Jump to content

Lumini Bord


boond
 Share

Postare recomandată

De desfacut am desfacut doar panoul frontal, nu m-am incumetat pana la paianjen. Unul dintre inelele care conduc lumina era rupt si in incercarea mea de a-l lipi am patat folia aceea pe care sunt insciptionate simbolurile. Astfel am reusit sa deteriorez putin unul dintre ele...te intrebam cum te-ai gandit in sensul ca ledurile au unghi mic de vedere iar lumina nu va fi uniforma. O sa mai caut leduri plate cu unghi de vedere mai mare. Iti doresc spor la treaba...astept sa vad cum iti iese lucrarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o intrebare, la care cred ca poate sa-mi raspunda doar un electrician...

poza atasata este de la blocul de lumini de la golful meu... am incercuit unde sunt legate ledurile. Intrebarea este, care este plusul si minusul de pe integrat? imi poate spune cineva cum sa leg ledurile corect? daca se poate direct pe poza... va multumesc inticipat.

post-40845-0-87101200-1317451691_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

te rog ajuta-ma si pe mine cu o pb, la comutatorul de la incalzire este o lamitza. aia mie mi s-a strambat, mi-a topit comutatorul... am avut mult de lucru. in afara de asta sa stii ca am schimbat vreo 3 pana acum, si toate- mi-au cedat... vine frigul... vreau si eu caldura in masina :(((

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adrianviperdodge2012

verifica firele ,sa nu fie vreo problema,daca nu pune o rezistenta pe unul din firele de alimentare catre panoul de caldura,astfel incat sa nu se mai topeasca pt ca trece pe acolo curent mai mare decat este obisnuit.Varianta nr 3 este sa te duci la un electrician daca nu reusesti.Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci fain.... am fost la electrician si mi-a montat ultima data comutatorul cu totul exact cum am faut si eu.... si mi-a zis k e in regula... chiar nush cum saprocedez... am sa vad... merci oricum...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salutare dragi colegi! Am si eu o intrebare.... A schimbat cineva la climatronic culoarea displayului si a butoanelor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu intrebare

am un golf 3 din "93 si nu am turometru la el si as vrea sa stiu daca vreau sa montez alt cadran cu ceasuri sa am si turometru trebuie sa modific ceva ? cable , mufe alte chestii care trebuie sa le inlocuiesc asta daca se poate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie sa modifici nimic, cumperi ceasuri cu turometru si le montezi. Doar sa ai grija sa nu iei ceasuri de vr6 sau diesel, in rest totul e plug and play, bagi mufa si ai turometru :)

Modificat de SethBv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu intrebare

am un golf 3 din "93 si nu am turometru la el si as vrea sa stiu daca vreau sa montez alt cadran cu ceasuri sa am si turometru trebuie sa modific ceva ? cable , mufe alte chestii care trebuie sa le inlocuiesc asta daca se poate

cum zic si colegi si cum zic si eu car am montat la un prieten asa ceva

iei bord cu turometru si il montezi in locul celui vechi

functioneaza garantat

ideal ar fi daca gasesti bordul acela cu turatie de pana la 6500

alea sunt pt motoare 1,4

restul de 7000 sunt pt motoarele 1,6 2l

daca gasesti de astea ultimele e posibil sa iti da eronat acul vitezometru in bord

eu am 4 5 borduri acasa (nici nu le mai stiu numarul)

ce am observat:: am 1,6 monopunct cu zona rosie incepand de la 6100

toate bordurile care le am montat la mine si nu sunt cu zona rosie incpand de la 6100 (cum are monopunctul,celelalte car incep de la 6500 zona rosie sunt pt multipunct)nu bat bine la viteza

eu am cutia aia de are 2600 rpm 100 kmh

celelalte borduri imi bat 3000 la 100kmh

ideea

gaseste bord cu turatie de pana la 6500

alea sunt de 1,4

aveti si poza cu bordul in cauza de care zic ca a fost montat la prieten(ce am mai cautat prin arhiva forumului dupa ea)

asta e pt motor 1,4

PS bordul nu e pt disel pt ca dieselul are turati de 55oo

si ala nu merge pt ca am unul pe acasa

la ala sta turatia la 300 si palpaie becul la ulei

post-44836-0-83937900-1321614879_thumb.j

Modificat de dragosica
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc pentru informatii

desi mam obisnuit fara turometru totusi parca ar fi mai bine cu el

am pe golf 3 : 4 geamuri electrice, oglinzi electrice, trapa electrica, climatronic dar nu am turometru si servodirectie si numa mor de ciuda as vrea sa echipez masina cu ambele optiuni

cam pe la ce pret(informativ) gasesc un asemenea bord?

Modificat de marius sj
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am 1.6 multipunct si am exact turometru ca si in poza, cu rosu incepand de la 6500, motorul atinge cuplu maxim la 4800 deci nu are nevoie de mai mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde de zone

la noi in craiova il gasesti de la 50 in sus

cel din poz m-a costat 60 sa zic , ca are bec la benzina

Ftavi

bordul are la 5500 zona rosie

si nu are legatura cu cuplul motorului

era vorba cu zona rosie sa stii sa diferentiezi bordul daca e pt 1,4 mono sau multipunct

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut.

Fa-mi si mie rost de un bord pentru cod motor ABU (de la 0 la 200KM). Merci

Daca vrei iti dau la schimb si un bord cu turometru de la 2 la 200 km care ma omoara cai plin de SDV-uri si nam la cine sal modific culoare.

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK, eu ma refeream la faptul ca nu toate ceasurile care au zona rosie del a 5500 sunt de la motoare de 1.4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Poti pune linistit bord care incepe de la 0, indica viteza perfect fara nici o modificare. eu cand l-am pus aveam aceasi teama dar l-am verificat cu GPS-ul si infica bn.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adrianviperdodge2012

a spus sethbv ca nu se potrivesc ceasurile de vr6 pe golf 3 simpu,de ce?nu este aceeasi mufare in spate sau ce?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

simplu, pentru ca vr6 are 6 cilindri, iar golf 3 simplu are 4 cilindri in linie.Nu cred ca are nicio legatura cu mufa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceasurile de vr6 calculeaza turele pentru 6 cilindrii, tu daca le pui pe 4 cilindrii o sa iti indice total aiurea, am inteles ca se poate reprograma memoria ceasurilor sa indice bine, dar e prea multa bataie de cap oricum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si pentru simplul fapt ca "ai in bord 260" ...las-o asa! :biggrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adrianviperdodge2012

Scuze,nu am luat in calcul cilindrii atunci cand am postat :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

stie cineva daca G3 are bec la benzina?

Modelele pina in 96' nu au

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!