasit cu soclu exact ca si becurile si sunt la 12 volti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

omu_negru84

Salut.Am citit de vreo cateva ore bune si tot n am gasit ce ma intereseaza pe mine! Vreau sa schimb luminile verzi de la ceas si de la km digitale cu unele albe! Am vazut ca daca le desfaci este o banda de culoare verde! Intrebarea mea este daca schimb banda verede cu una alba se schimba ceva? si de unde sa cumpar banda alba sau gri??? Cine ma ajuta si pe mine?? Multumesc!!!

sau daca nu gasesti cu soclu poti sa inlociesti becul din soclu cu led de 12 v de 5 mm. eu asa am facut. trebuie sa identifici care e + si care e - la led si la contactele din bord.

Modificat de omu_negru84
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am desfacut ceasurile si nu sunt la fel ca ale voastre... le am desfacut degeaba...

Atasez si niste poze sa vedeti cum am eu..poate aveti vreo idee!!!

http://iceimg.com/i/13/2a/c002cad73d.jpg

http://iceimg.com/i/51/8d/4b30686fca.jpg

http://iceimg.com/i/35/90/e74eb28149.jpg

http://iceimg.com/i/aa/0d/88aac88d48.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt leduri care vin cu tot cu soclu. Cauta pe google B8.5 smd

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poi si unde vin puse ledurile astea? De ce sa le prin? Cum sa le prind?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai ceasuri cu SMD, nu poti schimba ledurile de la display (cel putin nu tu) Pentru cele de sus cauta leduri cu tot cu soclu ca vad ca nu te pricepi deloc. Si scoate banda verde afara. Dupa cum zicea si colegul, cauta pe google leduri b8.5 SMD

Modificat de SethBv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poi pe alea de sus le am facut deja! pe mine ma interesa aici la ceas si la km...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

omu_negru84

Sunt leduri care vin cu tot cu soclu. Cauta pe google B8.5 smd

intr-adevar smd-urile sunt mai bune imprastie lumina pe un unghi de 120 grade. 2 smd-uri ai folosit? a fost nevoie de filtru de difuzie? ti-a iesit foarte bine. la fel vreau sa fac si eu. pana acum am folosit 4 leduri albastre normale la care le-am slefuit lupa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

omu_negru da 2 smd-uri fara nici un filtru nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!